توصیه‌های سیدحسن خمینی به شهردار تهران چه بود؟

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در تجدید میثاق مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر با آرمان های امام خمینی (س) گفت: اولین بُعد مسئولیت و وظیفه این است که آدمی از شرایط مطلع باشد. قوت قبل از اینکه به بازو باشد به فکر است. اگر ندانید در مجموعه ای که کار می کنید وضعیت چیست، هرکاری می کنید ممکن است بدتر شود.

وی تأکید کرد: اگر از وضعیت جامعه و محیط کار مطلع نباشید ممکن است بیشتر تلاش کنید و کمتر نتیجه بگیرید. پس باید تلاش کنیم جامعه را بهتر بشناسیم؛ شناخت جامعه راه های زیادی دارد و بیشترین آن این است که پای صحبت خود جامعه بنشینید.دومین بعد این است که راه حل ها را بشناسیم و تلاش کنیم بدانیم درمان چیست. گاهی فردی می تواند به شما مشورت دهد که جلوی صدها ساعت کار و صرف بودجه های کلان را بگیرد؛ این کار علم و دانش است.

اهم اظهارات سید حسن خمینی به شرح زیر است:

* کارهای زیادی بوده که بدون کامل کردن دانش مطالعاتی زود شروع کردیم و بعدها باید تلاش می کردند هرآنچه انجام شده را به صفر برسانند. اگر شما مطالعات دقیق داشته باشید لازم نیست هزینه و وقت زیاد بگذارید و سریعتر به نتیجه می رسید. سومین بعد مسئولیت کار کردن است. نفس کار کردن باید تبدیل به یک ارزش شود. واقعیت این است که هرچه بیشتر کار کنید بیشتر نتیجه می گیرید. کسی از کناره نشستن به جایی نرسیده و وقتی یک نفر اجیر ملت می شود باید کار کند.

* چهارمین بعد امانت است. مسئولیتی که در اختیار ما قرار گرفته چند روزی بیشتر نیست. از این فرصت استفاده کنید و برای کسانی که شما را انتخاب کرده اند کار کنید. چقدر ما مدیون کسانی هستیم که رفتند تا آرامش در جامعه باشد و مدتی مسئولیت دست شما قرار بگیرد؟ لذا این را به عنوان یک امانت بدانید و در حفظ آن کوشا باشید.

* یکی دیگر از ویژگی ها دلسوزی است، کسی که به خدمت گرفته می شود اگر دلسوز باشد کار را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. دلسوزی تعریف های متعددی دارد ولی ساده ترین آن این است که هر کاری می کنی فکر کن برای خودت می کنی. فطرتا انسان ها دلشان برای خودشان می سوزد. قانون طلایی اخلاق چیزی است که همه به آن اعتقاد دارند؛ یعنی«آنچه برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند و چیزی که برای خودت نمی پسندی برای دیگران هم مپسند». دلسوزی یعنی اینکه فکر کنید برای خودتان کار می کنید

* دلسوزانه هرچه بیشتر کار کنید؛ در حالی که هم موضوع و هم راه حل را می شناسید. اگر یکی از اینها نباشد کار خراب می شود. البته شرط لازم همه اینها این است که آدم توکلش را به خدا بیشتر کند. اعتمادتان را به خدا بالا ببرید و دلتان را با خدا صاف کنید؛ امام دلش را با خدا صاف کرد.

214214

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *