واکنش به خبر مشاهده موارد ابتلا به «ابولا» در عراق و ورود این بیماری به ایران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت محمد مهدی گویا در خصوص انتشار خبری مبنی بر ظهور ابولا در عراق و نگرانی مردم، اظهار داشت: وجود بیماری ابولا در عراق، به هیچ عنوان مورد تایید نیست چون با کشور عراق، ارتباط بهداشتی تنگاتنگ و نزدیکی داریم و اطلاعات بیماری های واگیر را به صورت تلفنی به یکدیگر انتقال می دهیم و تا کنون چنین اطلاعاتی نه از سوی کشور عراق و نه از سوی سازمان بهداشت جهانی به ما نرسیده و این خبر صحت ندارد.

وی در عین حال گفت: احتمال وجود سایر تب های خونریزی دهنده ویروسی مانند تب کریمه کنگو، در سایر کشورها مانند عراق وجود دارد که وضعیت آن با ابولا، کاملا متفاوت است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و مسئول اجرای مقررات بین المللی بهداشتی در کشور یادآور شد: بر اساس اعلام عراق و سازمان جهانی بهداشت، تا کنون هیچ بیماری غیرمعمولی از عراق به ایران منتقل نشده و اگر چنین موردی وجود داشته باشد حتما به ایران اعلام خواهد شد تا آمادگی انجام اقدامات لازم بهداشتی و پیشگیرانه در داخل کشور و کمک به کشور عراق را داشته باشیم./206

۴۲۲۳۷

وزیر بهداشت: نظام ارجاع هزینه‌های درمانی را کاهش می‌دهد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدحسن هاشمی درخصوص اجرای طرح پزشک خانواده اظهار داشت: اجرای پزشک خانواده در دولت دوازدهم، با اجرای آن در دولت های گذشته متفاوت بوده و محدودیت های این طرح بسیار کاهش یافته است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برای دریافت خدمات پزشک خانواده باید از مسیر درست آن وارد شویم، گفت: افرادی که از مسیر پزشک خانواده به سطوح بعدی مراجعه کنند، در مناطق روستایی از حمایت 95 درصدی و در مناطق شهری از حمایت 90 درصدی بهره مند می شوند، یعنی افراد ساکن در روستاها اگر از مسیر ارجاع به سطوح بعدی خدمات ارجاع داده شوند، تنها 5 درصد و افراد ساکن در شهرها 10 درصد هزینه های خدمات را پرداخت کنند.

هاشمی با بیان این که سیستم ارجاع به نوعی صرفه جویی در هزینه های درمانی و در دسترس بودن خدمات است، افزود: در نظام ارجاع، چنانچه بیمار نیاز به آزمایش و یا ارجاع به پزشک متخصص داشته باشد، توسط پزشک خانواده ارجاع می شود و در اجرای برنامه نظام ارجاع، اگر بیماری خارج از این مسیر به طور مستقیم به پزشک متخصص مراجعه کند، هزینه بیشتری پرداخت می کند.

وزیر بهداشت، افزود: مراجعه مستقیم بیماران به پزشک متخصص و فوق تخصص و دریافت خدمات پاراکلینیکی متعدد و غیر ضرور باعث هدررفت منابع می شود.

هاشمی تصریح کرد: طرح پزشک خانواده به تدریج اجرا می شود. اگرچه اجرای این طرح در استان های فارس و مازندران دارای اشکالاتی است، اما شرایط در حال تغییر است. برای مثال در طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع، دیگر نیازی به فرم های دستی نبوده و همه موارد به صورت الکترونیکی انجام می شود و چنانچه پزشک تشخیص دهد که باید بیمار به مرکز استان معرفی شود و علاوه بر مراجعه به متخصص داخلی نیاز به ویزیت متخصصین دیگر هم دارد، توسط این متخصصین در یک روز ویزیت شوند.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم مسیر پزشک خانواده و نظام ارجاع الکترونیک همانند آنچه در استان گلستان به اجرا درآمده، در سایر استان ها نیز، به اجرا درآید. همچنین مقرر است تا پایان امسال این طرح در 6 استان کشور اجرا شود و استان فارس از جمله این استان ها به شمار می رود، چراکه در این استان زیرساخت های لازم برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع وجود دارد. امید داریم که نواقص و ضعف های این سیستم به همت دانشگاه های علوم پزشکی برطرف شود.

۴۲۴۲

حمله مجدد بازیگر سرشناس هالیوود به ترامپ

این تارنما به نقل از این بازیگر سرشناس هالیوودی افزود: بازگرداندن فناوری مضحک و قدیمی برای برآورده کردن برنامه های سیاسی شما احمقانه است. بعد از این چه چیزی را قرار است بازگردانید؟ فلاپی دیسک ها؟ ماشین های فکس؟

آرنولد شوارتزنگر با اشاره به نقشی که در فیلم «نابودگر» ایفا کرده بود، خطاب به ترامپ گفت: شما فقط قرار است به زمان گذشته برگردید تا از نسل های آینده محافظت کنید.اما دولت شما تلاش می کند به زمان گذشته برگردد تا صنعت زغال سنگ که تهدیدی برای نسل های آینده است را نجات دهد.

فرماندار سابق ایالت کالیفرنیا پیش از این منتقد سیاست های دیگر ترامپ نیز بوده است.

سال گذشته ترامپ به بهانه آن که توافق آب و هوایی پاریس با منافع ملی آمریکا مغایرت دارد، اعلام کرد که از این توافق خارج می شود تا خروج از این توافق، صنایع زغال سنگ و نفت را رونق ببخشد.

49311

بخش خصوصی کمک حال دولت در دوره گذر از مشکلات اقتصادی باشد

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، مجید خدابخش در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان آذرشهر در شهرک صنعتی سلیمی با بیان اینکه برنامه ریزی داریم که مشکلات پیش رو واحدهای صنعتی استان را با مرور زمان حل کنیم، گفت: نمایندگان شرکت شهرک های صنعتی استان در این شهرک ها باید مشکلات واحدها را لحظه به لحظه دریافته و برای رفع هرچه زودتر موانع اطلاع دهند.
خدابخش افزود: برخی واحدهایی که امروز از آنها بازدید کردیم چندین ماه با مشکلاتی نظیر انرژی مانند آب و برق و مواد اولیه مواجه بودند ولی به دلیل لحظه به لحظه نبودن این گزارش ها، این مشکلات سرجای خود مانده و حل نشده است.
وی خاطرنشان کرد: در دوره گذر دولت از مشکلات اقتصادی، بخش خصوصی باید در حمایت از واحدهای تولیدی و ادامه تولید در کارخانه ها به دولت کمک کند تا این موانع را پشت سر بگذاریم.
مجید خدابخش با بیان اینکه لازمه حل مشکلات بحث های دقیق و کارشناسی روی موضوع است، افزود: به عنوان مثال صرف بیان اینکه با کاهش مواد اولیه رو به رو هستیم نمی توان کاری را پیش برد بلکه باید مسائل تشریح شود که سر منشا مشکلات از کجاست.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به مشکلات برق واحدهای تولیدی این شهرک گفت: معتقدم اگر ما دو گزینه قطع برق منازل مسکونی و قطع واحدهای تولیدی برای صرفه جویی برق داشته باشیم بهتر است برق منازل قطع شود.
وی ادامه داد: قطعی برق منازل در آخر باعث کاهش ساعت استفاده از تلویزیون خواهد شد ولی قطعی برق کارخانه ها و واحدهای صنعتی باعث بیکاری نان آور خانه می شود.

46

 

ظرفیت برق شهرک صنعتی سلیمی آذرشهر افزایش می یابد

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، سید مرتضی نیرومند اسکویی، مدیرعامل شرکت شهرک های استان، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان آذرشهر با اعلام اینکه در این شهرک با قطعی برق مواجه هستیم، گفت: اداره برق متعهد شده است با تبدیل پست موقت به دائم، ۵۰ مگاوات بر ظرفیت برق این شهرک افزوده شده و در صورت تحقق مشکل برق به طور کامل این طرح حل می شود.

وی خبر داد: در شرکت شهرک های صنعتی استان برنامه بازدید هفته ای داریم و هر هفته یک شهرک در شهرستان های استان را مورد بازرسی قرار می دهیم تا در جهت رفع مشکلات این واحدها قدم برداریم .
یدالله الهیاری، فرماندار شهرستان آذرشهر، نیز در این جلسه عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد کارخانه های استان در شهرک های صنعتی شهرستان آذرشهر مستقرند و بیش از ۵۵۰ کارخانه در این شهرستان وجود دارد.
وی ادامه داد: در سال ۹۶ طبق برنامه ای که در دستور کارمان قرار گرفت برای بررسی و رفع مشکلات این کارخانه های صنعتی اقدامات متفاوتی انجام شده است.
فرماندار آذرشهر بیان کرد: در طرح اشتغال فراگیر با ارائه ۷ طرح و اختصاص ۱۷۰ میلیارد تومان برای ۱۴۰ نفر اشتغال تامین شده و درخصوص اشتغال روستایی نیز با اختصاص ۶۹ میلیارد تومان برای ۱۵ نفر اشتغال تامین شده است.
الهیاری ادامه داد: در زمینه مشاغل خانگی نیز ۹۲۳ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که تاکنون از کل ۸۱۱ نفر، ۱۲۳ نفر موفق به تشکیل پرونده و ثبت نام شده اند البته امید است که در آینده این رقم افزایش یابد.
وی در مورد طرح کارورزی عنوان کرد: ۳ میلیارد تسهیلات برای سامانه بهین یاب اختصاص داده شد و تاکنون ۱۸۶ نفر برای کارورزی در سامانه ثبت نام کرده اند.
الهیاری افزود: این طرح نسبت به جذب نیروهای تحصیل کرده می تواند بسیار موثر باشد و درخصوص تامین نیروی مورد نیاز کارفرمایان نیز مفید واقع خواهد شد.
فرماندار آذرشهر خاطرنشان کرد: در سال۹۶، حدود ۸۶۰ نفر تحت حمایت سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته اند و در سامانه بهین یاب نیز سازمان صنعت معدن و تجارت متعهد شده است که با کارورزی ۱هزار و ۲۵۰ نفر بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان در درآمدزایی استان تاثیرگذار باشد.
گفتنی است در ادامه این جلسه تعدادی از صاحبان صنایع شهرک صنعتی شهید سلیمی برخی از مشکلات خود را با استاندار آذربایجان شرقی مطرح کردند که از جمله این مشکلات؛ عدم وجود مواد اولیه برای ادامه فعالیت کارخانه های صنعتی، تامین انرژی مورد نیاز شهرک صنعتی، بدهی های مانده سازمان های دولتی به واحدهای خصوصی و… بود.

 

46

عربستان ادعای ترامپ در باره افزایش تولید نفت را تائید نکرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عربستان روز شنبه اعلام کرد که «ملک سلمان» پادشاه این کشور با ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلفنی صحبت کرده، اما در این گفت و گو اشاره ای به تولید اضافه 2میلیون بشکه نفت این کشور چنانچه ترامپ مدعی آن است، نشده است.

بیانیه ای که در خبرگزاری دولتی عربستان در این زمینه منتشر شده، حاکی است: در جریان این گفت و گوی تلفنی، دو طرف بر لزوم تلاش به منظور حفظ ثبات بازارهای نفت و رشد اقتصاد جهانی تاکید کردند.

این بیانیه می افزاید، تفاهمی در زمینه لزوم جبران کمبود بالقوه عرضه نفت از سوی کشورهای تولید کننده، وجود دارد. این بیانیه به جزئیات بیشتری در مورد این خبر اشاره ای نکرده است.

ترامپ ساعاتی پیش در توییتی اعلام کرد که از طرف پادشاه عربستان تضمینی دریافت کرده است مبنی بر اینکه ریاض تولید نفت را احتمالا تا 2 میلیون بشکه در روز برای جبران آشفتگی و اختلال عملکرد در ایران و ونزوئلا،افزایش می دهد.

این توییت در حالی منتشر شد که بهای نفت در پی اعمال فشار آمریکا بر متحدانش برای نخریدن نفت از ایران، افزایش یافته است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به تازگی توافق کرد یک میلیون بشکه نفت خام در روز به میزان تولید خود بیفزاید. ادعای ترامپ در مورد موافقت عربستان با تولید 2 میلیون بشکه، حاوی جدول زمانی مشخصی نیست.

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش افزود، دربار سلطنتی سعودی بلافاصله مکالمه تلفنی میان ترامپ و ملک سلمان را مورد تصدیق قرار نداده است. همچنین مقام های عربستان به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر در مورد این مساله، پاسخی نداده اند.

49311

آقای دکتر این چه فرمایشی است؟!

ظاهرا این به یک معظل تبدیل شده که هر از چند گاهی برخی کارشناسان عمدا یا سهوا حرف هایی می زنند که توان بازنشر در فضای مجازی را داشته باشد و دست به دست بچرخد و طرف یکی دو شبه به شهرت برسد.

در این میان مجریان محترم هم حتما بدشان نمی آید مهمانانی در برنامه اشان حضور پیدا کنند که بیش از حد خاص باشند و بیش از حد حرف خاص بزنند تا برنامه اشان بیشتر از حد معمولش دیده شود؛از این دست برنامه ها هم کم نداریم.

آخرینش همین برنامه ای بود که فکر کنم از شبکه سلامت تلویزیون پخش شد. بزرگواری که مجری به او می گوید «دکتر»؛ درباره گردشگری صحبت می کند و این که گردشگری الزاما سفر برون نیست و این سفر می تواند سفر درون باشد یعنی مثلا شما در آپارتمان نقلی هفتاد متری اتان نشسته اید و در همین مسافت کم آنجا را گّز کنید، می شوید گردشگر. نه لازم است ارز از کشور خارج کنید و به کشور ضرر بزنید نه حتی لازم است سفرهای داخلی بروید چون آن هم شامل استهلاک ماشین و سوختن بنزین و.. می شود.

در زمانه امروز بسیاری از پزشکان متخصص مغز و اعصاب برای بیمارشان نسخه سفر می پیچند و به آن اعتقاد راسخی دارند.

برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند :« استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد. مقوله‌ گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.»

در دین اسلام احادیث بسیاری برای سفر نقل شده مثلا حضرت علی علیه السلام در حدیثی که در کتاب مستدرك الوسائل و مستنبط المسایل ج 8، ص 115، ح 9199 آمده می فرمایند:« براى كسب بلند مرتبگى از وطن خود دور شو و سفر كن كه در مسافرت پنج فايده است: برطرف شدن اندوه، بدست آوردن روزى و دانش و آداب زندگى، و هم‏نشينى با بزرگواران.»

کتاب محاسن ص 345 ، ح 1 هم به حدیثی از امام صادق علیه السلام اشاره دارد که می فرمایند:« مسافرت کنید تا سلامتی و عافیت یابید. مسافرت کنید تا بهره مند شوید».

حرف های این دکتر محترم، نادرست نیست. این که شما در زندگی ات تنوع ایجاد کنی ولو با کمترین امکانات، خوب است ،حتی عوض کردن جای غذا خوردن یا تعویض رنگ سطل زباله ، اما نام بردن از آن به عنوان یک نوع گردشگری برایم قابل هضم نیست.

راستش به عنوان کسی که لااقل چهار سال است در یک رسانه گردشگری فعالیت می کنم با دیدن فیلم این بزرگوار،دروغ چرا دچار افسردگی شدم،به هر حال وقتی چهار-پنج سال در یک زمینه تخصصی کار می کنی و بعدا متوجه می شوی هرآنچه کردی ظاهرا شوخی بوده و تعریف جدیدی از کارت ارایه شده قبول کنید سخت است، نیست؟!

لاریجانی:مشکلات حل شدنی است؛حریف قدرتمند نیست

علی لاریجانی عصر روز شنبه در دیدار با نمایندگان اتحادیه های اصناف کشور افزود: امروز ما باید به بازار اعتماد کنیم چرا که بازار پشتوانه مهم انقلاب است و امام راحل (ره) نیز همیشه از بازار به نیکی یاد می کرد.
وی ادامه داد: ما امروز دشمن خارجی ای داریم که عقل درستی ندارد که مختص ایران نیست و با همه سر جنگ دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از ابتدای مذاکرات هسته ای، جمهوری اسلامی علیرغم اختلاف نظرهای داخلی، مذاکره را قبول کرد و توافق کردیم اما آمریکا آن را بر هم زد و زمانی که اروپا اعلام کرد مجدد قصد مذاکره دارد، باز هم ما پذیرفتیم.
لاریجانی یادآور شد: این موضوع نشاندهنده متانت جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: امروز ما برخی مشکلات داریم که مشکلات داخلی بوده و ربطی به تحریم ها ندارد؛ ما می توانیم با ایجاد هماهنگی مشکلات را رفع کنیم چرا که حریف چندان قدرتمند نیست و مشکلاتی همچون بانک ها، صندوق ها و مشکل آب را در داخل باید حل کنیم.
لاریجانی اظهار داشت: ما در آیین نامه مجلس آورده ایم که نمایندگان اصناف می توانند در جلسات کمیسیون ها و حتی جلسات علنی مجلس حضور یافته و نظرات خود را ارائه کنند.
وی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست، انتخابات اتاق اصناف طی هفته آتی سامان یابد و ابهامات موجود استعلام شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید ارتباط بیشتری با اتحادیه ها برقرار شده و معاونان وزیر نیز باید جلسات مستمر با نمایندگان اتحادیه های اصناف داشته باشند.
لاریجانی اضافه کرد: حل مشکلات اقتصادی نیاز به تجربیات کف بازار دارد چنانچه یک نظر این است که ارز 4200 تومانی برای اکثر نیازهای کشور تخصیص یابد و نظر دیگر این است که صرفا برای کالاهای اساسی باشد و برای بقیه در بورس سرمایه گذاری شود تا سود دهد؛ البته نظام عرضه و تقاضا است که قیمت ها را کنترل می کند.
لاریجانی افزود: شرایط حال حاضر دارای پیچیدگی هایی است که باید حرف بازاریان را در آن شنید.
وی عنوان کرد: در این باره باید قانون نویسی شود اما در مبدأ، نظام قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که قاچاق برای قاچاقچیان صرف نکند همچنین باید تحمل بازار را سنجید و باید سامانه اطلاعات جامع گمرک ایجاد شود تا اطلاعات آنلاین درباره کالاها ارائه شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان اتحادیه های اصناف بیان داشت: شما در حوادث اخیر بازار، ظهور و بروز قوی داشتید و از کیان کشور دفاع کردید. این روحیه را حفظ کنید و ارتباط با دولت و مجلس را ادامه دهید.

2929

اجرای استراتژی توسعه صادرات

جمله جالبی را نقل کرد بدین مضمون که ایشان از کی‌روش سوال کرده مهم‌ترین عنصر مدیریت را چه می‌دانی؟ ایشان در پاسخ به «تمرکز» اشاره کرده، با این توضیح که «تمرکز بر جزییات»، در حالی که اغلب مدیران شرکت‌ها دخالت در جزییات را دور از شأن مدیریت می‌دانند و در بسیاری موارد همین موارد جزیی نظیر نگارش و ویرایش یک نامه یا نحوه پاسخ‌گویی یک منشی به ارباب رجوع می‌تواند در نارضایتی مشتری یا سازمان بسیار موثر باشد، لذا همگان شاهد بوده‌ایم که کی‌روش شخصاً در همه مسایل مربوط به تیم ملی ورود می‌کند و دارای ایده و برنامه است و نتیجه آن این که تیم دارای نظم، دیسیپلین و عملکرد قابل قبول شده است.

پرواز با تاخیر یک‌ساعته همراه بود و با سه ساعت پرواز عمدتا روی دریای خزر به تهران رسیدیم.

بی‌اطلاعی از سرنوشت ترانزیت و سواپ نفت خام کرکوک
شب گذشته بعد از بازی ایرانی ها تا ساعتی پس از آن شادی می کردند وترافیک خیابانها باعث شد حداقل ده کیلومتر پیاده روی کنیم تا به رستوران مک دونالد برسیم و فیش برگر بخوریم، وقتی به آپارتمان استیجاری بر گشتیم ساعت ۲/۵ صبح بود وعملا نخوابیدم و وسایلمان را جمع کرده وساعت ۷ عازم فرودگاه شدیم و ظهر به منزل رسیدم چند ساعتی خوابیدم .جمعه بازی والیبال ایران با کره جنوبی را تماشا کردم و از برد والیبالیستهای جوان خوشحال شدم و باور دارم با این جوانان وحمایتی که مردم از تیم می کنند این تیم در آینده نزدیک جزو سه تیم برتر دنیا خواهد شد. ضمنا مهمانانی از وزارت بهداشت و بیمارستان بصره داشتم که قرار بود با هماهنگی اتاق مشترک با مدیران موسسه رویان در بحث “نازایی” جلسه داشته باشند بنابراین جمعه شب شام را در رستوران “بابا قدرت”در میدان هروی مهمانشان کردم ودرباره زمینه های همکاری خصوصا بهره برداری از بیمارستان جدید ونوساز “بصره” گفتگو کردیم.

شنبه ابتدا با دوستانی از فدراسیون حمل ونقل جلسه داشتم که پیشنهاداتی در رابطه با ترانزیت سوخت از کردستان عراق به خلیج فارس وترانزیت دام و ورود موقت گندم از آسیای میانه داشتند ومکاتباتی هم با دامپزشکی در این رابطه داشته اند که تا حدودی موفقیت آمیز بوده. پیگیریهای اتاق در رابطه با بحث گندم ودام را به اطلاعشان رساندم.

یکشنبه ابتدا با مدیر یکی از شرکتهای زیر مجموعه مرات که تولیدکننده فیلتر وتجهیزات شبکه گاز است جلسه داشتم ، از کسادی بازار وشفاف نبودن معاملات شرکت گاز گلایه داشت و موافقت یکی از بزرگترین شرکتهای آلمانی در بحث تفکیک و امحا زباله وتولید برق و کود را گرفته بود و پیگیر همکاری با شهرداری مشهد بود.

امروز با همت آقای دکتر چگینی از دوستان حوزه نفت وپتروشیمی با یکی از مدیران سابق مجمع تشخیص و بانک صادرات ( سپهر انرژی)که فعالیت های زیادی در حوزه فراورده در کردستان عراق داشته آشنا شدم و درباره ظرفیت های همکاری تبادل نظر کردیم، ضمنا ایشان اعلام آمادگی نمود که با توجه به ارتباطاتی که در عراق دارد ترانزیت نفت خام از کرکوک را تسهیل نماید. هنوز از سرنوشت ترانزیت وسواپ نفت خام کرکوک اطلاع دقیقی ندارم و وزارت نفت نیز در این زمینه شفاف سازی نمی کند وترجیح می دهد که بدون همکاری و اطلاع دیگران کار خودرا انجام دهد.

دوشنبه دست به قلم شدم وچند مکاتبه با اتاق تهران واتاق ایران داشتم تا از برنامه های در دست اقدام اتاق مشترک حمایت مادی ومعنوی نمایند.

ضمنا پیرو جلسه ای که با حضور وزارت خانه ها وسازمانهای درگیر در بحث عراق داشتم مصوب شد که اتاق مشترک برنامه کوتاه مدت ومیان مدت خود را برای ارتقا سطح روابط ارایه دهد به همین خاطر آخر هفته بخشی از وقتم صرف تدوین این برنامه شد تا پس از مشورت با اتاق ایران واخذ حمایت آنان در جلسه معاونین وزرا مطرح وتصویب گردد.

“استراتژی توسعه صادرات” و ” اقتصاد تهاجمی”
خوشبختانه صادرات سه ماهه اول امسال به بیش از ۱/۸۰۰ میلیون دلار رسیده وعلیرغم تعطیلات عید نوروز، ماه رمضان وخصوصاعید فطر( یک هفته) واعتصاب ده روزه رانندگان کامیون ما موفق شدیم صادرات متوسط روزانه ۲۰ میلیون دلار را حفظ کنیم واین روزها گاها صادراتمان از نظر وزنی به ۴۰ هزارتن به ارزش ۴۰ میلیون دلار می رسد و بازارچه شیخ صله که مجددا بازگشایی شده، پذیرای روزانه حداقل ۱۵۰ کامیون بار صادراتی است.

سیاست جدید ارزی خصوصا در رابطه با صادرات موثر بوده ولذا در مصاحبه ها وتوییتر پیشنهاد کردم که به جای سیاست “اقتصاد مقاومتی” و خودکفایی بدنبال ” اقتصاد تهاجمی” باشیم و”سیاست جایگزینی واردات” را که مجددا سرلوحه کار قرار گرفته را نقد کرده وخواستار پر رنگ شدن “استراتژی توسعه صادرات” شدم.

اعتقاد دارم در دوره تحریم به جای دفاع وگوشه گیری باید حمله کرد وکاهش صادرات نفت را با صادرات فراورده وسایر محصولات جایگزین کرد. وزارت نفت با استفاده از ظرفیت پالایشگاههای کوچک بخش خصوصی می تواند از فردا صادرات میعانات گازی را کاهش وظرفیت بیش از یکصد واحد تولیدی و ترکیبی را فعال نماید وبازار کردستان عراق، افغانستان، ارمنستان، گرجستان وپاکستان را از دست رقبا خارج نماید به شرط اینکه وزارت نفت قیمت گذاری تهاجمی نماید.

به نظر من حتی در بازار جهانی نفت با قیمت گذاری تهاجمی، پذیرش ارز دیجیتال، حضور در بازار بورس چین واستفاده از پتانسیل بخش خصوصی داخلی وخارجی می توان سهم صادرات نفت را حفظ کرد وتوطئه امریکا را خنثی کرد.

شورای عالی پیشکسوتان و دیدار با رهبری
دوشنبه عصر نشست ” شورای عالی پیشکسوتان” در اتاق ایران برگزار می شد و قبل از آن در مجلس ختم مربوط به مادر ومادر همسر آقایان حجتی ودکتر عاصمی پور در مسجد وزرا شرکت کردم وپس از آن عازم اتاق شدم.

خوشبختانه این جلسه مهمان ویژه و سخنران نداشت و فرصتی شد تا ریش سفیدان اتاقها که من جزو جوانترین آنها هستم دغدغه ها و نگرانی های خود را بیان نمایند.

مطالب بیشتر گله وانتقاد بود تا ارایه راهکار، اغلب خواستار دیدار با رهبری و بیان نظرات را داشتند. بنایی بر صحبت نداشتم ولی نهایتا چند دقیقه صحبت کردم وبعضی از پیشنهادات را نقد کردم و راهکارهایی را ارایه دادم که مورد استقبال جمع قرار گرفت ، توییت مربوطه را ضمیمه میکنم.

در ابتدای جلسه آقای مهندس خوانساری به تحلیل ریشه افزایش قیمت ارز پرداخت .وی افزایش شدید نقدینگی( روزانه هزار میلیارد تومان) ، سرکوب ارزی در ۵ سال گذشته وتنش در روابط خارجی اشاره کرد وسه راه حل ارایه داد؛
۱- ادامه وضع موجود
۲- رفتن به شعب ابیطالب
۳- مذاکره با ترامپ و امریکا
آقای مهندس جمیلی خواستار اصلاح سیاست های ارزی وترخیص کلیه کالاهای موجود در گمرگات شد.

آقای آل اسحاق بر ضرورت جلب اعتماد و امید به آینده تاکید کرد ومن با بیان اعداد و ارقام نقدینگی وقیمت ارز در دولتهای پس از انقلاب مخرج مشترک اشتباهات را در عدم کنترل نقدینگی، اشتباهات مدیریتی در بانک مرکزی و تشنج در روابط خارجی دانسته وعلت التهاب اخیر بازار را تصویب نشدن FATF در مجلس وسخنان مایوس کننده آقای عراقچی دانستم.

از سخنان دکتر ظریف در جمع هیات نمایندگان اتاق تقدیر کردم وخواستار حفظ برجام، تصویب FATF در مجلس، تغییر در مدیریت اقتصادی کابینه ( بانک مرکزی، سازمان برنامه و وزارت اقتصاد) شدم واز صاحبان تریبون وفعالین بخش خصوصی تقاضا کردم از نا امید کردن جامعه پرهیز کنند واز انتقادات تند به دولت پرهیز کنند وادعا کردم که هرفرد دیگری هم اگر امروز در راس کار باشد ممکن است اشتباه کند، توییتی که بعد از جلسه منتشر کردم :در روز سه شنبه در جلسه سازمان توسعه در رابطه با موضوع گندم وارد شرکت کردم وگزارش جلسه را به شرح زیر در گروه تلگرامی ایران وعراق قرار دادم.

بازار آرد صادراتی به عراق
پیرو نامه اتاق مشترک به ستاد توسعه روابط اقتصادی با عراق در ضرورت تسهیل و بازنگری در قوانین ومقررات ترانزیت ارد ودام، ستاد گزارش خوبی را در مورد ضرورت ورود موقت گندم و فراوری آن برای معاون اول تهیه نمود و مهندس جهانگیری از این پروژه حمایت کامل نموده واز وزرای صمت، اقتصاد وکشاورزی خواستند تا تمهیدات لازم جهت ارتقا سهم ایران به بیش از دو میلیون تن انجام دهند.
امروز به دعوت سازمان توسعه و با حضور نمایندگان اناق مشترک،گمرگ، وزارت کشاورزی ، کانون صنایع غذایی وانجمن آرد جلسه برگزار شد و گزارشی از وضعیت بازار عراق، میزان صادرات، مجوز های صادره برای ورود موقت وموانع ترانزیت و ورود موقت مورد بحث وگفتگو قرار گرفت.

مصرف آرد کشور عراق سالانه حدود هفت میلیون تن است که بیش از ۴ میلیون تن ان در عراق تولید می شود، ولی با توجه به کاهش شدید آب دجله، دولت عراق از کشاورزانی که با آب دجله کشت گندم داشتن در خواست نموده که کشت نکنند و واردات آرد امسال به حدود ۴ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

با تلاشهایی که در سال ۹۶ صورت گرفت صادرات از ایران از بیست هزارتن به ۳۰۵ هزار تن به ارزش ۷۵ میلیون دلار افزایش یافته.
در این جلسه اعلام شد که در سال گذشته گمرگ برای ورود موقت ۲۴۵ هزار تن گندم از کشورهای شمالی مجوز صادر کرده وامادگی دارد در صورت همکاری وموافقت وزارت کشاورزی در صدور مجوز ورود موقت گندم تسهیل نماید .

دبیر انجمن آرد در این جلسه از خرید محموله صدهزارتنی از روسیه خبر داد که قرار است از بنادر جنوبی وارد شود و ورود این محوله با قیمت رقابتی امکان صادرات آرد را افزایش خواهد داد.
در این جلسه مقرر شد نمایندگان سازمانهای ذیربط در جلسه بعدی که در هفته آینده برگزار خواهد شد با اختیارات کامل حضور یابند وتصمیمات مقتضی جهت ارتقا صادرات به دو میلیون تن اتخاذ نمایند.

بعد ار بازی خوب ایران در مقابل پرتقال، سه شنبه با وجود سرما خوردگی و سرفه های شدید فوتبال این هفته را از دست ندادم و لباس تیم ملی را هم پوشیدم .با توجه به اینکه در ۸ روزی که در روسیه بودم روزانه بیش از ده کیلومتر راه می رفتیم ، لذا لاغر وچابک تر شدم، فوتبال با نشاطی بازی کردم و توانستم ۵ گل بزنم و وقتی نیمه شب به منزل برگشتم حالم بهتر بود وتوانستم چهارشنبه مجددا در دفتر حضور یابم وکارهای روزانه را پیگیری کنم وچند مصاحبه در رابطه با تحریم ،خصوصا نفت وسیاست ارزی دولت داشتم که با هفته نامه تجارت فردا از همه مفصلتر بود.

از ساعت ۱۴ برق رفت و کارهلی باقیمانده مختل شد و مجبور شدم زودتر از معمول به خانه برگردم و با نوه هایم بازی کنم . والسلام

سلیمی‌نمین:این‌قدر به جامعه شوک وارد نکنیم/ تقویت دولت این نیست که بیرون گود بنشینیم

«عباس سلیمی نمین» در مورد طرح مطالبات جناحی در
شرایط حساس کنونی، گفت: هرکسی می داند طرح خواسته های گروهی موجب دور شدن نیروهای فعال
سیاسی از هم می شود. در این فضا مصالح جامعه گم می شود و هر کسی در پی منافع خویش می
رود. در شرایط کنونی باید از مصالح فردی و حزبی بگذریم و در قالب منافع جمع حرکت کنیم   .

مدیر مسئول پیشین کیهان هوایی با بیان اینکه
برخی نمی پذیرند همه مشکلات ما ناشی از سیاست های آمریکا است، افزود: هر جامعه ای دارای
مشکلاتی است و مشکل جامعه ما این است که اقتصاد به تولید داخلی متکی نیست. در اقتصاد
مبتنی بر تولید داخلی، درآمدها در داخل شکل می گیرد. بسیاری از جوامعی که توانستند
اقتصاد سالمی شکل دهند اقتصادشان مبتنی بر توانایی داخلی بوده و درآمدهای دولت متکی
به نیروهای مولد داخل کشور بوده است. در این شرایط دولت تمام توانش را در مسیر تقویت
تولید داخلی می گذارد. چرا که هر چه تولید ملی افزایش یابد دولت هم قوی تر می شود.

وی ادامه داد: در کشور ما دولت متکی به
درآمد نفت است و از روی «سیری» برای تولید کنندگان سنگ اندازی می کند. در این شرایط
آمریکایی ها و پیش تر انگلیسی ها، در روند صادرات یا درآمدهای حاصل از فروش نفت مانع
ایجاد می کنند. انگلیس در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت، در دریای آزاد جلوی صادرات
نفت ما را می گرفت امروز هم آمریکا این سیاست را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه در مورد نوسانات نرخ ارز
نارضایتی وجود دارد، افزود: از این اوضاع نه بازاری ها بلکه برخی دلال ها سود می برند.
یک بازاری برای محاسبه کارش باید روی مبانی ثابت تکیه کند. این نوسانات کار سالم اقتصادی
را دستخوش مشکلات جدی می کند. در دور جدید خصومت های آمریکا این قدر به جامعه شوک وارد
نکنیم چون جامعه از نوسانات متاثر می شود در این شرایط کسانی که کار اقتصادی می کنند
بیشتر دچار سردرگمی می شوند.

این فعال اصول گرا گفت: تحریم ها به طور
جدی در نوسانات دخیل نیستند. برخی این مشکلات به تیم اقتصادی رئیس جمهوری باز می گردد.
رئیس جمهوری در این زمینه، تیم اقتصادی خود را نه تنها تقویت نکرد، بلکه تضعیف کرد.
تفاوت «علی طیب نیا» وزیر پیشین اقتصاد با وزیر فعلی بسیار زیاد است. روحانی یک صاحب
نظر شجاع، آزاده و کارشناس برجسته اقتصادی را که حرفش را می زند، کنار می گذارد و از
گمرکات یک نفر را برای هدایت اقتصاد کشور می آورد. این انتقاد به روحانی جدی است که
شما نه تنها تیم اقتصادی را تقویت نکردید، بلکه آن را تضعیف کردید.

سلیمی نمین افزود: با تضعیف تیم اقتصادی،
سیاست های بانک مرکزی چه تغییراتی کرد؟ وی در مرحله ای صرافی ها را کنار گذاشت. صرافی
های سالم معامله گری نکردند و صرافی های غیر سالم کار خودشان را ادامه دادند.

مدیر مسئول پیشین کیهان هوایی ادامه داد:
تقویت دولت این نیست که بیرون گود بنشینیم. باید وارد میدان بشویم و دولت را به این
جمع بندی برسانیم که بی نیاز از سایر نیروها نیست. اگر لازم باشد دولت جلساتی با سران
قوا و نمایندگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت برگزار کند. واقعا در این شرایط باید هر
روز جلسه داشته باشند تصمیماتی بگیرند و سیاست ها را با هم پیش ببرند و تقسیم کار کنند
و هر جا مانعی است با هماهنگی حل کنند و در بعضی جاها نیروها را تقویت و برخی نیروهای
ضعیف را جابجا کنند.

وی افزود: حتما باید تیم اقتصادی دولت تقویت
شود. فکر نمی کنم رئیس جمهوری از عملکرد رئیس کل بانک مرکزی راضی باشد.براساس آنچه
که «احمد توکلی» در «دیده بان شفافیت و عدالت» مطرح کرده است و علیه رئیس بانک مرکزی
دولت پیشین و فعلی اعلام جرم کرده است بررسی شود اگر تخلفی انجام شده است آنها یک روز
نباید سرکار باشند..

وی خاطرنشان کرد: باید زخم های خودمان را
در جامعه درمان کنیم و نگذاریم مگس ها روی زخم های جامعه نشسته و آن را آلوده کنند.

سلیمی نمین در مورد آماده کردن افکار عمومی
برای شرایط جدید، گفت: جامعه باید عملکردهای مثبت را ببیند. ما کارهای بسیار زیادی
داریم انجام می دهیم، مانند پروژه بسیار بزرگ آبرسانی به خوزستان یا جلوگیری از ورود
آب شور خلیج فارس به رود کارون که توسط قرارگاه خاتم النبیاء با فناوری بسیار پیشرفته
در حال انجام است که جزییات آن باید در جامعه تشریح شود.

29216