اخباری از مذاکرات آمریکا با روسیه در امان درباره "منطقه امن"

 منابع رسمی اردنی اعلام کردند که محور این مذاکرات در مورد “مناطق امن” در جنوب سوریه در مرز مشترک با اردن بوده است. این در حالی است که پایان مهلت بین‌المللی برای ایجاد مناطق “کاهش تنش” در سوریه نزدیک است.

مسئولان دولت اردن در مورد روند این مذاکرات میان مسکو و واشنگتن اظهارنظر نمی‌کنند تا از یک سو سقف انتظارات را بالا نبرند و از سوی دیگر، پیشدستی برای اعلام نتایج صورت نگیرد. این در حالی است که محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن انجام این مذاکرات را تایید یا تکذیب نکرده است.

این مذاکرات حکایت از این دارد که اردن اوضاع را دنبال می‌کند. آمریکایی‌ها و روس‌ها نیز غرق جزئیات برای سلسله تبادلات شده‌اند که امان گمان می‌کند در پایان با تقسیم کیک طرح‌های بازسازی سوریه مرتبط شود.

اردن در هر حالت از کاهش تنش‌ها استقبال می‌کند و برای توافق منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر مناطق کاملاً امن در طول مرزها با عمق دست کم ۴۰ کیلومتر و در چارچوب دیدگاه اقتصادی و تجاری تلاش می‌کند و اردن همچنین می‌خواهد بخش‌هایی ایجاد شود که دست کم بخشی از آوارگان به آنجا بازگردند، این چیزی است که اردن خواهان آن است، اما نه به عنوان یک شرط که حتما باید حاصل شود. مسائل در حال حاضر در دست بررسی و گفتگو است و همگان از جمله، سپاه پاسداران، حزب الله، اسرائیل، و حتی عربستان و اتاق جدید عملیات که در عربستان ایجاد شده است، قویا بر حوزه رود یرموک و مثلث صحرایی میان عراق، سوریه، اردن، بادیه الشام و همچنین جنوب بلندی جولان متمرکز هستند.

روزنامه اردنی الغد به نقل از منابع گزارش داد که اردن وارد مذاکرات با روسیه و ایالات متحده و طرف‌های مختلف شده است که هدف از این مذاکرات تعیین ماهیت منطقه “امن” در جنوب سوریه و ساختار نیروهایی است که در آن حضور خواهند داشت و از آن نگهبانی کرده و آتش بس در آنجا را تضمین می‌کنند.

منابع تاکید کردند که برقراری آتش بس در جنوب سوریه به نفع اردن است و اردن حضور هرگونه نیرویی در مرزهایش به استثنای نیروهای داعش یا شبه نظامیان طایفه‌ای را می‌پذیرد.

در چهارم ژوئن آتی، مهلت روسیه، ایران و ترکیه که در مذاکرات آستانه در مورد بحران سوریه جهت ارائه سازوکار تامین امنیت چهار منطقه “کاهش تنش” در سوریه از جمله در جنوب سوریه تعیین شد، پایان می‌یابد.

49310

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *