اسدالله کفافی درگذشت

رامیار کفافی، فرزند این مستندساز با تائید این خبر  گفت: مراسم تدفین وی قرار است امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت انجام و پیکر وی در قطعه هنرمندان، شماره ۸۸، ردیف ۱۴۵ به خاک سپرده شود.

همچنین مراسم یادبود وی پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت از ساعت ۱۵ تا ۱۶:۳۰ در حسینیه پیامبر اعظم (ص) بین خیابان شریعتی و سیدخندان برگزار می‌شود.

او با بیان این‌که پدرش دکترای الهیات اسلامی داشته است، ادامه داد: اسدالله کفافی جزو پنج نفر مؤسسان بخش انیمیشن (پویا نمایی) وزارت فرهنگ و هنر بوده و در دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام‌نور و علامه طباطبایی تدریس می‌کرده است.

57241

 

اینفوگرافیک | انگیزه‌های اسید‌پاشی؛ کینه‌های خیلی ترسناک!

محمدحسین نجاتی: شواهد نشان می‌دهد اسید‌پاشی در جامعه ایران رو به افزایش است و همزمان رسانه‌ها و نهادهایی چون مجلس و نهادهای حقوقی به دنبال راهی برای مقابله با این کینه‌های خیلی ترسناک هستند. 
فقط از اسفند ماه سال ۹۶ تا به امروز حدود ۵ اسید‌پاشی در شهرهای کشور رخ داده که در دردناک‌ترین مورد معصومه جلیل‌پور در روزهایی که به عید نوروز ختم می‌شد، هدف اسید‌پاشی خواستگار ناکام خود قرار گرفت.

در رابطه با انگیزه‌های اسید پاشی در ایران هنوز بررسی دقیقی صورت نگرفته است،اما بررسی اخبار اسید پاشی در ایران نشان می‌دهد عمده دلایل مربوط می‌شود به ۴ عامل اصلی؛

نخست؛ درگیری‌ها و بحران‌های خانوادگی، زندگی مشترک یا روابط فامیلی

دوم؛ بحران در روابط فردی، خواستگاری‌های ناکام یا بحران در روابط عاطفی و شخصی

سوم؛ اعتیاد و توهم‌هایی که از دل آن بر می‌آید

و چهارم؛ انگیزه‌های خاص، درگیری‌های مالی و موارد نامشخص مانند اسید‌پاشی در اصفهان


همه این عوامل نشان می‌دهد اسید‌پاشی در غیرانسانی ترین حالت ممکن در یک فرد رخ می‌دهد و تبعات جبران ناپذیری را برای قربانی دارد.


 

در اینفوگرافی زیر، مهم‌ترین اسید‌پاشی‌های رخ داده طی ۱۴ سال اخیر را مشاهده کنید؛

برای مشاهده در اندازه بزرگ‌تر، روی تصویر و یا اینجا را کلیک کنید

مجلس به دنبال تشدید مجازات اسید‌پاشی

همه اینها در شرایطی است که گروهی از حقوق‌دانان ایرانی معتقدند در رابطه با اسید‌پاشی مجازات‌ها آنقدر که باید بازدارندگی ندارد و هنوز مجلس و نهادهای قضایی عزم خود را برای بالابردن ضریب بازدارندگی این جرم را نشان نداده‌اند. با این حال اسید‌پاشی بر معصومه جلیل‌‌پور در اسفندماه سال پیش، دوباره زنگ خطری در این حوزه را به صدا درآورد. تا جایی که یک عضو فراکسیون زنان مجلس چند هفته پیش در واکنش به اسیدپاشی اخیر در تبریز، گفت، طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار مجلس قرار گرفته است. زهرا ساعی همچنین با اشاره به تهیه طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گفت:‌ این طرح به هیأت رئیسه ارجاع شده که برای بررسی به کمیسیون قضایی داده شده است.
آنطور که اظهارنظرهای نمایندگان مجلس در ایران به نظر می‌رسد،در این طرح قصاص نفس یا عضو، مجازات مشارکت در جرم، جبران کلیه خسارات مالی و معنوی و هزینه های درمانی بزه دیده، جبران مشکلات اقتصادی بزه دیده در طول درمان، حمایت از بزه دیدگان اسیدپاشی، قائل نشدن هیچگونه تخفیف مجازات برای مرتکیبن این جرم و تسریع در روند این پرونده‌ها در محاکم قضایی پیش بینی شده است.
علاوه بر نمایندگان مجلس، شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده : ما با این طرح موافقیم و با نمایندگان در تصویب طرح همکاری می‌کنیم.
همچنین، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن دیدار با «مرضیه ابراهیمی» یکی از قربانیان اسیدپاشی سال ۹۳ اصفهان، بر لزوم وجود قوانین قوی و بازدارنده برای پیشگیری از خشونت علیه زنان و به ویژه اسید پاشی تاکید کرد.

 معصومه ابتکار با بیان اینکه وجود خشونت‌های متعددی همچون کودک آزاری، تجاوز، اسیدپاشی و … نماد بزرگی از انواع آسیب‌های اجتماعی است که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: درد بزرگی است که اتفاقات متاثر کننده‌ای همچون اسیدپاشی در جوامع رخ می‌دهد و زنان بسیاری مورد خشونت قرار می گیرند. اینگونه حوادث با احساس مسئولیت بیشتر از قبل ما را وادار به پیگیری و تلاش برای وضع قوانین بازدارنده می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است توجه کسانی که مجری اجرای عدالت هستند بیش از پیش به موضوع اسیدپاشی جلب شود، اظهار کرد: عدم اجرای صحیح عدالت و اغماض در این زمینه به اعتماد و باورهای مردم لطمات جبران ناپذیری وارد می کند. ابتکار در ادامه از برگزاری جلسات متعددی که با فراکسیون زنان مجلس، رییس قوه قضائیه و رییس مجلس در خصوص موضوع اسیدپاشی خبر داد و گفت: این جلسات و پیگیری‌های معاونت زنان صورت گرفته و فراکسیون زنان نیز اقداماتی را در دستور کار دارد.

محدودیت دسترسی و فروش اسید

نکته‌ی دیگری که در رابطه با اسیدپاشی مطرح است، دسترسی ساده به اسید است. اسید به واسطه کارکرد صنعتی خود در بازار به راحتی پیدا می‌شود و این دسترسی راحت، به گفته کارشناسان یکی از مسایلی است که باعث شده، اسید‌پاشی سهل‌الوصول شود. در این زمینه محسن مرتضوی که خود یکی از قربانیان اسید پاشی در ایران است، با اشاره وقوع دو حادثه اسیدپاشی برای معصومه جلیل پور در تبریز و یک دانش آموز در اسلام آباد غرب در دوماه ماه اخیر می‌گوید: متاسفانه اسید به سلاح بدل شده است.

در بین اسیدپاش‌ها افرادی وجود دارند که در یک لحظه تصمیم به این اقدام جنون آمیز گرفته و مدتی بعد از ارتکاب جرم هم از تصمیم خود پشیمان شده اند، اگر اسید به راحتی در معرض استفاده این افراد قرار نداشت، قطعا با فروکش شدن هیجانات و احساسات آنان، تصمیمشان نیز به اسیدپاشی تغییر می‌کرد.
این قربانی اسیدپاشی با اشاره به حادثه اسیدپاشی که برای خودش رخ داده است، خاطرنشان کرد: فردی که روی من اسیدپاشید به خاطر حسادت و چشم و هم چشمی این کار را انجام داد، او به مدت سه روز به ناصرخسرو رفته و هربار یک لیتر اسید می خرید و پنهان می‌کرد تا در فرصت مناسب روی من بپاشد، این فرد اگر امکان تهیه اسید را به راحتی نداشت، قطعا نمی توانست دست به چنین کاری بزند.

سرعت اسید‌پاش‌ها بیشتر از قانون‌گذاران است!

اما یک مساله مهم در رابطه با اسید‌پاشی، واقعیت تلخی است، که هر روز قربانیان این کینه‌توزی ترسناک را بیشتر می‌کند و آن سرعت بالای اسید‌پاش‌ها از قانون‌گذاران است. متاسفانه قوانین در این حوزه ضعف جدی دارد و بازدارندگی کافی را ندارد. به این معنا که هرچقدر نهادهای قانون‌گذار در این حوزه در تصویب و اجرای قوانین بازدارنده تاخیر کنند، به همان میزان شاهد افزایش روز به روز قربانیان خواهیم بود.

 

در محل حادثه اینگونه به قربانی‌ اسید‌پاشی کمک کنید

– در صورت مواجهه با اسیدپاشی ابتدا از ایمنی خود مطمئن شوید و بعد به کمک قربانی بروید.

– بلافاصله از دیگران و از اورژانس کمک بخواهید.

– ریختن مداوم آب (ولرم) بر روی نواحی سوخته مهمترین راه کمک است. این کار حداقل نیم ساعت ادامه دهید.

– دقت کنید که ریختن آب بر روی صورت طوری نباشد که تنفس را مختل کند.

– اگر مطمئن هستید که با اسید تماس پیدا نمی‌کنید سعی کنید لباس، جواهر و ساعت قربانی را در حالی که به آب ریختن ادامه می‌دهید خارج کنید.

– لباس را بعد از خیس کردن در بیاورید و اگر لباس به بدن چسبیده از این کار منصرف شوید.

– از استفاده از یخ، روغن، انواع کرم یا مواد دیگر پرهیز کنید.

– از پتو و حوله و دیگر پوشش‌های پرزدار استفاده نکنید. مناسبترین پوشش گاز استریل است.

– به نواحی آسیب دیده دست نزنید و آن را دستکاری نکنید.

 

 

 

۴۲۴۲

تصاویر| به فاصله یک هفته، کابل بار دیگر حمام خون شد؛ کشته شدن 7 خبرنگار و مقامات امنیتی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خبرگزاری صدای افغانستان گزارش داد: بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، حملات انتحاری امروز دوشنبه (10 ثور) در منطقه به شدت محافظت شده شش درک در شهر کابل، 21 شهید و 27 زخمی برجای گذاشته است. شش شهید و یک زخمی این حمله، خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ ها هستند.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، وحید مجروح سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در نتیجه این دو حمله انتحاری، 21 شهید و 27 زخمی به  بیمارستان ها منتقل شده اند.

ساعت هشت صبح امروز نخست یک حمله انتحاری توسط یک عامل انتحاری موتور سیکلت سوار، بر ساختمان ریاست امنیت ملی واقع در منطقه شش درک شهر کابل دست به حمله زد.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت این کشور گفته است که در انفجار اول، 4 تن کشته و 5 تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما یک ساعت پس از انفجار اول، در حالی که خبرنگاران و تصویربرداران و هم‌چنین نیروهای امنیتی در محل حادثه جمع شده بودند، یک عامل انتحاری دیگر در پوشش تصویربردار خود را به محل رویداد می‌رساند و دست به حمله می‌زند.

پلیس کابل اعلام کرده است که عامل انتحاری دوم با استفاده از دوربین در میان خبرنگاران به محل انفجار رفته و خود را منفجر کرده است.

 

 

 

 

بر اساس آخرین گزارش‌های موجود، در نتیجه انفجار دوم، سه خبرنگار و سه تصویربردار کشته شدند و یک تصویربردار دیگر زخمی شده است. تصویربردار خبرگزاری فرانسه، تصویربردار شبکه خبری طلوع نیوز و همچنین خبرنگار و تصویربردار تلویزیون یک در میان قربانیان این حمله حضور دارند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه تایید کرده که شاه مری، یکی از کشته‌شدگان عکاس این خبرگزاری است. همچنین لطف‌الله نجفی‌زاده، رئیس تلویزیون خصوصی طلوع افغانستان، در صفحه توییتر خود نوشته که یک تصویربردار و یک خبرنگار این تلویزیون در انفجار امروز زخمی شده‌اند.

 

 

 

 

این حمله حوالی ساعت ۸ صبح به وقت محلی در این ناحیه که دفاتر ریاست امنیت ملی، فرماندهی ناتو و سفارت آمریکا قرار دارد صورت گرفته است.

حشمت استانکزی، مشاور فرماندهی پلیس کابل، به بی‌بی‌سی گفت که حمله اول انتحاری بوده و حمله کننده با استفاده از یک موتور این حمله را انجام داده است.

 درفهرستی از زخمی‌های رویداد امروز کابل که به دسترس روزنامه ۸صبح قرار گرفته، اسامی ۴ کارمند اداره امنیت ملی افغانستان در میان زخمی‌ها دیده می‌شود.

 

 

واکنش ریاست جمهوری افغانستان

در همین حال ارگ ریاست جمهوری در واکنش به حمله انتحاری امروز در شش درک کابل گفت: « هدف قرار دادن افراد ملکی، نمازگزاران در مساجد، پروسه‌های دموکراتیک، خبرنگاران و آزادی بیان مصداق عینی از جنایت جنگی می‌باشد.»

 در اعلامیه ارگ آمده است:” در رویداد امروز با تاسف شماری از خبرنگاران رسانه‌های کشور نیز شهید و زخمی شده اند. آزادی بیان از دست‌آورد‌های مهم مردم و حکومت بوده، از این دست‌آورد و ارزش با تمام توان حفاظت و حراست خواهد شد.”

تا کنون مسولیت این حمله را گروه خاصی به عهده نگرفته است.

 

 لحظه انفجار در میان خبرنگاران

 

 

 

تصاویر از رویترز/صدای افغانستان/کابل نیوز

52310

نوبخت: سخنان رئیس‌جمهور به معنای تغییر در کابینه نیست

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با اشاره به مصوبه روز گذشته هیات دولت در خصوص تصویب برنامه پیشنهادی گروه ملی آب برای مقابله با تنش آبی، اظهار داشت: در این برنامه که از سوی کارگروه ملی آب تهیه شده و حاوی برنامه ای برای مقابله با تنش آبی بوده، شورای آب و نهایتا هیات دولت ان را تصویب کرد و ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این طرح پرداخت خواهد شد که ۷۰۰ میلیارد آن از منابع وزارت نیرو و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز توسط سازمان برنانه و بودجه پرداخت خواهد شد.

اهم اظهارات نوبخت به شرح زیر است:
*{درباره اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در خصوص نا امید بودن برخی از وزرا و گمانه زنی درباره تغییر در کابینه}: افراد بسته به خصلت ها و سوابقشان نزد رئیس جمهور دسته بندی شده اند، اما سخنان رئیس جمهور به معنای تغییر در کابینه نیست. البته آقای رئیس جمهور انسان بسیار زیرکی هستند و اگر احساس کنند برای عمل به وعده هایی که به مردم داده نیاز به تغییری باشد، این کار را خواهند کرد.

* امیدواریم با برنامه و همگام با مشارکت مردم و با قبول این واقعیت که در تنگنای آبی قرار داریم، با مدیریت صحیح مصرف از این تنگنای آبی عبور کنیم. نزولات جوی در بهار توانسته بخشی از این کمبود آب را تامین کند، اما کماکان با کمبود منابع مواجه هستیم.


* بر اساس گزارش گمرک، واردات ۲ میلیارد ۵۲۹ میلیون دلار و صادرات ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بوده است. واردات ۷.۷ درصد افزایش و صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. تاکنون برای ۱۵ هزار و ۴۰۳ فقره کالا بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون یورو ارز تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.  وظیفه ماست که مردم را در سختی قرار ندهیم،ما برای ۸۰ میلیون نفر تصمیم می‌گیریم .

*{درباره سیاست‌های مالیاتی}: ما باید افرادی که از درآمد بیشتری دارند اخذ مالیات بیشتریداشته باشیم و اشخاصی که کمتر درآمد دارند کمتر دریافتی داشته باشیم.کسانی هستند که از چتر مالیاتی فرار می کنند ، اما ما سیستمی را طراحی کردیم که افراد دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

*{در خصوص سرنوشت قرارداد بوئینگ و خرید هواپیما}: تا جایی که می دانم برای واردات هواپیما که به روش اجاره به شرط تملیک بود، تعدادی هواپیما وارد شد . تا این زمان وزارت راه چیزی را منعکس نکردند، پیگیری می‌کنم که مشکلی وجود دارد یا خیر.

 

29214

خودداری ارتش اسرائیل از اظهارنظر درباره حملات موشکی دیشب در سوریه

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه هاآرتص اسرائیل اعلام کرد که احتمالا اسرائیل عامل حملات موشکی شب گذشته به این پایگاه‌ها بوده است.

براساس گزارش اسپوتنیک یک سخنگوی ارتش اسرائیل از اظهارنظر درباره حملات موشکی علیه چند پایگاه نظامی حکومت سوریه در حلب و حما خودداری کرده است.

اسپوتنیک گزارش کرد که این سخنگو گفته است: ما از اظهارنظر درباره این اتفاق خودداری می‌کنیم.

پیشتر خبرگزاری سانای سوریه گزارش کرده بود که در جریان این حملات انفجارهایی در نزدیکی شهرهای حما و حلب شنیده شده است.

براساس چند گزارش دیگر این حملات در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت گرینوویچ علیه یکسری تاسیسات نظامی در سوریه انجام شده است.

روزنامه هاآرتص با اشاره به اینکه اسرائیل احتمالا مسئول این حملات بوده به نقل از آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ این رژیم نوشت که تل‌آویو همچنان اعلام می‌کند که برای عملیات در سوریه آزاد است.

پیشتر در تاریخ ۹ آوریل نیز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به پایگاه نظامی تیفور ارتش سوریه حمله کرده بودند.

52310

مجابی وزیر جهادکشاورزی می‌شود؟

 به
گزارش خبرآنلاین، محمود حجتی ، کاندیدای احراز پست شهرداری تهران است و بسیاری از
ناظران وی را یکی از قوی ترین گزینه های ممکن در این حوزه تلقی می کنند.

 با طرح
نام حجتی ، وزیر کنونی جهاد کشاورزی برای تصدی پست شهرداری تهران، گمانه زنی ها
برای تعیین جانشین وی در محافل رسمی و غیر رسمی کلید خورده و برخی سید مجمد
مجابی، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی را مهمترین گزینه برای
جایگزینی حجتی می دانند. در سال گذشته وی یکی از جدی ترین گزینه ها برای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست پس از خروج معصومه ابتکار از این سازمان بود. 

 سید
محمد مجابی که متولد سال 1344 در قزوین است، پیش از این معاون حقوقی و امور مجلس
سازمان حفاظت محیط زیست بود.

 هر چند
خاستگاه اولیه وی وزارت کشاورزی است اما فعالیت طولانی مدت او در سازمان محیط زیست
، در سال های 1378 تا 1384 و سپس 1392 تا 1396 ، وی را به عنوان یکی از زیست محیطی
ترین مردان دولت جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده است . او از جمله افرادی است که از
کشت منطبق با اقلیم ، به منظور حمایت از محیط زیست و مدیریت منابع آبی کشور حمایت
می کند.

مجابی دارای مدرک کارشناسی
اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست با گرایش اقتصاد
محیط زیست از دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات است و دکترای مدیریت محیط زیست خود
با گرایش حقوق محیط زیست را از دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات اخذ کرده است.

سید محمد مجابی پیش تر در
سال 1388 معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر بود . او در سمت قائم
مقام مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز فعالیت کرده است . در سال های 1384
تا 1387 نیز وی، معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران بود . مجابی همچنین
ریاست کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص
مصلحت نظام را نیز بر عهده دارد.  

 

35223

 

 

پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای مسافری رئیس آمازون / عکس

 

به گزارش خبرآنلاین، کمپانی فضایی «بلو اوریجین»
متعلق به جف بزوس، مؤسس و مدیر آمازون توانست درحرکتی آزمایشی کپسول مجهز به
فضانورد ساختگی (Dummy) را
با موفقیت پرتاب کرده و سپس به زمین بازگرداند.{لینک}

کپسول توسط موشک شپرد 2.0 از پایگاه بلو اوریجین
در غرب تگزاس در ساعت 1:06
p.m EDT با چند ساعت تأخیر
به فضا پرتاب شد و تا 105913 متری / 106 کیلومتر رفت.

از لحظه پرتاب تا لحظه فرود، درمجموع 10 دقیقه و
19 ثانیه طول کشید.

کپسول جدید شپرد 2.0 برای 6 سرنشین ساخته‌شده و به‌زودی
برای اولین توریست فضایی در 2020 از پایگاه کیپ کاناورال آماده می‌شود.

 

5656

 

نوبخت: بارش‌های بهار توانسته بخشی از کمبود آب را جبران کن

محمدباقر نوبخت طی سخنانی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به مصوبه روز گذشته هیئت دولت درباره تصویب برنامه پیشنهادی گروه ملی آب برای مقابله با تنش آبی، اظهار کرد: این برنامه از سوی کارگروه ملی آب تهیه شده و حاوی برنامه ای برای مقابله با تنش آبی است که شورای آب و نهایتا هیئت دولت آن را تصویب کرد و ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این طرح پرداخت خواهد شد که ۷۰۰ میلیارد آن از منابع وزارت نیرو و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز توسط سازمان برنانه و بودجه پرداخت خواهد شد.

وی افزود: نزولات جوی در بهار توانسته بخشی از این کمبود آب را تامین کند، اما کماکان با کمبود منابع مواجه هستیم.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص تراز بازرگانی در یک ماه نخست سال جاری، گفت: بر اساس گزارش گمرک، واردات ۲ میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار و صادرات ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بوده است که بر این اساس، واردات ۷.۷ درصد افزایش و صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

نوبخت با اشاره به اجرایی شدن سیاست‌های جدید ارزی دولت، تاکید کرد: تاکنون برای ۱۵ هزار و ۴۰۳ فقره کالا بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون یورو ارز تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ما انتظار داریم سازمان حمایت از مصرف کننده و تعزیرات در این موضوع نظارت داشته باشند و هیچ توجیهی پذیرفته نیست، اظهار کرد: حال که دولت برای کالاهای اساسی و دارو که با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ وارد می‌شود، این شرایط را در نظر گرفته نباید این اقلام قیمت بالاتر عرضه شود و باتوجه به شوکی که به بازار ارز وارد شد، ما قول دادیم که مهار شرایط را انجام دهیم و قصدمان محدود کردن مردم نیست، بلکه مهار شرایط و شفاف‌سازی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر معامله‌ای در بازار انجام شود که با نرخ‌هایی غیر از نرخ‌های اعلام شده، صورت گرفته، نباید آن را به کل اقتصاد تعمیم داد چرا که از نظر ما خارج از این چارچوب غیرقانونی انجام شده است. به هرحال وظیفه ماست که مردم را در سختی قرار ندهیم، چرا که ما برای ۸۰ میلیون نفر تصمیم می‌گیریم.

وی با اشاره به در پیش رو بودن هفته معلم اظهار کرد: هر سال در هفته معلم بنا بر ضرورت پرداخت‌هایی داریم و روز گذشته هم با وزیر آموزش و پروش صحبت کردیم و مقرر شد با تنخواهی که به آموزش و پرورش داده می‌شود، حق الزحمه امتحانات و خرید خدمت پرداخت شود.

نوبخت ادامه داد: سال گذشته بعد از پرداخت‌ها به آموزش و پرورش به من اطلاع دادند که ۹۸ میلیارد تومان از حق الزحمه معلمان پرداخت نشده که به سرعت به سازمان برنامه و بودجه دستور پرداخت دادم و مسئولان امر هم توبیخ شدند که چرا باوجود پرداخت دولت این مبلغ پرداخت نشده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما باید افرادی که از درآمد بیشتری دارند اخذ مالیات بیشتری داشته باشیم و اشخاصی که کمتر درآمد دارند کمتر دریافتی داشته باشیم. اما کسانی هستند که از چتر مالیاتی فرار می‌کنند ولی ما سیستمی را طراحی کردیم که افراد دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

۴۷۴۷