اردوغان، پیشنهاد میانجی‌گری فرانسه را رد کرد

دفتر ریاست جمهوری ترکیه مخالفت خود را با اعلام آمادگی پاریس برای میانجیگری میان ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد.

به گزارش سایت النشرة، ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه ضمن اعلام مخالفت آنکارا با میانجیگری پاریس در درگیری‌ها و اختلافات این کشور با نیروهای دموکراتیک سوریه و برقراری ثبات در شمال سوریه تاکید کرد، کشورهای دوست و هم‌پیمان با ترکیه باید موضعگیری روشن و شفافی در مقابل تمامی اشکال تروریسم اتخاذ کنند.

کالین گفت: چنین پیشنهادی دور از جدیت است. نیروهای پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق کرد تلاش می‌کنند تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه خود را مشروع جلوه دهند. هرگونه گفت‌وگو درباره میانجیگری و ارتباط با این گروه تروریستی دور از واقعیت است.

کالین در یک شبکه اجتماعی اعلام کرد، هرگونه اقدامی در جهت “مشروعیت‌بخشی” به این گروه تروریستی “غیر قابل قبول” است. این در حالی است که در حمله امروز (جمعه) نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در جنوب شرق ترکیه پنج سرباز ارتش این کشور کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

هم چنین بکر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه در واکنش به پیشنهاد فرانسه اعلام کرد: این پیشنهاد نشان‌دهنده همکاری فرانسه با گروه تروریستی یگانهای مدافع خلق کرد سوریه است.

وی ادامه داد: رفتار ما با کسانیکه در همکاری با گروههای تروریستی به سر می برند و همراه و در کنار تروریستها علیه ترکیه حمله می کنند، همانند رفتار مان در برابر تروریستها خواهد بود و همانند تروریستها مورد هدف ترکیه قرار خواهند گرفت.

او افزود: امیدواریم فرانسه این گونه گامهایی را که عقلانی نیستند، برندارد. کسانیکه از تروریستها حمایت می کنند، در واقع دوستی با تروریستها را به جای دوستی با ترکیه ترجیح می دهند.

پنج‌شنبه دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد، پاریس برای میانجیگری میان ترکیه و نیروهای دموکراتیک عمدتا کرد سوریه آمادگی دارد و به این نیروها درباره حمایت فرانسه در برقراری ثبات در شمال سوریه اطمینان داده است. همچنین خالد عیسی، نماینده کردهای سوریه در پاریس پس از دیدار امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با هیاتی از شمال سوریه شامل نیروهای کرد ی‌پ‌گ (یگان‌های مدافع خلق) گفت، ماکرون وعده داد نیروهای فرانسوی را به منبج اعزام کند تا از آنها در جنگ با داعش حمایت به عمل آورند و ترکیه را متقاعد کنند که در این شهر پیشروی نکند. اما دفتر ریاست جمهوری فرانسه اظهارنظری در این رابطه نداشت.

5252

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *