استرالیا جابجا می‌شود!/تلاش برای بهبود عملکرد خودروهای بدون راننده

مختصات محلي استراليا كه براي ايجاد نقشه‌ها و انجام محاسبات مورد استفاده قرار مي‌گيرند و مختصات جهاني آن يك متر با يكديگر اختلاف دارند.

نهاد مسئول انجام اين تغيير مي‌گويد تغيير مختصات مي‌تواند به بهبود عملكرد خودروهاي بدون راننده كه براي موقعيت‌يابي به داده‌هاي دقيقي نياز دارند كمك خواهد كرد.

استراليا به صورت طبيعي و به دليل فعاليت‌هاي تكتونيكي سالانه 7 سانتيمتر به سمت شمال حركت مي‌كند. سيستم‌هاي مدرن ماهواره‌اي داده‌هاي مكان‌يابي را براساس خطوط جهاني طول و عرض جغرافيايي تعيين مي‌كنند كه حركتي ندارند،‌حتي اگر قاره‌هاي روي زمين جا‌به‌جا شوند.

با اين‌همه بسياري از كشورها نقشه‌هاي خود را براساس خطوط طول و عرض جغرافيايي محلي ترسيم مي‌كنند. به گفته دان جاكسا از مركز زمين‌شناسي استراليا، اگر خطوط ثابت باشند مي‌توان نشانه‌اي روي زمين ترسيم كرد و مختصات آن را محاسبه كرد و همواره از همان عدد ثابت استفاده كرد. اين شيوه كلاسيك محاسبه مختصات يك مكان است. اما صفحات تكتونيكي زمين حركت مي‌كنند و باعث مي‌شوند در طول زمان مختصات محلي از مختصات جهاني فاصله بگيرند.

به گفته جاكسا اگر قرار باشد استفاده از خودروهاي بدون راننده رواج پيدا كند،‌ وجود داده‌هاي دقيق مكاني و مختصات دقيق حياتي خواهد بود. مختصات زمين‌محوري استراليا، سيستم مختصات‌يابي محلي استراليا،‌آخرين بار در سال 1994 به‌روز‌رساني شد و از آن زمان تا به امروز استراليا درحدود 1.5 متر به سمت شمال حركت كرده‌است.

از اين رو مختصات محلي اين كشور از اول ژانويه 2017 1.8 متر به سمت شمال تغيير خواهد‌كرد و با اين تغيير مختصات محلي و جهاني استراليا در سال 2020 يكسان خواهند شد. در همين دوران سيستم جديدي كه مي‌تواند تغييران مختصات را در طول زمان محاسبه كرده و در داده‌هاي خود اعمال كند، ساخه شده و مورد استفاده قرار خواهد‌گرفت.

۵۴۵۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *