نجات بزرگترین موجود زنده زمین از نابودی

براساس گزارش نيوساينتيست، پاندو درحال نابود شدن است، زيرا حيوانات گرسنه‌اي مانند آهوها و دام‌ها ساقه‌هاي جوان آن را مي‌خورند و بسياري از درختان كهنسال اين جنگل نيز به پايان عمر طبيعي خود رسيده‌اند و درحال نابودي هستند.

به گفته پال راجرز محقق دانشگاه يوتا درختان پير درحال مردنند و درختان جوان درحال خورده شدن. پاندو با جرمي برابر 6000 تن تقريبا 35 برابر سنگين‌تر از سنگين‌ترين حيوان زمين، يعني وال آبي است. بزرگترين موجود زنده زمين از لحاظ وسعت زيستگاه يك قارچ در اورگان و بزرگترين موجود زنده زمين از نظر ارتفاع درخت سكويايي در كاليفرنيا است.

پاندو همچنين يكي از قديمي‌ترين موجودات زنده زمين به شمار مي‌رود و قدمت آن از 2000 سال تا يك ميليون سال پيش تخمين زده شده‌است. با اين‌همه درحال نابودي است، اگرچه نجات آن از اين نابودي راه حلي بسيار ساده دارد: حصاركشي به دور آن.

راجرز و همكارانش براي بررسي اين طرح درحدود هفت هكتار از اين جنگل را حصار‌كشي كردند و تلاش كردند به واسطه از بين بردن گياهان هرز و حرص كردن درختان كهنسال رشد درختان را افزايش دهند. پس از گذشت سه سال، محققان مشاهده كردند ميزان ريشه در هرهكتار در بخش محصور پاندو هشت برابر از مناطق غيرمحصور شد.

۵۴۵۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *