وزیر کشور: اختیارات بیشتر برای شوراها بار دولت را سبک تر می کند/در پرشور بودن و امنیت انتخابات با مجلس هم نظر هستیم

دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این نشست پس از استماع نکات مد نظر اعضای فراکسیون و در پاسخ به سؤالات مطروحه در حوزه شهرداری ها و مشکلات شهر و روستا، ضمن موافقت با ادغام لایحه درآمد پایدار شهرداری ها و طرح درآمدهای پایدار مجلس گفت: با همکاری جمالی نژاد معاون عمران، توسعه شهری و روستایی وزارت کشور با مجلس، این طرح می تواند با لایحه ادغام شود. البته در صورت ارائه این طرح به صورت جداگانه، رد طرح از سوی شورای نگهبان متصور خواهد بود.

وزیر کشور در خصوص لایحه پسماندها گفت: این لایحه باید  هرچه سریعتر پیگیری شود تا راه برای انجام کار جدی تر در عرصه مدیریت پسماندها باز شود. تدوین این لایحه در دولت دوسال زمان برد. آیین نامه پسماند از سوی چند دستگاه نوشته شده است که مسئول آن وزارت صمت بود و به دنبال پیگیری و آماده سازی آن هستند و وزارت کشور در تلاش است و از مجلس نیز می خواهیم فعال باشند تا این آیین نامه اعتبارات لازم را تا آخر سال بگیرد.

اهم سخنان عبدالرضا رحمانی فضلی بدین شرح است:

*در این دوره کمیسیون کلانشهرها در دولت تشکیل شد،در این کمیسیون هم اسناد و مدارک بررسی و آسیب شناسی می شود و هم کار لوایح و طرح ها سرعت می گیرد. طرح جامع مدیریت شهری در دولت هم بررسی می شود و اگر مجلس بررسی آن را شروع کند کمک خواهیم کرد تا سریعتر به نتیجه برسد.

*باید شوراها توانمند شوند و آموزش ببینند، باید کسانی برای شورا انتخاب شوند که شرایط حداقلی مورد نیاز را به تناسب داشته باشند. این موضوع باید در قانون دیده شود. بعلاوه نظارت وزارت کشور بر مصوبات شوراها شکلی است و انتصاب یا عزل شهرداران تنها از سوی وزیر امضا می شود و ما نمی توانیم براین موضوع به طور کامل نظارت کنیم.

*اگر شوراها توانمند و آموزش دیده باشند، هرچه اختیارات بیشتری به آنها بدهیم بار دولت سبک تر خواهد شد.

*عوارض نوسازی امسال پس از چندسال،  بازنگری و اصلاح شد، افزود: قیمت مسکن به قدری بالا رفته است که شرایط برای مردم دشوار شده و بهتر است این عوارض به صورت پلکانی باشد.

*سال آینده سال انتخابات است، شما انتخابات را منظر رای و شور و نشاط مردم می بینید و نتیجه برای شما مهم است اما برای ما در وزارت کشور؛ پرشور بودن، حفظ امنیت و مهمتر از همه؛ قانونی و سالم بودن انتخابات اهمیت دارد و نتیجه برای ما فرقی ندارد؛ بنا بر این در دو مسئله با مجلس مشترکیم یکی پرشور بودن و دیگری امنیت انتخابات.

*پیش از این استانداری ها، اعتبارات را در این زمینه توزیع می کردند؛ اما اکنون این اعتبارات، مستقیم به حساب دهیاری ها واریز می شود و اگر عدم توازن و تعادل به نظر نمایندگان محترم می رسد؛ ناشی از عملکرد ما به عنوان وزارت کشور یا استانداری ها نیست بلکه نتیجه مناسبات قانونی در این زمینه است؛ چرا که برخی شهرها منابع و درآمد خوب و مالیات بیشتری دارند، درحالی که برخی کمترین حد را دارند و نتیجه این وضعیت، همین عدم توازن است.

*راهکار هم این است که قانون اصلاح و شاخص های دیگری تعریف شود تا بتوانیم توازن را را در استانها ایجاد کنیم و البته این موضوع در نهایت به نفع شهرها است چراکه مهاجر کمتری به سمت شهرهای بزرگ روانه می شود. اما در غیاب این مناسبات اصلاح شده با عدم توازن مواجه هستیم و در نتیجه و به عنوان نمونه؛ تهران در عین حال که پولدارترین، پرمنبع ترین و غنی ترین استان است در عین حال، بیشترین ناهنجاری ها و بزهکاری ها در همین استان ثبت می شود.

*نظام غلط برنامه ریزی از سال 51 نوشته شد و ما نیز آن را بعد از انقلاب دنبال کردیم که نتیجه آن عدم تعادل و توازن و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ خصوصاًٌ تهران بود و در نتیجه آن؛ بخش عمده پول و ثروت و سرمایه کشور در تهران جمع شده است و در عین حال؛ روز به روز هم به حجم جمعیت و ترافیک آن اضافه می شود، مدیریت شهری و ترافیک هم تا جایی که ممکن است صورت می گیرد اما این عدم توازن و تعادل که در سراسر کشور وجود دارد، مانع از حل اساسی مشکل می شود. در این شرایط، مدیریت شهری هم جواب حداکثری نمی دهد و بعلاوه قوانین زیادی هم که در این عرصه وضع می شود، فاصله زیادی تا اجرای کامل دارد.

* در انتخاب استانداران جدید، به جز چند مورد بقیه از معاونین استانداری ها برگزیده شدند که این موضوع موجب ایجاد شور و شوقی در صف و ستاد وزارت کشور شده است. همچنین جایگزین معاونین استاندار نیز از فرمانداران و جایگزین فرمانداران نیز از بخشداران و جایگزین بخشداران نیز از دهیاران انتخاب شدند که این مورد آخر تا حد زیادی بی سابقه بوده است. بر همین اساس، آموزش دهیاران را در اولویت قرار دادیم و بر هزینه کرد اعتبارات دهیاریها بر اساس مقررات قانونی به دقت نظارت می کنیم.

*نظام بودجه ریزی کل کشور بر دو عنصر جمعیت و فعالیت استوار است. یعنی؛ هر کجا که جمعیت و فعالیت بیشتری دارد بودجه بیشتری می گیرد بنابراین چون جمعیت، فعالیت و بودجه زیاد است تولید اشتغال و ثروت می کند و جمعیت بیشتری دوباره به همان منطقه سرازیر می شود و مشکلات را می افزاید؛ این سیکل باطلی است که باید شکسته شود و برای حصول توازن و تعادل، شاخص های دیگری در نظر گرفته شود.

* در خصوص پرداخت حقوق های عقب مانده شهرداری ها پیگیری های بیشتری باید انجام شود و در اولویت بندی ها، نقش های مختلف شهرداریها باید مدنظر قرار گیرد.

*نیروی مازاد قابل توجهی در شهرداری ها داریم و امکان جامعی هم برای تعدیل این وضعیت پیش بینی نشده است. البته از زمان حضور بنده در وزارت کشور ورود نیروی جدید ممنوع شده است.  

*بر کارآمدی بخشداری ها و دهیاری ها نظارت داریم و واقعا با موارد احتمالی تخلف برخورد می کنیم؛ از جمله برای پیشگیری از بروز فساد مالی و برخورد با موارد واقع شده، اسناد و هزینه ها از سوی وزارت کشور بررسی می شود که از سوی سه سیستم بازرسی؛ یعنی بازرسی وزارت کشور، بازرسی استانداری ها و بازرسی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها انجام می شود. البته بروز فساد در خارج از دهیاری ها و بخشداریها باید از سوی سایر نهادها رسیدگی و پیگیری شود.

2929

حرف‌های کی‌روش را باور کنیم یا وزیر ورزش؟

میثم بهرامی: تیم ملی از هفته آینده راهی را آغاز می کند که مردم امیدوارند انتهای آن، قهرمانی آسیا باشد. پس از گذشت بیش از 4 دهه از آخرین قهرمانی ایران در جام ملت ها، حالا دوباره مردم امیدوارند که تیم ملی بتواند به قهرمانی این مسابقات برسد. البته توقع قهرمانی، در تمام ادوار گذشته هم وجود داشته و نباید این طور تصور شود که تیم ملی فعلی، مزیت ویژه ای نسبت به تیم های دوره های قبل دارد.

اما برای فوتبالی های ایران، طبیعی است که ببینند وقتی به یک تورنمنت مثل جام ملت ها یا جام جهانی نزدیک می شویم، توقع مردم و حتی کارشناسان فوتبال از تیم ملی بسیار بالا برود. این دفعه هم دقیقا همان اتفاقات دفعات قبلی در حال تکرار است. انتظارات از تیم ملی بسیار بالاست و البته همه امیدوارند که ایران بتواند از حیثیت فوتبال خود دفاع کند.

نکته ای که در اتفاقات یکی دو روز گذشته به چشم آمده، حرف های متناقض کارلوس کی روش و وزیر ورزش بوده. کی روش در مصاحبه هایش از عدم حمایت مسئولان از تیم ملی حرف زده و گفته: «همان طور که در جریان هستید، برنامه آماده‌سازی تیم ملی از سوی مسئولان حمایت نشد. در نتیجه به خاطر بازی‌هایی که انجام ندادیم، مجبورم میانبرهایی را برای تصمیمات آخر خودم بزنم. دقیقا کاری که قبل از جام جهانی برزیل و روسیه و جام ملت‌های استرالیا انجام دادم. باید تصمیمات شعبده گونه داشته باشم و تلاشم را برای رسیدن تیم ملی به آمادگی کامل انجام دهم. ما در گروهمان مقابل تیم‌هایی مثل عربستان، عمان و ژاپن بازی نمی‌کنیم. برای تیم ملی ایران عقلانی نیست که مقابل تیم‌هایی مثل قطر بازی کند اما وقتی هدیه‌ای با این شرایط را دریافت می‌کنید، با کمال فروتنی قبول می‌کنید و الان اینجا هستیم. اگر کسی منفعتی در این بازی داشته باشد، آن تیم ملی قطر است که بازی‌هایی به این شکل خواهد داشت.»

این حرف های کی روش را بگذارید در کنار صحبت های وزیر ورزش که امروز مطرح شده است. سلطانی فر امروز بعد از نشست ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک در جمع خبرنگاران گفت: «مجموعه وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک با تعامل، هماهنگی و هم افزایی خوبی که دارند بیشترین حمایت ها را از تیم ملی داشته اند و همه نیازهای تیم ملی را هم تامین کردیم. بهترین کمپ را الان دارند و بهترین تدارکات را داشتند و همچنین بهترین و مناسب ترین شرایط را داریم. همه شرایط دست به دست هم داده که بعد از 42 سال انشالله بتوانیم قهرمان جام ملت های آسیا شویم.»

کی روش از حمایت نشدن تیم ملی صحبت کرده و وزیر ورزش گفته که وزارت ورزش بیشترین حمایت ها را از تیم ملی داشته. برای مردمی که دوست دارند تیم ملی قهرمان آسیا شود، حتما این سوال مطرح شده که کی روش درست می گوید یا وزیر ورزش؟ نمی شود که هر دو آن ها حرف درستی زده باشند. بدون اینکه قضاوتی از عملکرد هر کدام از آن ها داشته باشیم، بهتر است به طور شفاف و واضح اعلام شود که اگر وزارت ورزش حمایتی از تیم ملی کرده، این حمایت چگونه بوده و اگر واقعا حمایتی شده، کی روش جواب بدهد که چرا دائم حرف از عدم حمایت می زند؟ قطعا مردم دوست دارند تکلیف این موضوع روشن شود و جواب این سوال را بدانند که باید حرف های وزیر ورزش را باور کنند یا صحبت های کی روش؟

43 43

واکنش عباس عبدی به پشیمانی محسن رضایی درباره توئیت جنجالی اش

به گزارش خبرآنلاین ،عباس عبدی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در واکنش به احساس پشیمانی محسن رضایی درباره توئیتی درباره عملیات کربلای 4 نوشت: ای کاش این پشیمانی را زمانی داشت که سرمایه جنگ را آورد تا در زمین سیاست سرمایه گذاری کند. کافی است تا نگاهی به دیگر سردارانی بیندازد که سرمایه جنگ را در همان زمین به یادگار گذاشتند و همچنان محترم اند.

واکنش تند موسوی‌لاری به ایده تحریم انتخابات: حجاریان در اکثریت نیست/ با صندوق رای قهر نمی‌کنیم

 عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات و نایب‌رئیس کنونی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان،درباره موضوعات مختلفی از جمله اظهارات اخیر حجاریان مبنی بر امکان تحریم انتخابات آتی از سوی اصلاح‌طلبان، رابطه اصلاح‌طلبان با دولت، اختلافات دو نهاد اصلاح‌طلبِ شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اظهار نظر کرده است.

سعید حجاریان، اخیراً در مصاحبه‌ای با اشاره به امکان تحریم انتخابات آتی از سوی اصلاح‌طلبان گفته بود: “پروژه اصلاحات به انتخابات گره نخورده است، زیرا انتخابات به‌معنای کنونی آن، مصداق گدایی قدرت است. اصلاحات صدقه‌بگیر نیست و اگر مکنت دارد باید با اتکا بر آن به بازار سیاست برود. اگر پول بازار سیاست را نداشتیم باید تلاش کنیم آن را کسب کنیم نه آنکه به هر جنس بُنجلی تن دهیم”.

موسوی لاری در واکنش به اظهارات حجاریان گفته است: “برخی معتقدند جامعه مخاطب اصلاح‌طلبان به‌سمتی که آقای سعید حجاریان و طرفداران عقیده ایشان هستند، گرایش دارند، یعنی گذر از انتخابات و گذر از شکل اصلاح‌طلبی انتخابات؟ من این را قبول ندارم. آنها نگاه اکثریت نیستند”.

موسوی لاری معتقد است حجاریان و طرفداران عقیده‌اش در جامعه مخاطب اصلاح‌طلبان در اکثریت نیستند

نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ در برخی شهرهای کشور و واکنش اصلاح‌طلبان به این ناآرامی‌ها می‌گوید: “اصلاح‌طلب منتقد به‌دنبال این نیست که بگوید “من نیستم.”، اتفاقاً حرف او این است که “من هستم و دولت باید اصلاح شود”. اصلاح‌طلب نمی‌گوید “ما باید از کل نظام عبور کنیم”. عدد اصلاح‌طلبان رادیکالی که این شعار را قبول دارند بالا نیست”.

وزیر کشور دولت اصلاحات در پاسخ به این سؤال که “با توجه به عملکرد دولت روحانی فکر می‌کنید نگاه جامعه به اصلاح ‌طلبان در انتخابات آتی همان نگاه قبلی است؟” مدعی شده است که بخش کوچکی  مسئولیت‌های دولتی به فعالان اصلاح‌طلب اختصاص یافته است.

“اگر اصلاح‌طلبان به‌دنبال قدرت بودند قدرت را به هر شکلی دنبال می‌کردند. مگر در دولت آقای روحانی چند درصد اصلاح‌طلب داریم؟! چه در دولت مرکزی و چه در استانها و مناطق و… کم هستند و این‌طور نیست که اصلاح‌طلب‌ها صرفاً به کسب قدرت فکر کنند و به‌دنبال مطالبات مردم و اهداف اصلاحات نباشند”.

 موسوی لاری در عین حال با تأکید بر لزوم ترمیم ادبیات اصلاح‌طلبان در برخورد با مردم معتقد است: “جای تردید ندارد که اصلاح‌طلبان در دوره آینده با مشکل جدی تفاهم با مردم روبه‌رو هستند، ولی اینکه تفاهم با مردم شدنی است یا نه، قطعاً ممکن است ولی به این شرط که مسیر را به‌گونه‌ای اصلاح کنیم که با مردم همراه باشیم”.

۱۷۲۹۲۹

خبرخوشی برای نمازجمعه های تشریفاتی

دلم تنگ شده بود برای آن فضای شورانگیز و شوق آفرین سالهای دور! حالم بد می شد از این نماز جمعه رسمی و تشریفاتی پیرمردی و دلم تنگ شده بود برای آن نماز جمعه که گرمای حال و هوای جوان ها را داشته باشد!

خبر انتصاب استاد فرزانه و دانشمند اخلاقی نازنین حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری (و به اعتقاد من آیت الله تر از خیلی مدعیان) به امامت جمعه تهران خوش ترین خبر این روزهای تلخ و تیره بود. این هفته می توانم بعد از مدتها به نماز جمعه بروم! (و به همه دوستان جوان پیشنهاد می کنم با حضور گسترده خودشان در نماز جمعه این هفته نشان بدهند که انتخاب درست و صحیح امام جمعه می تواند نتیجه بخش باشد و نشان بدهند که مشکل مردم با اصل نماز جمعه نیست بلکه با رفتار و گفتار سیاسی و جناحی امامان جمعه مشکل داریم)

و کاش ایشان قبل از جمعه همین هفته دستور جمع کردن آن میله های منحوس آهنی را هم بدهند که این فاصله گذاری طبقاتی زشت هم از نماز جمعه تهران رخت بربندد و اندکی – اقلا به ظاهر – رایحه برادری و برابری نماز جمعه های اول انقلاب استشمام شود!

بعدالتحریر: بین خودمان بماند؛ از ته دل امیدوارم آقای حاجی روزی مثل بقیه نشود و این آخرین امید باقیمانده را برای امثال من نقش بر آب نکند!

توصیه های جهانگیری برای توسعه سواحل مکران

 دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به ظرفیت کم نظیر سواحل مکران برای توسعه استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، گفت: سواحل مکران باید به نقطه ای کانونی برای توسعه و رفع محرومیت از این دو استان تبدیل شود. 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود محرومیت در استان سیستان و بلوچستان و فاصله زیاد شاخص های توسعه در این استان با سایر استان های کشور، تصریح کرد: حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است و این موضوع باید در دستور کار همه دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به تدوین طرح جامع برای توسعه سواحل مکران و برنامه ریزی برای اجرای چند پروژه بزرگ در این منطقه، خاطر نشان کرد: برنامه ها و پروژه های خوبی برای اجرا در این منطقه تهیه شده است که می تواند به توسعه سواحل مکران کمک کند. 

دکتر جهانگیری افزود: برای توسعه سواحل مکران باید همه جوانب نظیر مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی دیده شود و سیاست روشن و دقیقی برای اجرای طرح جامع توسعه سواحل مکران تدوین گردد. 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید پروژه های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و نیز قول ها و وعده های داده شده از سوی رییس جمهور محترم برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، گفت: باید با برنامه ریزی دقیق و سیاست گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه ها و عمل به وعده های داده شده، نسبت به محرومیت زدایی و توسعه استان اقدام شود. 

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب در سواحل مکران و بخصوص چابهار برای کشت گلخانه ای، گفت: چابهار این ظرفیت را دارد که به میزان ۱۰ هزار هکتار کشت گلخانه ای با ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آن ایجاد شود. 

مهندس حجتی با یادآوری اینکه ۵۵ درصد صید و صیادی کشور در سواحل مکران انجام می شود، خاطر نشان کرد: سواحل مکران از ظرفیت گسترده ای برای پرورش ماهی در دریا و پرورش میگو برخوردار است که اگر حمایت های لازم صورت گیرد با مشارکت بخش خصوصی شاهد توسعه در این گونه فعالیت ها خواهیم بود. 

وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه سواحل مکران گفت: این برنامه در ۱۲ محور تهیه شده که ۳۸ محرک اقتصادی در آن وجود دارد و اجرای این برنامه ها همت و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد. 

دکتر اسلامی افزود: در این برنامه توسعه ای ظرفیت های بومی سواحل مکران با نگاه درون زا و برون نگر دیده شده و احداث دو شهر جدید نیز در این برنامه پیش بینی شده است که به زودی ساخت واحدهای مسکونی برای ساکنین آن آغاز خواهد شد. 

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص های استان در بخش های مختلف نظیر بهداشت و درمان،‌ فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله زیادی با میانگین کشور دارد، خواستار اجرای مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان شد. 

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، گزارشی از عملکرد پروژه های طرح توسعه سواحل مکران طی ۹ ماهه سال ۹۷ ارائه شد و توضیحاتی نیز در خصوص پروژه های زیرساختی طرح توسعه سواحل مکران نظیر احداث راه آهن، جاده سازی، توسعه بندر شهید بهشتی،‌ انتقال آب و احداث سد و نیروگاه بیان گردید. 

در ادامه این جلسه گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مکران ارائه شد و نماینده دبیرخانه در این گزارش اعلام کرد که رویکرد دبیرخانه تلاش در جهت محرومیت زدایی پیش از آغاز روند توسعه این سواحل بوده است و دبیرخانه ستاد توسعه اجتماع محور جهت افزایش توانمندی جوامع محلی و توسعه پایدار و متوازن و همراهی جوامع در فرآیند توسعه صنعتی و عمرانی را دنبال می کند. 

در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش های ارائه شده، پیشنهادات و نظراتی در جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه سواحل مکران و اجرای طرح جامع این سواحل ارائه شد.

2929

چطور تلویزیون‌‎های تقلبی و قاچاق را تشخیص دهیم؟

با مطالعه این گزارش، با داشتن اطلاعات کافی از راه‌های تشخیص تلویزیون اصل از تقلبی، از خرید اشتباه در امان بمانید.

قبل از بررسی موارد اساسی برای تشخیص تلویزیون اصل از تقلبی و کالای قاچاق، لازم است با معیارهای خرید تلویزیون آشنا شوید.

گام اول، تفکرات عامیانه را کنار بگذارید

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند میان اجناس تقلبی و اصل، حتما اختلاف قیمت چشمگیری وجود دارد، اما باید بگوییم که از این نظر، سود جویان یک قدم از شما جلوتر هستند. آن‌ها برای جلوگیری از هرگونه سوء‌ظن، بازار را رصد کرده و اجناس خود را با قیمتی مشابه قیمت محصولات اصل عرضه می‌کنند. پس این تصور را کنار بگذارید.

گام بعد، نشانه‌های کوچک را در نظر بگیرید.

کالاهای معتبر، دارای بسته‌بندی کامل با رنگ و جنس با کیفیت هستند. اما محصولات تقلبی اغلب دارای نقص در بسته‌بندی می‌باشند، پس توجه به بسته‌بندی می‌تواند سرنخ‌های خوبی به شما بدهد. به عنوان مثال روی بسته‌بندی محصولات، لوگوی شرکت به صورت بزرگ روی کارتن چاپ شده و به صورت برچسبی نیست.

به ظاهر با کیفیت دقت کرده و عیوب را دست کم نگیرید

در این مورد دقت بیشتری لازم است. محصولات اورجینال دارای بدنه‌ای با کیفیت و بی‌عیب هستند، اما به دلیل کارگاه‌های غیراستانداردی که در آن محصولات تقلبی تولید می‌شوند، امکان وجود زدگی، لبه‌های تیز، سطوح پوسته پوسته شده و بی‌کیفیت وجود دارد.

توجه به شماره سریال دستگاه

بررسی تطابق شماره سریال دستگاه، با شماره‌ای که روی کارتن، پشت دستگاه و برگه‌های گارانتی مشاهده می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است. شماره سریال محصولات را در سایت کارخانهچک کنید. در صورت ثبت موفقیت‌آمیز، دستگاه شما قابل اطمینان خواهد بود.

صحت ادعاهای فروشنده در مورد محصول را چک کنید

وقتی فروشنده ادعایی در مورد محصول شما می‌کند، حتما باید صحت آن بررسی شود. به عنوان مثال، وقتی گفته می‌شود محصولی دارای صفحه نمایش با کیفیت  4K است، حتما یک فیلم  4K را روی آن امتحان کنید، به همین ترتیب ادعاهایی که در مورد قابلیت پخش تصویر سه بعدی، صدای فراگیر و موارد دیگر هست را نیز ارزیابی کنید.

اهمیت گارانتی را دست کم نگیرید

گاهی اوقات خرید یک محصول اورجینال هم می‌تواند دردسرساز باشد. محصولاتی که علی‌رغم اصل بودن، از مبادی قانونی وارد کشور نشوند، به طور قطع توسط شرکت‌های معتبری را بر عهده دارند، گارانتی نمی‌شوند. پس یا باید آن‌ها را به تعمیرکاران متفرقه بسپارید، یا به شرکت‌های گارانتی گمنام مراجعه کنید که در این صورت هیچ تضمینی بابت استاندارد بودن قطعات تعویض شده وجود ندارد.

گام آخر، از جای مطمئن خرید کنید

به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین کاری که برای اطمینان از انجام یک خرید بی دردسر می‌توان انجام داد، خرید از فروشندگان معتبر و با سابقه است. شرکت‌هایی که با سالها سعی و تلاش برای حصول اطمینان و کسب اعتبار نزد مشتریان خود تلاش کرده‌اند، هم تجربه بالا در تشخیص محصول با کیفیت  دارند و هم اعتبار خود را با فروش محصولات تقلبی خدشه‌دار نمی‌کنند.

17231

چرا بی دلیل گریه می کنم؟

گاهی اوقات گریه کردن بی دلیل شرایطی گذراست و بدون این که مساله‌ساز شود، خاتمه می یابد. اما اگر با تغییرات احساسی شدید مواجه هستید که زندگی را برای شما دشوار کرده است، ریشه یابی و کشف دلیل این شرایط اهمیت دارد. در ادامه با برخی از دلایل گریه کردن بدون دلیلی مشخص بیشتر آشنا می شویم.

کمبود خواب

به طور میانگین، فردی بزرگسال به حدود 7 تا 9 ساعت خواب در 24 ساعت نیاز دارد. کمبود خواب می تواند بر چگونگی پردازش احساسات انسان تاثیرگذار باشد. به طور خاص، واکنش پذیری احساسی تغییر کرده و مغز توانایی خود برای تمایز بین مساله ای مهم و آنچه جزئی یا قابل مدیریت است را از دست می دهد. در نتیجه، هر چیزی می تواند شبیه به مشکلی بزرگ به نظر رسد. حتی محرک های کوچک می توانند موجب واکنشی با احساسات بیش از حد شوند.

استرس و خستگی

سبک زندگی استرس‌زای شما ممکن است دلیل اصلی گریه کردن های بی دلیل باشد. در حقیقت بدن از طریق گریه دریچه ای برای خلاص شدن از فشار بیش از حد باز می کند. فشار بیش از حد می تواند احساس خستگی شدید و فقدان انرژی را موجب شود. همچنین، این شرایط می تواند موجب علائم جسمانی مانند سردرد، مشکلات گوارشی، و درد شود. اگر بیش از حد کار می کنید، همواره زیر فشار قرار دارید، یا در محیطی پر تنش مشغول به کار هستید، ممکن است به زمانی برای کسب آرامش نیاز داشته باشید.

بی ثباتی عاطفی

بی ثباتی عاطفی (Pseudobulbar Affect) شرایطیست که معمولا در افراد مبتلا به آسیب های عصبی یا بیماری هایی که بر شیوه پردازش احساسات توسط مغز اثرگذار هستند، دیده می شود. بی ثباتی عاطفی موجب گریه یا خنده ناگهانی، غیر قابل کنترل و بیجا می شود. این شرایط بیشتر در افراد مبتلا به صدمات مغزی تروماتیک، بیماری ام‌اس، زوال عقل، بیماری لو گریگ (ALS)، یا نجات یافتگان از سکته مغزی دیده می شود. دارو اغلب برای کاهش تکرر و شدت واکنش های احساسی تجویز می شود.

سندرم پیش از قاعدگی

آیا با گریه بی دلیل، نوسانات خلقی یا نفخ در روزهای منتهی به قاعدگی مواجه هستید؟ این می تواند نشانه ای از سندرم پیش از قاعدگی باشد که نوسانات خلقی در یک یا دو هفته منتهی به قاعدگی را به همراه دارد. این شرایط با آغاز قاعدگی متوقف می شود. همچنین، سندرم پیش از قاعدگی می تواند موجب احساس افسردگی، تنش، اضطراب، و خشم شود. علائم جسمانی می توانند شامل حساسیت به لمس در پستان، خستگی، سردرد، نفخ، گرسنگی، مشکلات گوارشی، و درد شوند. به نظر می رسد این تغییرات با تغییرات هورمونی که طی چرخه قاعدگی رخ می دهند، پیوند خورده اند.

کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 نقش مهمی در حفظ سلامت سلول های خونی و عصبی ایفا کرده و به تشکیل DNA کمک می کند. کمبود این ماده مغذی می تواند به افسردگی و گریه بی دلیل، بی احساسی، و تحریک پذیری منجر شود. همچنین، کمبود ویتامین B12 می تواند به بروز علائمی مانند ضعف، خستگی، کاهش وزن، بی اشتهایی، یبوست، مشکلات عصبی، مشکلات تعادلی، حافظه ضعیف، سردرگمی، احساس درد در زبان یا دهان، و کم خونی مگالوبلاستیک منجر شود. از جمله منابع غذایی خوب برای این ویتامین می توان به صدف، جگر گاو، تخم مرغ، گوشت، ماهی، و محصولات لبنی اشاره کرد. برخی افراد ممکن است به واسطه شرایط بدن خود در جذب ویتامین B12 با مشکل مواجه باشند که در این شرایط پزشک می تواند بهترین روش درمان برای مقابله با کمبود را ارائه کند.

قند خون پایین

قند خون پایین یا هیپوگلیسمی به طور معمول در افراد مبتلا به دیابت دیده می شود و می تواند در نتیجه به تاخیر افتادن وعده غذایی، مصرف کمتر از حد معمول کربوهیدارت ها، ورزش شدید، زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی های الکلی، یا زیاده‌روی در مصرف داروهای دیابت رخ دهد. در موارد نادر، قند خون پایین می تواند در افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، رخ دهد که مصرف مقدار بسیار زیاد کربوهیدارت ها، زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی های الکلی، سوء تغذیه، روزه گرفتن، انجام عمل جراحی بای‌پس معده، یا شرایط پزشکی، مانند توده ای در پانکراس، بیماری ادیسون یا مشکلاتی در قلب، کبد یا کلیه ها دلیل آن باشند. جدا از به گریه افتادن راحت، تحریک پذیری، و بدخلقی، قند خون پایین می تواند موجب علائم دیگری مانند گرسنگی، تعریق، لرز، خستگی، سرگیجه، و تپش قلب شود. در صورت تشدید شرایط احتمال تجربه علائمی مانند تاری دید، سردرگمی، ناتوانی در تکلم درست، و خواب آلودگی وجود دارد. یک خوراکی شیرین می تواند سطوح قند خون را به حالت عادی بازگرداند.

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید، به ویژه کم کاری تیروئید که در آن غده تیروئید به میزان کافی هورمون تولید نمی کند، ممکن است در گریه های بی دلیل شما نقش داشته باشند. کم کاری تیروئید بیشتر به واسطه حمله اشتباه سیستم ایمنی به غده تیروئید رخ می دهد. آسیب دیدن غده تیروئید به واسطه روش درمان سرطان تیروئید یا پرکاری تیروئید نیز می تواند محرکی دیگر باشد. افسردگی، افزایش وزن، و خستگی از علائم این شرایط هستند. از علائم دیگر مرتبط با کم کاری تیروئید می توان به خشکی پوست و مو، دردهای ماهیچه ای، نوسانات خلقی، مشکلات خواب، بی اشتهایی، و حساسیت غیر عادی به سرما اشاره کرد.

اندوه پساآمیزشی

آیا پس از رابطه جنسی احساس غم و گریه به سراغ شما می آید؟ این شرایط به نام «اندوه پساآمیزشی» (Postcoital Dysphoria) شناخته می شود و با احساس ناراحتی، بی قراری، یا اضطراب پس از رابطه جنسی تعریف می شود. نتایج یک مطالعه نشان داد که 46 درصد زنان این شرایط را حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه می کنند. هورمون ها از جمله عواملی هستند که می توانند در پس بروز اندوه پساآمیزشی قرار داشته باشند.

افسردگی

افسردگی یک اختلال خلقی است که می تواند زندگی روزانه انسان را تحت تاثیر قرار دهد. جدا از گریه های بی دلیل، ممکن است علائم دیگری مانند احساس غم و اندوه، بی ارزشی، ناامیدی یا کمبود انرژی می توانند شکل بگیرند. همچنین، ممکن است فرد مبتلا به افسردگی علاقه خود به فعالیت هایی که تا پیش از این از آنها لذت می برد را از دست داده یا بیشتر یا کمتر از حالت عادی بخوابد.

افسردگی پس از زایمان و اختلال عاطفی فصلی از دیگر اشکال افسردگی هستند. برخی زنان پس از تولد نوزاد با احساسات قوی ناراحتی، خستگی، و اضطراب مواجه می شوند که مراقبت از خود و فرزند را برای آنها دشوار می سازد. شاید جالب باشد بدانید که 10 درصد پدران نیز افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند.

اختلال خلقی فصلی نیز نوعی افسردگی است که طی فصل زمستان، یعنی زمانی که روزها کوتاه شده و مواجهه با نور خورشید کمتر می شود، شکل می گیرد. این شرایط به طور معمول طی بهار یا تابستان بهبود می یابد. از علائم اختلال خلقی فصلی می توان به خواب زیاد، انزوای اجتماعی، و افزایش وزن اشاره کرد.

پیش یائسگی و یائسگی

اگر در اواخر دهه سوم یا آغاز دهه چهارم زندگی خود قرار دارید، گریه کردن بدون دلیلی مشخص می تواند نشانه ای از تغیرات هورمونی باشد. نوسانات خلقی، حشکی واژن، گرگرفتگی، و اختلالات خواب می توانند نشانه هایی از پیش یائسگی یا یائسگی باشند. پیش یائسگی می تواند ماه ها یا حتی سال ها پیش از یائسگی یا در پایان قاعدگی آغاز شود. این شرایط به واسطه افت عملکرد تخمدان شکل گرفته و به طور معمول با چرخه های قاعدگی نامنظم حدود یک سال پس از آخرین قاعدگی آغاز می شود. پژوهش ها نشان داده اند احتمال مواجهه با افسردگی و نوسانات خلقی طی دوران پیش یائسگی، یعنی زمانی که زن نوسانات هورمونی چشمگیر را تجربه می کند، بیشتر است. احساس افسردگی، اضطراب، یا نوسانات خلقی می توانند تغییر سریع در شرایط احساسی را به همراه داشته و در شرایطی که بی دلیل زیر گریه می زنید، چند دقیقه بعد نتوانید جلوی خنده خود را بگیرید.

۴۲۴۲

احتمال وقوع یخبندان 10 روزه در دی ماه چقدر است؟


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه