داعش مسئولیت انفجار در سن‌پترزبورگ را برعهده گرفت

به گزارش سایت شبکه اسکای نیوز، داعش این ادعا را در وبسایت خبری‌اش اعماق‌نیوز منتشر کرده ولی سند یا شواهدی درباره‌اش ارائه نداده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر این انفجار در شعبه فروشگاه زنجیره‌ای پرکرستوک را یک اقدام تروریستی خوانده بود.

او روز جمعه قانون جدیدی را ابلاغ کرد که مجازات برای افراد مرتبط با گروه‌های تروریستی را تشدید می‌کند.

گروه داعش در سال‌های اخیر هزاران نیرو از روسیه و جمهوری‌های سابق شوروی جذب کرده است و پوتین هم درباره عواقب بازگشت این نیروها به کشورهای زادگاهشان هشدار داده است.

حضور در جنگ سوریه در حمایت از نظام سوریه نیز روسیه را بیش از پیش به هدفی برای داعش و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر تبدیل کرده است.

گزارش‌های اولیه بعد از انفجار روز چهارشنبه در سن‌پترزبورگ حاکی از آن بود که مقام‌های محلی آن را به عنوان یک اقدام جنایی و تلاش برای قتل حساب کرده‌اند.

اما روز پنجشنبه پوتین در یک مراسم اعطای نشان‌های نظامی به حاضران گفت: “می‌دانید که دیروز در سن‌پترزبورگ یک عملیات تروریستی اجرا شد.”

مقام‌های روسیه می‌گویند انفجار از یک بمب دست‌ساز با اجزای کشنده بوده است که انفجاری معادل قدرت ۲۰۰ گرم تی‌ان‌تی ایجاد کرد.

به گزارش رسانه‌های روسیه این بمب در یک کوله‌پشتی در صندوقی که مشتری‌ها وسایل شخصی‌شان را قبل از ورود به فروشگاه می‌گذارند، کار گذاشته شده بود.

اوایل ماه دسامبر آمریکا و روسیه اعلام کردند با اطلاعاتی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در اختیار نیروهای امنیتی روسیه قرار داده، یک عملیات برای حمله به کلیسای جامع کازان در سن‌پترزبورگ خنثی شده است.

آن‌ زمان خبرگزاری اینترفاکس روسیه گزارش داد که گروهی برای حمله‌هایی به چند نقطه در آن کشور برنامه‌ریزی می‌کرده است و چندین تن در این باره بازداشت شده‌اند.

به گزارش بی‌بی،‌سی ماه آوریل در انفجاری در مترو سن‌پترزبورگ ۱۳ تن کشته و ۵۰ تن هم زخمی شدند.

قانون جدید که رئیس‌جمهوری روسیه آن را روز جمعه ابلاغ کرد، سقف مجازات برای پیوستن به گروه‌های تروریستی را از 10 سال حبس به حبس ابد افزایش داد.

52310

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *