فیس‌بوک هرماه 1 میلیون کاربر اروپایی خود را از دست می‌دهد

به گزارش خبرآنلاین، مارک زاکربرگ در گزارش مالی جدید خطاب به سهامداران هشدار داد که تغییر رفتار کاربران، درآمد کمپانی را تحت تأثیر قرار داده و هزینه‌های مربوط به بالابردن امنیت و حفظ حریم خصوصی را بالابرده است.{لینک}

اما درمجموع درآمد فصل سوم این کمپانی به رقم 13.73 میلیارد دلار رسید که 33 درصد نیز به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده اما پیش‌بینی 13.78 میلیارد دلاری کارشناسان را برآورده نساخت. سود نیز به رقم 5.14 میلیارد دلار، به ازای هر سهم 1.76 دلار رسید. هزینه‌ها نیز به رقم 7.95 میلیارد دلار رسید که 53 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل گزارش‌شده است.

درهرحال کلیک روی تبلیغات و یافتن شرکای جدید تجاری باعث افزایش درآمد کمپانی شده است اما تعداد کاربران این کمپانی که اینک 2.2 میلیارد نفر است، رو به کاهش گذاشته است.

5656

LEZ و کپی از شهرهای اروپایی؛ حال هوای تهران را خوب می‌کند؟

نیو صدر- یک هفته از شروع طرح کاهش گذشته است و روز به روز نظرات مختلفی درباره آینده تاثیرگذاری این طرح ارائه می‌شود؛ برخی می‌گویند چنین طرح‌هایی هیچ تاثیری روی کیفیت هوای تهران ندارد و برخی دیگر هم می‌گویند این طرح تنها راه بهبود هوای تهران است.

اما این‌ یک سوال بدون جواب نیست، طرح کاهش که در ابتدا به اسم طرح «ال‌ای‌زد» مطرح شد، سالیان سال است که در شهرهای مختلف دنیا مخصوصا ابرشهرهای اروپا به شکل مختلف اجرا شده و محققان در این مدت بارها تاثیرات آن را ارزشیابی کرده‌اند.

LEZ از کجا شروع شد؟

اولین بار این طرح در سال ۱۹۹۶ میلادی در استکهلم سوئد اجرا شد، در آن طرح به گروهی از خوردوهای سنگین اجازه تردد در منطقه‌ای خاص از این شهر داده نشد. ۶ سال بعد این طرح به شکل‌های مختلف وارد ابرشهرهای دیگر اروپایی شد. در برخی از مناطق فقط تردد خودروهای سنگین ممنوع است، در برخی مناطق هم برخی از خودروهای اجازه تردد ندارند و …

این طرح در همه این شهرها یک ویژگی مشابه دارد؛ قسمتی از شهر به عنوان «منطقه کم انتشار» معرفی می‌شود و براساس قوانین مختلف تردد خودروها در این مناطق کم می‌شود.

این قوانین در ایران بر این اساس است؛ «خودروهایی که از فیلتر معاینه‌فنی عبور نکرده‌اند اجازه ندارد که خودروها در شهر تردد کنند. در فاز اول این طرح که از آبان ماه سال ۹۵ آغاز شده بود، خودروهای بدون مدرک معاینه فنی اجازه تردد در منطقه طرح ذوج‌ و فرد را نداشتند و براساس آمار شهرداری  اجرای آن باعث شد تا میزان تردد خودروهای فاقد معاینه فنی حداقل ۳۳ درصد کاهش پیدا کند.

همچنین تردد و ورود خودروهای سنگین بدون معاینه فنی به تهران ممنوع شده و حتی خودروهای سنگین و کامیون هایی که از ساعت ۲۲ شب به بعد اجازه تردد در شهر را دارند باید حتما گواهی معاینه فنی دریافت کرده باشند.»

اما این تغییرات در قوانین مناطق کم انتشار باعث شده تا طرح‌های «ال‌ای‌زد» تاثیرات مختلفی در شهرهای بزرگ دنیا داشته باشد، در برخی از شهرها چنین طرح‌هایی منجر به کاهش آلودگی هوا شده و در برخی دیگر هم تنها تاثیر آن کاهش ترافیک بوده و نه آلودگی‌هوا.

این طرح چه تاثیری روی آلودگی‌هوا دارد؟

۱- برلین

این طرح در شهر برلین در ۲ فاز مختلف آغاز شد در ابتدا فقط خودروهایی که نشانه سبز یا زرد معاینه فنی را داشتند اجازه تردد در محدوده طرح کاهش انتشار این شهر را داشتند و بعد این موضوع فقط به نشانه‌های سبز محدود شد. براساس تحقیق دانشگاه بیرمنگام در فاز اول اجرای این طرح در این شهر در دور اوا ۳ و در فاز دوم ۵ تا ۱۰درصد میزان انتشار ذرات کوچکتر از ۱۰میکرون کاهش پیدا کرد.

یکی از اصلی‌ترین قوانین این طرح در آلمان که آن را بسیار شبیه به وضعیت کنونی تهران می‌کند، ایجاد مقررات برای معاینه فنی خودروها هم بود. برخلاف برلین در بیشتر شهرهای اروپایی طرح‌ «منطقه کم انتشار» در رابطه با خودروهای سنگین اجرا می‌شود.

۲-  میلان

از سال ۲۰۰۸ میلان با طرحی به نام منطقه اکوپس با آلودگی هوا مقابله می‌کرد، در این طرح به برخی خودروهای دیزلی اجازه داده نمی‌شد که در مرکز این شهر تردد کنند. هدف شهرداری میلان از اجرای این طرح کاهش ۳۰درصدی انتشار ذرات کوچک‌تر از ۱۰میکرون بود.

اما این طرح تقریبا به هیچ موفقیتی نرسید و از سال ۲۰۱۱ طرح «ال‌ای‌زد» در میلان اجرا شد، مطالعات نشان می‌دهد که میزان ذرات کوچکتر از ۱۰، ۲.۵ و ۱ میکرون از زمان اجرای طرح تغییر نکرده و فقط میزان غلظت کربن سیاه در مناطق مختلف از ۸.۵ تا ۲۲درصد کاهش پیدا کرده است.

۳- آمستردام

در شهر آمستردام هم مانند بسیاری از شهرهای اروپایی طرح منطقه کم انتشار فقط مخصوص به خودروهای سنگین است. در منطقه کم انتشار این شهر کامیون‌های قبل از سال ۲۰۰۱ و یا کامیون‌هایی که با استاندارد یورو ۳مطابقت ندارند اجازه تردد ندارد.

اما خبرها برای این شهر آنقدرها هم خوب نیست؛ براساس مطالعع پانتلیدیاس و همکارانش در سال ۲۰۱۴ از زمان اجرای طرح «ال‌ای‌زد» غلظت ذرات آلاینده در آمستردام تغییر آن چنانی نداشته است.

۴- لندن

مانند برلین، لندن هم شهری است که قانون منطقه کم انتشار خود را فقط محدود به خودروهای سنگین نکرده و این باعث شده تا برخلاف آمستردام و میلان غلظت آلاینده‌ها تا حدی کاهش پیدا کند. تحقیق مجله ساینس در اوت سال ۲۰۱۳ نشان داد که غلظت آلاینده‌ها در منطقه کم انتشار ۲.۴۶ تا ۳.۰۷ و در بیرون این منطقه ۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

۴۲۲۳۷

جنیدی:خون و آبرو بسیار مهم است

لعیا جنیدی درباره احکام صادره برای فعالان محیط‌زیست و پیگیری دولت در خصوص وضعیت این بازداشتی‌ها، گفت: آن چیزی که صادر شده است کیفرخواست است.

وی تاکید کرد: در حقوق اسلام و نظام‌های حقوقی به دونکته بسیار مهم توجه شده است؛ جان و آزادی تن آدمی و آبرو، که فقها هم روی این دو مسئله بسیار تاکید دارند.

 معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: فقهای دنیای اسلام بارها ذکر کرده‌اند که خون و آبرو بسیار مهم است و باید به آن‌ها توجه شود بنابرای انتظارمان این است که دادگاه باتوجه به دفاعیات، کیفرخواست را صادر کند، ما از قضات محترم توقع داریم که به این مسائل توجه کنند.

وی درباره پیگیری دولت درباره این مساله گفت: دولت هم باید پیگیری و رایزنی‌های لازم را انجام دهد.

جنیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دولت و یا در معاونت حقوقی پرونده بازداشتی‌های محیط‌زیستی مورد بررسی قرار گرفته است، عنوان کرد: سه قوه مستقل از یکدیگر هستند و به موجب قانون روند قضائی یک روند جداگانه است.

وی خاطرنشان کرد: حتی در یک دادگاه شعبه‌ها به محتویات پرونده یکدیگر دسترسی ندارند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: درخواست دیدار با رئیس قوه قضائیه را داده‌ایم که ان‌شاالله انجام شود تا ما بتوانیم در این موارد با ایشان گفت‌وگو کنیم.

214219

برگزاری نمایشگاه نقاشی تجرید و انتزاع در رشت

 به گزارش خبرآنلاین،این نمایشگاه با آثار فاخری از 16 هنرمند با 19 اثر برگزار شده است .تا امروز کمتر پیش آمده که نمایشگاهی گروهی،با رویکرد و هدفی خاص در این شهر شکل گرفته باشند.این نمایشگاه با زبان تجرید و انتزاع آثاری از :افشین آماده،مهتاب ایزد دوست، رحمان اسلامی،حامد بهروزکار، شاپرک کوهساری،مروارید بلبل آبادی ،سیمین ذوالفقاری،ارشاد رفتاری،شبنم شهریاری،منیر صحت
نیلوفرضیاء،سلاله عبدالپناه،مریم عاشوری،مازیار عمادزاده،احمد منتظری، شیدا منجمی، و استاد منوچهر نیازی را به نمایش گذاشته است.
این نمایشگاه از 5آبان تا15آبان به مدت 10روز پذیرای بازدید کنندگان محترم  است.

46

اعلام جدیدترین مواضع آمریکا در قبال تحریم نفتی ایران

 «رابرت پالادینو» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره تحریم‌های این کشور علیه ایران اعلام کرد که قصد داریم برای کشورهایی که در واردات نفت از ایران کاهش چشمگیری ایجاد می‌کنند، معافیت تحریم اعمال کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران مصمم است، اظهار داشت: «تحریم‌های لغوشده پس از برجام را نیز مجددا اجرا خواهیم کرد. درخصوص اعمال بیشترین تحریم علیه ایران و پایان صادرات نفت این کشور مصمم هستیم.»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در ماه می سال جاری اعلام کرد که کشورش از برجام خارج و تحریم‌ها علیه ایران که از سال ۲۰۱۵ در حال تعلیق بود، مجددا اعمال خواهد شد. آمریکا همچنین اعلام کرده که خریداران نفت ایران فرصت دارند تا ماه نوامبر قراردادهای خود با این کشور را لغو کنند.

۲۲۳۲۲۳

فرمول رسیدن توپ طلای آسیا به «بیرو»/«من بچه جنگیدن با دست خالی هستم»

بیرو همانی است که وحید قلیچ همین پارسال می گفت اگر جایش در دروازه پرسپولیس کپسول آتش نشانی بگذارند، بهتر از او عمل می کند. داریم درباره کسی حرف می زنیم که حالا با اقتدار بهترین بازیکن فوتبال آسیاست. کسی که بیشترین شایستگی برای رسیدن به توپ طلای آسیا را دارد. 
کسی که می تواند بعد از سال 2004 برای اولین بار توپ زیبای بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا را در تاریخ 8 آذرماه در عمان برای فوتبال ایران بدست بیاورد. چرا و چطور این جایزه در نزدیکی بیرو قرار گرفته است؟ کافی است به اتفاقات همین چند ماه گذشته و روند امتیازدهی به بهترین بازیکن سال اسیا نگاهی انداخت.
بیرو حالا خودش بیش از همه هیجان رسیدن به چنین اتفاقی را دارد. اتفاقی که برای کمتر دروازه‌بانی در تاریخ فوتبال دنیا هم رخ داده است و اصلا بزرگی مثل جان لوییجی بوفون هم برای همین سختی، هیچ وقت نتوانست صاحب توپ طلا شود.
بیرو ولی در یک بازه تاریخی این فرصت را دارد که بتواند بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا شود. برای او حالا تقریبا همان اتفاقاتی دارد می افتد که سال قبل برای عمر الخربین سوری رخ داد. او به فینال رسیده است و در دو بازی آسیایی توانسته بازیکن هفته شود. این یعنی 30امتیاز مثبت به ازای هر بازی. چیزی که کمتر رقیبی از رقبایش در آسیا دارد. رقبایی که حالا فقط در دو بازی پیش رو، تقریبا در غرب آسیا او رقیب جدی دیگری غیر از سیدجلال ندارد. یعنی هم تیمی خودش.
در میان شرقی هم شانسی که آورده این است که هیچ کدام از بازیکنان رقیبش در جام جهانی کار چشمگیری نداشته‌اند. البته بیرانوند نتوانسته در سه بازی ایران در جام جهانی بهترین بازیکن میدان باشد. او شاید این شانس را داشت تا در بازی ایران و پرتغال صاحب این افتخار شود اما کوآرشما این موفقیت را به‌دست آورد. او اگر آن عنوان را داشت حالا جای 60 امتیاز، صاحب 110 امتیاز در جدول مهمترین بازیکنان آسیا بود.
در مراسم ایافسی جایزه توپ طلا به بازیکن سال شاخص حاضر در قاره اعطا می شود و لژیونرها جایزه دیگری دارد. جدول امتیازدهی مشخصی هم برای این جایزه وجود دارد. حضور در بازیهای جام جهانی و کسب بهترین بازیکن زمین 50 امتیاز دارد. بازی در رقابتهای انتخابی جام جهانی یا رقابتهای جام ملتهای آسیا 40 امتیاز دارد. رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا هم 30 امتیازی هستند.

این امتیازات را کمیتهای 6 نفره بررسی میکنند و اگرچه بیرانوند حالا فعلا 30 امتیاز دارد و نسبت به رقبای آسیایی دیگرش بعید است خیلی اختلاف فاحش داشته باشد، این شانس را دارد که در حالت نزدیک بودن امتیازات، گروه تصمیمساز به فاکتورهای دیگر مثل درخشش در بازیهای جام جهانی هم خواهند رسید. جایی که او حسابی خوش درخشیده بود.
بیرو در بازیهای اخیرش با پرسپولیس دو بار بهترین بازیکن زمین شده است، یک بار بازیکن هفته آسیا و این ها یعنی او درخشانترین ستاره این ماههای فوتبال آسیا بوده است و نماد مشخصی مثل گرفتن پنالتی کریس رونالدو را هم پشت سر گذاشته است. از سوی دیگر نداشتن رقیب جدی هم سبب شده در تمام گمانهزنیها، با امتیازاتی که در جداول ایافسی بهدست آورده، نامش را در صدر فهرست احتمالی قرار دهد. شاید اگر اتفاق عجیبی مثل یک نمایش کابوسوار در دو بازی پیش رو رخ ندهد یا کسی ستاره این دو بازی نشود که هر دو بازی را ستاره میدان شود، او میتواند با شانسی بالاتر از رقبا به این عنوان برسد.
بیرانوند خودش هم البته خیلی برای رسیدن به چنین عنوانی هیجان دارد و از مسئولان فدراسیون و حتی نمایندگان ایافسی درباره این شانس پرسیده است و فعلا گمانهزنیها درباره شانسش حوالی 50 درصد بوده است. درحالی که هنوز حتی نام کاندیداها را هم ایافسی اعلام نکرده است!
بیرو با این جایزه میتواند به پرافتخارترین دروازهبان تاریخ آسیا بدل شود. بعد از حضور در یک جام جهانی موفق که بهترین نتایج ایران در آن رقم خورده است. رسیدن به افتخار بزرگ نخستین صعود تاریخ پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا و داشتن شانس قهرمانی آن و خب داشتن یک توپ طلا که در آسیا هیچ کس حتی دعایه و کاواشیما و عابدزاده یا حجازی هم به آن نرسیدهاند.
بیرو اما روایتهای جالب دارد از اتفاقاتی که بر او گذشته است. او می گوید: «من سال قبل روزهای سختی را پشت سر گذاشتم. بعد از آن ویدئویی که درباره شوخیام با کریس رونالدو منتشر شد، همه ریختند سرم. خیلی به من سخت گذشت. میگفتند رونالدو این را میبیند و خیلی بیشتر از سه تا گل به تو خواهد زد. راستش ولی منی که از بچگی با سختی و فقر و مشکل بزرگ شدم و بچه مبارزه با سختیها هستم، جنگیدم و کم نیاوردم. یادم نمیرود چقدر مسخره شدم اما میخواستم که خودم را ثابت کنم. وقتی خدا لطف کرد و آن پنالتی را گرفتم، از خوشی دوست داشتم همان جا بگیرم بخوابم.»

او البته ادامه می دهد: «دوست دارم که بهترین بازیکن سال آسیا بشوم خب افتخار خیلی بزرگی است. ولی برایم خیلی هیجانانگیزتر خواهد بود اگر پرسپولیس قهرمان آسیا شود. شما دیدید چقدر تلاش کردیم تا این جا برسیم. من اول فصل میتوانستم بروم. پیشنهاد هم داشتم ولی خب دیدم باشگاه به من نیاز دارد. هواداران اصلا دوست نداشتند بروم. گفتم دو سال است که با این تیم قهرمان ایران شدم. بمانم برای حضور در فینال آسیا. کار سختی بود اما حس کردیم میشود این اتفاق بیفتد. »
بیرو حالا به رویاهایش نزدیک شده است: «سال خوبی است. خب ما با هوادارانمان تا فینال آسیا رسیدهایم. حالا باید برویم برای قهرمانی. این تازه بخشی از مسیر است. دوست دارم بتوانم بعد از یک جام جهانی خوب، با همتیمیهایم به قهرمانی در آسیا هم برسم و البته بعد از آن شک ندارم که رویاهایم هم قابلیت تحقق دارند. باز هم میگویم دوست دارم در یکی از تیمهای بزرگ دنیا مثل لیورپول بازی کنم. من وقتی رویاهایم را لیست کردم، تا همین جایش هم خیلی دور از دسترس بود اما جنگیدم و به خیلیهایشان تا همین امروز رسیدهام.»

43258

رئیس مجمع واردات : بخش خصوصی می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند

علیرضا مناقبی با اشاره به رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر جدید صمت اظهار داشت: صنعت و تجارت، دو محور اصلی و سرنوشت ساز اقتصاد کشور هستند و توقع این است که وزیر جدید بر اساس آسیب شناسی هایی که در این حوزه صورت گرفته، هر چه زودتر از مسیر فعالیت بخش خصوصی و به ویژه بنگاه های کوچک گره گشایی کند.

وی ادامه داد: دنیا به این نتیجه رسیده که برای تقویت و بالندگی صنعت و تجارت، راهی جز تکیه کردن به توانمندی ها و ظرفیت بخش خصوصی وجود ندارد و به همین جهت بحث حمایت دولت ها از بنگاه های کوچک و متوسط، به یکی از مهمترین موضوعات دولت ها تبدیل شده است.

مناقبی افزود: این موضوع در رابطه با کشور ما که با تحریم های مختلف مواجه است، از اهمیت بسزایی برخوردار است و توقع فعالان اقتصادی از وزیر جدید صمت این است که گشایش های آینده نگرانه ای در کسب و کار بنگاه های کوچک و متوسط فراهم کند و الزامات اقتصادی برای حیات این بنگاه ها را بهبود ببخشد.

به گفته رئیس مجمع واردات، متاسفانه دغدغه اصلی بسیاری از دولتمردان، متمرکز بر بنگاه های دولتی و شبهه دولتی است و این درحالی است که تجربه تحریم های دوره پیشین به وضوح نشان داد که بخش خصوصی، موفقیت بیشتری در مسیر دور زدن تحریم ها داشتند.

وی ادامه داد: بخشنامه های غافلگیرکننده و شوک آور، فعالان اقتصادی را خسته و افسرده ساخته و این موضوع برای اقتصاد کشور، سم مهلک و کشنده است که وزیر جدید باید نسبت به رفع آن، دقت نظر بیشتری داشته باشد.

رئیس مجمع واردات در پایان با اشاره به ضرورت کاهش تصدی گری دولت و تفویض امور به تشکل ها تصریح کرد: خودتحریمی ها فضای تولید و تجارت را تیره و تار ساخته و ناهماهنگی ها میان دستگاه های مختلف، فعالان اقتصادی را در چرخه های فرسایشی و غیر مولد انداخته و در این میان، تنها راه نجات این است که دولت دست از یک سری تصدی گری های بی مورد خود بردارد و اختیارات و مسئولیت های بیشتری را به تشکل های اقتصادی و تخصصی واگذار کند.

۲۲۳۲۲۴

آیا جنگل‌های هیرکانی در میراث جهانی یونسکو ثبت می شود؟

محمدحسن طالبیان شامگاه سه شنبه در جریان بازدید بازرسان یونسکو از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان و لیسار گیلان افزود: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که مربوط به چهار استان گیلان، گلستان،مازندران و سمنان است؛ یک فرآیند است که مناطق مورد بازرسی در گیلان تنها بخشی از آن را تشکیل می دهد. 
وی اظهار داشت: اگر پرونده جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود، پس از بیابان لوت، دومین اثر طبیعی جهانی از کشورمان خواهد بود که به ثبت جهانی می رسد.
طالبیان ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله را یکی دیگر از پرونده هایی دانست که فرآیند ثبت جهانی آن بیش از 60 درصد پیشرفت داشته و در صورت رفع موانع – که بخشی از آن ساختمان های غیرمجاز و نابسامانی ویلاسازی ها در پائین دست است – برای ثبت جهانی ارسال خواهد شد.
وی ادامه داد: منظر فرهنگی ماسوله همه طبیعت، معماری، تاریخ و حوزه فرهنگی این شهر را شامل می شود و امیدواریم برای به نتیجه رسیدن این امر مهم، همه دست به دست هم دهند چرا که ثبت جهانی راهی برای حفاظت ، جلوگیری از دست اندازی ها و همکاری است.
به گفته طالبیان ، 23 اثر ایران در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده و 55 پرونده از میراث فرهنگی کشور در فهرست موقت ثبت جهانی یونسکو وجود دارد .
بازرسان یونسکو بمنظور بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی (Hyrcanian Forests) در لیست میراث جهانی یکشنبه گذشته وارد گیلان شدند و پس از بازرسی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش، سه شنبه شب این استان را به مقصد تهران ترک کردند.
ثبت جنگل های هیرکانی در لیست میراث جهانی یونسکو از مدتها قبل مورد توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داشت و با فراهم شدن شرایط لازم، به یکی از اولویت های این سازمان در سال 2017 تبدیل شد. 
جنگل های هیرکانی چهار استان گیلان، مازندران ، گلستان و سمنان برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شد؛ سه سایت پیشنهادی استان گیلان بخش هایی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش هستند که مورد بازرسی بازرسان یونسکو قرار گرفتند.
پرونده نامزدی جنگل های هیرکانی برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع ، دانشگاه تربیت مدرس و بنیاد سوکوی آلمان تهیه شده و در فوریه سال 2018 به این سازمان ارسال شده است. 
جنگل های هیرکانی نوار سبزی به طول 850 کیلومتر هستند که از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده اند. نام این جنگل ها از نام قدیم گرگان که در گذشته هیرکان خوانده می شد، گرفته شده است. منطقه ای جنگلی در کرانه جنوبی دریای خزر و شمال رشته کوه های البرز که غنا و تنوع زیستی، گونه های بومی، نادر و منحصر بفرد گیاهی و جانوری و زیبایی حیرت انگیز طبیعی اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. 
از جنگل های هیرکانی با نام فسیل زنده یا موزه طبیعی نیز یاد می شود زیرا بسیاری از گونه های گیاهی موجود در این جنگل ها امروزه به صورت فسیل در اروپا یافت می شوند. 
شواهد علمی نشان می دهند که سابقه تاریخی این جنگل ها به دوران سوم زمین شناسی (ژوراسیک) یا همان عصر دایناسورها بازمی گردد. اهمیت این سابقه طولانی زمانی آشکار می شود که بدانیم همزمان با عصر یخبندان به غیر از جنگل های هیرکانی که به دلیل قرار گرفتن بین رشته کوه البرز و دریای خزر از اقلیم معتدل تری برخوردار بودند، تمامی جنگل های پهن برگ به جز تعداد معدودی نابود شدند؛ از همین روست که جنگل های هیرکانی را مادر جنگل های جوان اروپا و شمال آمریکا می دانند.
در جنگل های معتدل و آمیخته هیرکانی به دلیل حاصلخیزی خاک، تغییرات دما و بارندگی‌های متعدد گونه های گیاهی زیادی وجود دارد. بیش از 80 گونه درختی پهن برگ، چهار گونه سوزنی برگ و 50 گونه درختچه‌ای تاکنون در آن شناسایی شده است.
از مهم ترین گونه های گیاهی در جنگل های هیرکانی بین درختان می توان به راش، ممرز، بلوط، توسکا، انجیلی، افرا، نمدار، بارانک، نارون، زبان گنجشک، انجیر، لرگ و سرخدار و بین گونه های درختچه ای به آلوچه وحشی، انار، شمشاد، ولیک، ازگیل، جل، خاس، گالش انگور، سیاه تنگرس طبی و خردمندی، درمیان گونه های جانوری می توان به پلنگ، گراز، خرس، گرگ، مارال، روباه شغال، سمور، سیاه گوش،خرگوش،موش جنگلی،راسو، قوچ، سنجاب، شوکا، کل، بز و در میان ساکنان آسمانی زیباترین جنگل های زمینی بهشت هیرکان یعنی پرندگان می توان به توکا، دارکوب، سار، سینه سرخ، سسک، چرخ ریسک، قرقاول، سهره،بلدرچین، قوش، دال(کرکس)، کبک، اردک نوک پهن و اردک اره، کبوتر جنگلی، عقاب و جغد اشاره کرد. تنوع اقلیمی، گونه ای و اکوسیستمی موجب شده این جنگل ها در نوع خود بی نظیر و منحصر بفرد باشند و حفاظت از آن ها را به عنوان گنجینه ای ملی بر ما واجب کرده است.
ثبت این جنگل ها در لیست میراث جهانی یونسکو مزایا و فواید بسیاری برای جوامع محلی و منطقه ای و برای کشور ایران در پی خواهد داشت؛ وقتی یک اثر در فهرست جهانی این سازمان ثبت می‌شود همه اعضای کنوانسیون 1972 که 191 کشور عضو آن هستند و 1092 اثر طبیعی، فرهنگی، ترکیبی و منظر فرهنگی از 167 کشور در فهرست آن جای گرفته است، متعهد هستند با مشارکت جهانی از آن اثر مراقبت کنند.
ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی سبب می‌شود علاوه بر محافظت و نگهداری و معرفی ارزش‌های آن به جهانیان به عنوان هدف اصلی، نوعی تبلیغات برای مقصد انجام شود که به‌ واسطه آن فعالیت‌های گردشگری در محوطه نیز افزایش می‌یابد. 
ثبت جهانی امروزه یک برند بسیار معتبر در جذب گردشگر و رونق صنعت توریسم در جهان محسوب می شود. به طور حتم یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب مقصد گردشگری توسط گردشگران، شاخص میراث ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو و به دنبال این انتخاب، سرازیر شدن میلیون‌ها گردشگر، اشتغال‌زایی، کسب درآمد و درنتیجه به وجود آمدن مسیری هموار برای ایجاد رفاه اجتماعی بیشتر است. 
با سرازیر شدن گردشگران برای بازدید از یک اثر که ثبت میراث جهانی شده، زیرساخت‌های مقصد نیز در ابعاد اقامتی، پذیرایی، بهداشتی، ارتباطی، جاده‌ای و حمل و نقل زمینی یا هوایی بهبود می یابد و کسب و کارهای کوچک و بزرگ محلی مرتبط با خدمات گردشگری به این واسطه شکل گیرد که افزایش اشتغال را به همراه خواهد داشت.
به‌طور کلی می‌توان گفت هر گردشگر خارجی که بخواهد کشوری را برای مقصد گردشگری انتخاب کند، قبل از سفر حتماً مکان‌های تاریخی و گردشگری کشور موردنظر را بررسی می‌کند؛ بنابراین، گردشگران می‌توانند در سایت یونسکو تمام آثار تاریخی و طبیعی جهانی ثبت‌شده را بیابند و با توجه به آثار و جذابیتی که دارند، به این مکان‌ها سفر کنند. درباره گردشگران داخلی هم روال کار همین است، بطوری‌که مردم با توجه به اطلاعات موجود از یک مکان داخلی بازدید می‌کنند و دیدن این مکان‌ها در چند سال اخیر بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. 

46

قوامی:دنبال مقصر نگردیم/ همه جناح‌ها در این وضعیت اقتصاد نقش داشتند

هادی قوامی درباره ضرورت استفاده از کارشناسان اقتصادی و  اقتصاددانان برای بهبود شرایط کشور گفت: اگر از کارشناسان و اقتصاددانان برای حل مشکلات و مسائل موجود و همچنین ترسیم نقشه راه استفاد شود بسیار خوب است.

وی تاکید کرد: نسخه‌هایی که اقتصاددانان می‌دهند به صلاح و منفعت کشور است البته به شرط آن‌که به این نسخه‌ها عمل شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه استفاده از برنامه و نظرات کارشناسان اقتصادی برای برون رفت از مشکلات بسیار مفید است،‌ گفت: به طور مثال تمامی اقتصاددانان اتفاق نظر دارند که شیوه استفاده از نفت در بودجه درست نیست.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که صحبت از درآمد نفتی می‌شود این تصور به وجود می‌آید که افزایش درآمد حاصل از فروش نفت باعث افزایش درآمد دولت می‌شود که منجر به گسترش صنایع، انتقال تکنولوژی و نهایتا افزایش ثروت و رشد اقتصادی می‌شود که این‌گونه نیست.

نماینده مردم اسفراین با اشاره به بودجه سال ۹۷ گفت: اقتصاددانان نظرشان این بود که دولت در سال ۹۷ این از درآمدهای نفتی در کارهای عمرانی استفاده کند نه هزینه‌های جاری؛‌ آیا دولت به این نسخه عمل کرد؟ 

وی تاکید کرد: برای بیماری نسخه‌هایی نوشته می‌شود که گاه ممکن است دارو تلخ باشد اما باید آن را نوشید،‌ درمان کردن هزینه دارد. ساختار اقتصادی ما نیاز دارد که حراجی شود و اگر این اتفاق نیفتد چیزی تغییر نمی‌کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: دولت نباید مردم را به خودش وابسته کند بلکه باید وابسته مردم باشد، کسب و کار را افزایش، هزینه‌ها را تعدیل و کارها را به مردم واگذرا کنیم.

وی درباره این‌که برخی‌ها حل مشکلات اقتصادی را جناحی می‌کنند، عنوان کرد: همه جناح‌ها در موفقیت‌ها و شکست‌های برنامه‌های اقتصادی نقش دارند درست نیست یک جناح را وارث شکست و جناح دیگر را وارث پیروزی معرفی کنیم. 

قوامی تاکید کرد: به جای دنبال مقصر گشتن باید دنبال راه حل باشیم باید به آنچه که اقتصاددانان می‌گویند عمل کنیم تا هزینه‌های کمتری پرداخت شود.

214219