لاریجانی: صهیونیست ها و قدرت های بزرگ عامل اصلی بحران های جهانی هستند/آمریکا بسیاری از کشورهای آسیایی را آماج تحریم یا زورگویی اقتصادی کرده است

علی لاریجانی در این نشست، بحران سازی و تروریسم پروری از سوی رژیم صهیونیستی و قدرت های بزرگ را مانع رشد اقتصادی آسیا دانست و به هم ریختگی امنیتی در برخی مناطق آسیایی را نتیجه تلاش آنها عنوان کرد.

وی افزود: پس از پایان جنگ سرد، آمریکا مکانیزم تحریم و استفاده از ابزار اقتصادی را فعال کرد و امروز پس از جنگ طلبی متعدد در عراق، افغانستان، سوریه، لیبی و یمن، بسیاری از کشورهای آسیایی را آماج تحریم یا زورگویی اقتصادی کرده است.

اهم سخنان علی لاریجانی بدین شرح است:

*این قدرت ها با ایجاد جنگ، بحران سازی و تروریسم پروری و نیز با اعمال تحریم از طریق تعرفه گذاری‌ های غیرمنطقی تجاری، شرایطی ایجاد کردند که عملاً جلوی رشد اقتصادی شایسته در این مناطق گرفته شود.

*ایجاد درگیری تصنعی و اختلاف افکنی بین کشورهای آسیایی، شگرد قدرت هایی است که نمی خواهند آسیا جایگاه واقعی خود را در مسیر پیشرفت و توسعه پایدار و رفاه ملت ها به دست آورد.
* البته برخی کشورهای آسیایی به دلیل مشکلات سیاسی درونی، یا فریب دریافت حمایت از سوی آمریکا، تن به اخاذی آن داده اند و یا مماشات می کنند و همین عامل، باعث افزایش گستاخی آمریکا شده است.

* توسعه اقتصادی قاره آسیا گر چه به خاطر به هم تنیدگی در اقتصاد جهانی، یک باره نمی تواند جایگاه مستقل خود را بیابد اما اگر هدف گذاری مستقل و گام به گام نکند، در آینده با تنگناهای بیشتری مواجه خواهد شد.

* مقصود این نیست که آسیا و غرب، مراودات اقتصادی، سیاسی و امنیتی نداشته باشند، بله حرف ما این است که بلوک آسیا بر اساس منافع خویش، مراودات خود را شکل دهد نه این که یک روز آمریکا توافق پاریس را با گستاخی به هم بزند، روز دیگر مقررات تجارت جهانی را به کنار بگذارد و با درشتی نسبت به کشورهای آسیایی رفتار کند، یک روز توافق هسته‌ای را که مصوبه شورای امنیت است، به هم بزند و به تقبیح و سرزنش همه کشورها، اعتنایی نکند و روزی دیگر برخی کشورهای عربی را به ‌رغم اخاذی گسترده مالی، آماج توهین قرار دهد.

*قاره آسیا را دارای امکانات طبیعی گسترده از جمله نیروی انسانی جوان و کارآمد، انرژی فراوان، پیشینه تمدنی عمیق و تنوع فرهنگی ارزشمند و دو عضو قدرتمند در شورای امنیت با قدرت دفاعی موثر است و باید از همه این ظرفیت ها باید برای جهش اقتصادی و یافتن جایگاه در خور توجه در صحنه بین المللی استفاده شود.

*قطعاً پارلمان های آسیایی می‌توانند بستر این امر را فراهم کنند و زمینه مبادلات تجاری و مالی و پولی مشترک بین اعضا را مدیریت کرده و در مقابل بحران سازی امنیتی، مکانیسم همکاری امنیتی را تدارک ببینند.

*کشورهای آسیایی همچنین می توانند با رعایت تنوع فرهنگی و سیاسی از اعضای خود در شرایط دشوار حمایت کنند.

*مردم مظلوم فلسطین چند دهه، گرفتار سلطه رژیم تروریستی صهیونیستی شده و با آوارگی ملتی، سرزمین تاریخی و اجدادی آنها از سوی اشغالگران غصب شده است.

* به ‌رغم همه دسیسه های‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی فریب خوردگان منطقه ای، این الگو توفیقات زیادی در مبارزه با تروریسم و کمک به ثبات و امنیت منطقه به همراه داشته و زمینه را برای حل و فصل سیاسی فراهم کرده است و به یقین اگر کشورهای دیگر نیز چنین رویکردی را دنبال کنند، در مناطق بحرانی دیگر مانند یمن و افغانستان، مساله جنگ و ترور حل خواهد شد.

*پیشنهاد اینجانب به نمایندگی از پارلمان ایران این است که از دبیرکل محترم بخواهیم در این زمینه ها، اسناد همگرایی کشورهای آسیایی را فراهم کند و در مجامع خود به آن بپردازیم و در پارلمان کشورهای عضو تصویب شود تا دولت ها به سوی همگرایی، استقلال و توسعه سوق یابند.

2929

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *