کسبه پلاسکو؛ زیر آواری از بدهی، بیکاری و سرگردانی مانده‌ایم!

فاطیما فردوس: یک زمین خالی مانده است. یک جای خالی که ردش مثل انگشت‌های دست بر صورت هزاران کارگر، تولیدکننده، مغازه‌دار و … مانده است. ردی که بر چهارراه استانبول سایه انداخته و پاخور مغازه‌های دور و بر پلاسکو را حتی گرفته است. حالا یک سال از لحظه فروریختن پلاسکو گذشته است؛ یک‌ سالی که هر لحظه‌اش آوار بوده بر سر کسبه، هر لحظه‌اش ناامیدی بوده از قول‌هایی که بهشان داده بودند، هر لحظه‌اش بی‌اعتمادی بوده و بلاتکلیفی. از وام‌هایی که باید می‌دادند و ندادند، از پلاسکویی که باید ساخته می‌شد و هنوز یک زمین خالی است، از حمایتی که نکردند و … .

حالا یک‌ سال گذشته و پلاسکویی‌ها بدون هیچ امیدی می‌گویند تنها مانده‌اند. کسبه‌ای که روایت این یک سالشان روایت بلاتکلیفی است. علیرضا تهرانی، حسین جوادی، کاظم ابراهیم‌خانی و علی دوست‌محمدی از کسبه و اعضای شورای پلاسکو با حضور در کافه‌خبر، تمام این یک‌ سال را برای خبرآنلاین روایت کرده‌اند و از قول و قرارهایی گفته‌اند که هیچ‌کدام عملی نشده است.

مشروح این گفتگو را در زیر بخوانید؛

در این یک سال پس از حادثه پلاسکو چه گذشت و چه تغییراتی ایجاد شد؟

تهرانی: اگر بخواهیم مشکلاتی را که همراه با آتش‌سوزی پلاسکو بر سر کسبه آوار شد تقسیم‌بندی کنیم، باید آن را در سه بخش توضیح دهیم. از دست رفتن تولیدات و اجناس کسبه، ضررهای مالی و همچنین از دست رفتن جان بسیاری از آنها را که کنار بگذاریم، بسیاری از این آوارها هنوز برداشته نشده است؛ ما آینده کاری غبارآلود و نامشخصی داریم. حرف‌هایی هست مبنی بر اینکه پلاسکو ساخته می‌شود ولی هیچ‌چیز مشخص نیست و برای ساخت مجدد پلاسکو هیچ اقدامی صورت نگرفته است. قرار بود که در روز سالگرد حادثه پلاسکو ساخت‌و‌ساز شروع شود که متوجه شدیم فقط کلنگ‌زنی نمادین انجام می‌شود.

قسمت دیگر بخش حمایتی دولت بوده است؛ بخش زیادی از کسبه پلاسکو کارآفرین و تولیدکننده بودند و مطالباتی داشتند که دولت گفته بود حمایت می‌کنم ولی تا الان کاری انجام نشده است. کمترین خواسته ما این بود که تا ساخته‌شدن مجدد پلاسکو ما یک استقرار موقت داشته باشیم و دغدغه ما بود؛ ولی جای مناسبی نداشتیم و در نتیجه همه تولیدکننده‌ها پراکنده شدند. پلاسکو مجموعه فروشگاه‌هایی بود که در کنار هم به یک برند تبدیل می‌شد و نماد بود که باید حفظ می‌شد. در واقع خواسته ما این بود که در این مدت همه تولیدکننده‌ها دوباره در یک جایی کنار هم مستقر شوند ولی عملی نشد.

چند نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در پلاسکو بیکار شدند؟

جوادی: روز ۲۹ دی این اتفاق افتاد و همه شوکه شدند؛ پس از این اتفاق بیشتر از ۶۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بیکار شدند. از چرخی‌های کنار پلاسکو تا خیاط‌ها، پارچه‌فروش‌ها، بسته‌بندی‌ها، مقواسازی‌ها و … بیکار شدند. در همان روزهای اول تمام مسئولین از جمله روسای سه‌قوه، رئیس‌جمهور، دادستان، وزرا، نمایندگان مجلس، شهردار و .. همه آمدند و وعده‌های زیادی دادند. در شرایطی که همه بلاتکلیف بودند و نمی‌دانستند چه اتفاقی افتاده این قول‌ها و وعده‌ها دلگرمی بود ولی هیچ وقت عملی نشد. تمام کسبه ساختمان پلاسکو تولیدکننده بودند و هیچ‌کدام واردکننده نبودند. در واقع این کارگاه سدی برای ورود پوشاک قاچاق به کشور بود ولی این حادثه صدمه بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرد. پلاسکو سد بزرگی جلوی واردات بی‌رویه پوشاک بود ولی الان همه این تولیدی‌ها یا از بین رفته‌اند یا بسیار کم‌رنگ شده و بخش زیادی از پوشاک ما از بنگلادش و ترکیه وارد می‌شود. ما انقدر خاک بر سر شده‌ایم که اجازه بدهیم بنگلادش اجناس خودش را وارد کشور ما کند؟ تصور من این است که در این حادثه حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان خسارت به ما وارد شد. ترک‌ها، چینی‌ها، بنگلادشی‌ها و .. بلافاصله کمبود تولید پوشاک ما را جبران کردند. این تفکر که باید از تولید و کالای داخلی حمایت کنیم فقط در حد حرف است؟ چرا مسئولان از تولیدکننده‌ها حمایت نمی‌کنند و اجازه واردات این اجناس را می‌دهند؟از راست به چپ: دوست محمدی، تهرانی، جوادی و ابراهیم‌خانی

ابراهیم‌خانی: اکثر کارگران پیراهن‌دوز که در کارگاه‌ها کار می‌کردند، در تهران اسکان نداشتند و در شهرستان‌ها بودند. در واقع پارچه‌ها اینجا برش می‌خورد و برای دوخت به شهرستان‌ها می‌رفت. به‌همین خاطر بخش عظیمی از کارگران شهرستان وابسته به پلاسکو بودند. با توجه به آن حادثه تولیدی‌ها ظاهر خود را حفظ کردند ولی بخش زیادی از سرمایه آنها و اعتبار تولیدکننده‌ها از بین رفت. وضعیت کارگران هم به‌شدت با مشکل مواجه شد. ما به آینده دید مثبتی نداریم، نمی‌دانیم محصولاتمان را کجا بفروشیم؟ بسته‌های حمایتی هم که وعده‌اش را داده بودند هنوز به ما تحویل نداده‌اند. به‌همین خاطر ما به‌عنوان تولیدکننده ضعیف شده‌ایم.

ضررها و خسارت‌های مالی در حادثه پلاسکو چه میزان بود و آیا در این یک‌سال جبران شد یا خیر؟

تهرانی: مورد اول ضررهایی است که کسبه پلاسکو بعد از این حادثه دیدند؛ که اجناسشان سوخت و از بین رفت و حدود هزار میلیارد جنس در پلاسکو دپو شده بود که نابود شد. (چون قبل از عید بود و اوج کار ما بود و می‌طلبید که اجناس زیادی دپو شود.) مورد دوم ضررهایی بود که کسبه در حین حادثه دیدند. اسناد طلبکاری کسبه که از قبل بود ولی در جریان این اتفاق از بین رفت و چون جای ثابتی نداشتند نمی‌توانستند طلبشان را بخواهند و آن طرف هم سر موعد پرداخت کند. خاصیت تولید استمراری بودن آن است و اگر وقفه‌ای بین آن بیفتد ضرر چندبرابری دارد. اصولا سودی که از چرخه تولید به دست می‌آید در استمرار داشتن آن است. ما از همان اول به مسئولین گفتیم کاری کنید که چرخه تولید تولیدکننده‌‌ها متوقف نشود که اگر این اتفاق بیفتد هر ضرری که می‌کنند چندبرابر می‌شود. مشکل اصلی تولیدکننده‌‌ها عدم نقدینگی است؛ چون هنوز نتوانسته‌اند طلب‌هایشان را بگیرند و جایی ندارند که بتوانند نقدینگیشان را جبران کنند. بخشی از اسناد ما از بین رفته و هیچ سیستمی از ما حمایت نمی‌کند؛ برای طلب‌هایی که سند هم داریم با ما تسویه نمی‌کنند چه برسد به اینکه سند هم نداشته باشیم. کسبه پلاسکو همچنان از سراسر کشور طلب دارند؛ چک‌های رقم بالایی که برگشت خورده، اسنادی که از بین رفته و امکان بازگشت آنها نیست و گروهی که با وجود سند هم تسویه نمی‌کنند.

وعده‌‌های وام، بیمه بیکاری، بسته‌های حمایتی و… تا چه اندازه عملی شد؟

تهرانی: متاسفانه مشکلی که در کشور ما زیاد است و روز به روز هم بحران‌ها را تشدید می‌کند، عملکرد مسئولین است. عملکردی که باعث شده اعتماد مردم به قول‌ها و وعده‌ها و تصمیم‌گیری‌ها از بین برود. از حادثه پلاسکو گرفته تا زلزله و نفتکش سانچی؛ هیچ‌کس به وعده‌های مسئولین اعتماد نمی‌کند. در حادثه پلاسکو تمام مسئولین حرف زدند و در نهایت کدامش اجرایی و عملی شد؟ هیچ‌کدام از وعده‌ها عملی نشد. عمده مشکلاتی که ما داریم بحث احیای ساختمان پلاسکو است که آقای سعیدی‌کیا گفتند دو ساله پلاسکو را می‌سازیم؛ یک سال از حرف ایشان گذشته و هنوز جواز ساخت پلاسکو صادر نشده است! یک روز می‌گویند ۲۹‌ام کلنگ می‌زنیم و شروع می‌کنیم، یک روز می‌گویند کلنگ‌زنی نمادین است و حالا حالاها پلاسکو ساخته نمی‌شود. اینها افکار عمومی را مسخره می‌کنند؟ قرار بود برای معوقات بانکی ما استمهال دو ساله بدهند ولی هیچ بانکی زیر بار نمی‌رود؛ یعنی مصوبه مهم‌ترین ارگان اجرایی کشور به هیچ انگاشته شده است. قرار بود تسهیلات ۳۰۰ میلیونی با کارمزد ۱۸ درصد! بدهند که آن را هم ندادند. این دورزدن‌های مردم چه معنایی دارد؟ خب از همان اول بگویند ما توان این کارها را نداریم. وقتی با این حرف‌ها برای مردم ایجاد توقع می‌کنیم چطور می‌خواهیم این توقع‌ها را برآورده کنیم؟ بدنه اجرایی کشور انگیزه حل این مشکلات را ندارد و بازخواست هم نمی‌شوند. ساختن پلاسکو نه تنها برای مالک ضرری ندارد که سود هم دارد و اگر ضرری باشد برای کسبه است. آنها می‌توانند با ساختن دوباره پلاسکو خوش قول باشند و اعتماد از دست رفته را برگردانند.

در رفت‌وآمد‌ها و جلساتی که با مسئولان داشتید، علت تاخیر در ساخت مجدد پلاسکو را چه عنوان می‌کردند؟

جوادی: متاسفانه مدیریت کشور لنگ می‌زنند و افراد سر جای خودشان نیستند. بعد از آن اتفاق خیلی قول‌ها و وعده‌ها دادند اما ای کاش نمی‌دادند. وعده‌ها همه پوچ و توخالی بود؛ آقای سعیدی‌کیا اول گفتند که دو ساله می‌سازیم بعد گفتند بعد از گرفتن جواز دو ساله می‌سازیم. مگر جواز گرفتن چقدر طول می‌کشد؟ متاسفانه دستگاه‌ها با هم هماهنگ نیستند و بوروکراسی اداری ما فاسد است. اگر همان قول‌ها و وعده‌‌ها عملی می‌شد ما به مسئولین اعتماد می‌کردیم. عمده اعتراضات ما هم تعیین تکلیف پلاسکو و ساخته‌شدن دوباره پلاسکو در همان محل اصلی بود و هست. چند ماه پیش در روزنامه همشهری کمپینی شکل گرفت که در آن هنرمندان گفته بودند پلاسکو باید به مکان فرهنگی و موزه و… تبدیل شود. پلاسکو مگر بی‌صاحب است که بگوییم سینما و پارک شود؟ چرا برای خودشان و بدون فکر تصمیم‌گیری می‌کنند؟ این نگرانی به‌صورت بالقوه برای کسبه وجود دارد ولی به‌لحاظ قانونی این کار غیرقانونی است و دغدغه اصلی ما رفع این بلاتکلیفی است. مدیریت شهری در به‌وجود آمدن این حادثه نقش اساسی داشت. حرف ما این است که چرا یک آتش‌سوزی جزئی را نتوانستند مهار کنند و ساختمان پلاسکو فروریخت؟ تا پیش از این اتفاق در پلاسکو بارها آتش‌سوزی شده بود و خود کسبه توانسته بودند آتش را خاموش کنند. ربطی به ایمنی ندارد!در واقع شما مقصر اصلی حادثه پلاسکو را شهرداری و مدیریت غلط شهری می‌دانید؟

تهرانی: بله، قسمت عمده آن مربوط به شهرداری است. از مرداد ماه که نامه بنیاد برای جواز رفته تا الان در حال رایزنی هستند. چرا در این ۵ ماه هنوز نتوانسته‌اند جواز بدهند؟ اگر پلاسکو را به‌نام حادثه ملی قلمداد می‌کنند نیاز است که عزم ملی برای برطرف‌کردن آن وجود داشته باشد. تمام ساختمان‌های اطراف پلاسکو راحت جواز می‌گیرند و شامل ضوابظ نمی‌شوند ولی تا به پلاسکو می‌رسد باید پارکینگ داشته باشد و از ارتفاع آن کم شود؟ ما با شورای شهر صحبت کردیم و گفتیم حقوق مکتسبه ما این است که همان ۱۷ طبقه را داشته باشیم اما می‌گویند حدودا ۱۰ و نیم طبقه می‌سازیم که جدا از پارکینگ دو طبقه منفی است. این در حالی است که بنیاد پارکینگ دیوار به دیوار پلاسکو را هم گرفته است.

ابراهیم‌خانی: اینقدر بی‌نظم و بی‌ضابطه حرف‌زدن از سوی شهرداری چه چیزی را می‌رساند؟ بازی کردن! ما نمی‌خواهیم طرف مالک را بگیریم ولی ۵ ماه معطلی برای جواز دادن چه معنایی دارد؟ شهرداری هیچ تلاشی برای احیای پلاسکو نمی‌کند و دائم در حال سنگ‌اندازی است. بنیاد هم که به ما می‌گوید می‌سازیم! ما چیزی جز حق خودمان نمی‌خواهیم. بهترین چیزی که می تواند ما را راضی کند دوباره ساختن پلاسکو است تا کسبه به کارشان بازگردند. البته اگر پلاسکو هم ساخته شود ما ده درصد قدرت گذشته را هم نخواهیم داشت چون ضرری که کردیم بسیار زیاد است و زمان زیادی می‌برد.
جوادی: برج شاهنامه را که در میدان فردوسی ساختندمگر در حریم دیوار ناصری نبود؟ شهرداری چون خودش مجری ساخت بود جواز داد. چرا اجازه ساخت ساختمان تجارت‌جهانی را دادند؟ این ساختمان ناایمن است و شهرداری هم مجوز پایان کار را نداده است؛ چطور اجازه داده‌اند مغازه‌ها باز شود و کسبه کار کنند؟

وضعیت کسب‌و‌کار در پاساژ نور با توجه به موقعیت مکانی و اینکه اکثر مغازه‌های آن اطراف مربوط به وسایل و لوازم الکترونیکی است، چطور است؟

جوادی: مسئولین گفتند ما می‌خواهیم شما را در یک‌جا مستقر کنیم که تولید استمرار داشته باشد اما متاسفانه اتحادیه‌ها و اصناف این اتحاد را از بین بردند و برخلاف قولشان عمل کردند. در روز افتتاحیه پاساژ نور به ما قول دادند که از ما حمایت می‌کنند ولی برخلاف قولشان عمل کردند و باعث شد کسبه از یکدیگر جدا شوند. قرار بود تبلیغات شود و پاساژ نور را به همه معرفی کنند ولی این کار انجام نشد و هیچ‌کدام از مسئولین به وعده‌ها عمل کردند و تمام کسبه‌ها را تنها گذاشتند.

در جریان حادثه پلاسکو گروهی از کارشناسان می‌گفتند که احیای پلاسکو و دوباره ساختن آن برای مالک منافع اقتصادی دارد و از طرفی مالک ادعا می‌کرد که به‌دنبال درآمدزایی نیست. این ادعا تا چه اندازه حقیقت داشت؟

دوست‌محمدی: ریزش پلاسکو ضربه زیادی به تولیدات پوشاک زد. قرار بود بعد از اینکه این اتفاق افتاد طی قراردادی صاحبان سرقفلی‌ها را به رسمیت بشناسند و پس از ساخت پلاسکو موقعیت ما مشخص باشد. در آن قرارداد هم آقای سعیدی‌کیا گفته بودند که در مورد پلاسکو به درآمدزایی فکر نمی‌کنیم و هدفمان فقط این است که این فاجعه را به نحوی درست کنیم تا کسبه بیش از این ضرر نکنند؛ ولی در تمام این یک‌سال هر تصمیمی گرفته شده به ضرر کاسبان و به‌نفع بنیاد بوده است. با این تورمی که داریم اگر کار ما درست شود تا مدت‌ها باید بدهی‌هایمان را پرداخت کنیم.
بنیاد در قراردادش نوشته بود زمانی که پلاسکو را ساختیم؛ مغازه‌ها را بر اساس سال ۹۵ قبل از ریزش قیمت‌گذاری می‌کنیم و در سالی که ساخته شد به قیمت آن روز با شما حساب می‌کنیم، اندوخته شما را از آن کم می‌کنیم و مابقی آن را باید به ما بدهید. البته ما اعتراض کردیم و گفتند که بررسی می‌کنیم. علاوه بر این حادثه پلاسکو وضعیت تمام مغازه‌های اطراف پلاسکو را نیز تحت تاثیر قرار داد و از لحاظ مالی دچار مشکل شدند و درآمدشان در این یک‌سال با کاهش زیادی مواجه شد. ما هیچ مابه‌ازایی برای پلاسکو نداریم و تنها جایگزین آن واردات خارجی است.

در مورد حادثه پلاسکو خیلی‌ از سازمان‌ها از جمله آتش‌نشانی گفتند که ما بارها هشدار داده بودیم و مالک بی‌توجه بود؛ آیا این اخطارها صحت داشت؟

تهرانی: بله آتش‌نشانی اخطار داده بود؛ البته در ابتدا گفتند که ما ۳۰ بار اخطار دادیم ولی در نهایت به ۷ اخطار رسید. اخطارها هم خطاب به مالک پلاسکو بود و ما به‌عنوان اعضای شورا هیچ اختیاری نداشتیم. ما اخطارها را منتقل کرده بودیم ولی توجهی نشد. علاوه بر این با وجود این اخطارها شهرداری می‌توانست پلاسکو را پلمب کند ولی اینکار را نکرد. شهرداری برای عوارض پلمب می‌کند آن وقت برای ایمنی ساختمان و با وجود اخطارها پلمب نکردند. مثال دیگر آن ساختمان تجارت‌جهانی خیابان فردوسی است که کاملا ناایمن است؛ تا جایی که به کسبه گفته‌اند گاوصندوق در مغازه‌ها نگذارید چون سازه‌ها تحمل بار را ندارد. این قصور است که آن را پلمب نمی‌کنند.

جوادی: علاوه بر این پلاسکو بیمه نبود و برخی از کسبه تنها اجناسشان را بیمه کرده بودند؛ حتی بیمه اجناس هم شامل دکور و .. نمی‌شد. برخی از مسئولین حرف‌هایی می‌زدنند که با هیچ عقل سلیمی جور درنمی‌آمد؛ به عنوان مثال آقای چمران گفته بودند که در طبقه دهم مخزن گازوییل است و به‌همین خاطر پلاسکو آتش گرفته است. اصلا گازوییل منفجر می‌شود؟ شما هرکاری هم بکنی نمی‌توانی گازوییل را منفجر کنی!

روایت‌ها از علت حادثه پلاسکو بسیار متفاوت بود و هر سازمانی روایت خودش را از این ماجرا داشت. روایت شما به‌عنوان کسبه پلاسکو باتوجه به اینکه آن ساعت در پاساژ حضور داشتید چیست؟

دوست‌محمدی: روز ۳۰ دی‌ماه ساعت ۷ و نیم صبح بود که طبقه ۸‌ام مراسم زیارت عاشورا بود. تقریبا اواخر مراسم بود که صدای کمک شنیدم؛ اول صدا دور بود و وقتی بیرون آمدم دیدم صدا از طبقه بالاست. متوجه شدم که یکی از مغازه‌ها در طبقه دهم آتش گرفته و با همکارانمان به طرف مغازه رفتیم تا با کپسول اکسیژن آتش را خاموش کنیم. بار اولی نبود که پلاسکو آتش می‌گرفت؛ من از سال ۷۰ در پلاسکو بودم و در این ۲۵ سال چندین بار آتش گرفته بود و این دفعه اولین باری بود که این اتفاق افتاد و سازمان آتس‌نشانی اینقدر ضعیف عمل کرد. وقتی کپسول را باز کردم که به سمت آتش بگیرم دیدم فقط مقدار کمی مایع خاموش‌کننده از کپسول خارج شد و کپسول‌های طبقات دیگر را هم که باز کردم به همین شکل بود. این در حالی بود که ما چند وقت پیش این کپسول‌ها را شارژ کرده بودیم. در همین حین مامورین آتش‌نشانی رسیدند ولی کپسول‌های ما را چک نکردند. این در حالی بود که کپسول‌ها کاملا پر بود و با دو ضربه تخلیه می‌شد ولی ما این را نمی‌دانستیم و آتش‌نشان‌ها هم آن را چک نکردند و در گزارش‌ها گفته بودند که کپسول‌ها خالی است.

پیش از این اتفاق هم از طرف آتش‌نشانی برای چک‌کردن ایمنی ساختمان آمده بودند و گفتند مشکل فقط نداشتن پله و چراغ اضطراری است که بعدها کتمان نکردند و گفتند ساختمان ناایمن است. اگر ساختمان ناایمن بود ریختن این حجم زیاد از آب چه علتی داشت؟ این ساختمان را می‌خواستند فقط با آب خاموش کنند. پلاسکو در ضلع شمال غربی آن هم یک مغازه آتش گرفت؛ چرا آتش‌نشان‌ها از ضلع جنوب شرقی می‌خواستند آتش را خاموش کنند. می‌گفتند نردبان‌ها تا طبقه دهم رسیده ولی ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد نردبان‌ها نرسیده است.

همه می‌گویند چقدر خوب است که کسبه داخل ساختمان نبودند ولی من می‌گویم ای کاش بودند و با کمک کسبه آتش را خاموش می‌کردیم و این اتفاق نمی‌افتاد. حتی به ما نگفتند که ساختمان را تخلیه کنید و ما خودمان وقتی شرایط را دیدیم به‌صورت خودجوش از ساختمان خارج شدیم. ساعت ده هم آتش خاموش شد ولی چند دقیقه بعد دوباره شعله‌ور شد و به طبقات بالاتر رفته بود؛ در واقع مامورین آتش‌نشانی به‌جای اینکه آب را به طبقات بالا بریزند به طبقات پایین ریخته بودند و مثل رودخانه شده بود. ساعت ۱۱ بود که طبقه ۱۱ روی طبقه دهم افتاد و من می‌دیدم که مصالح ساختمانی به طبقات پایین می‌افتد. رفتم طبقات بالا و دیدم یکی از مامورین در حال خالی‌کردن دیواره‌های بین طبقات بود. حتی اعتراض کردم که چرا چنین کاری می‌کنید و در ارتفاع وزش باد داریم و این باعث می‌شود آتش بیشتر شعله‌ور شود. ولی کار خودشان را می‌کردند و به حرف ما توجهی نمی‌کردند.

تهرانی: آتش‌نشان‌ها اصلا حواسشان به این نبود که چند نفر در ساختمان هستند و ما وقتی دیدیم ستون‌ها کج شده خودمان ساختمان را تخلیه کردیم و ساعت ۱۱ و بیست دقیقه هم ریزش اصلی بود. مورد بعدی اینکه وقتی ساختمان در حال آتش‌گرفتن بود، آتش‌نشان‌ها تنها برق قسمتی از ساختمان را قطع کردند. در واقع قصور مامورین آتش‌نشانی باید مشخص شود و نباید پشت شهدای آتش‌نشان خودشان را پنهان کنند؛ شهدای آتش‌نشان هم قربانی همین بی‌نظمی و عدم مدیریت شدند. امکانات آتش‌نشان‌ها بسیار پایین بود و فقط با آب پلاسکو را مهار کردند. آنقدر آب ریختند که طبقات سنگینی را تحمل نکردند و فرو ریخت. حتی در همان ابتدا آتش‌نشان‌ها می‌گفتند ما فوم نداریم. بی‌سیم نداشتند که به مامورین آتش‌نشانی بگویند ساختمان را تخلیه کنند؛ در واقع همان‌ مامورهایی شهید شدند که بدون اطلاع از ریزش ساختمان به طبقات بالا رفتند و دیگر برنگشتند.

۴۷۲۳۸

الناز شاکردوست با ۲ فیلم در تلویزیون

به گزارش خبرگزاری
خبرآنلاین، پنجشنبه و جمعه این هفته، 27 فیلم
سینمایی، تلویزیونی و انیمیشن روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما می‌روند. این مجموعه شامل 13 فیلم ایرانی، 9 اثر خارجی و 5 انیمیشن است.

این هفته از میان
آثار خارجی، «جاده‌ای به سوی تباهی»  ساخته سم مندز از فیلم‌های قابل توجهی است که
دیدنش برای مخاطبان تلویزیون خالی از لطف نخواهد بود. در این اثر پل نیومن و تام
هنکس نقش‌آفرینی کرده‌اند.

نکته جالب اما پخش دو
فیلم با بازی الناز شاکردوست است؛ دو فیلم با فضای کاملا متفاوت، یکی کمدی «مجردها» و دیگری «خدا نزدیک است» که اثری جدی و دینی به شمار می‌آید.

این هفته تلویزیون 5
انیمیشن هم برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته است که از شبکه‌های امید، پنج، کودک و
دو پخش می‌شوند.

همچنین به جز جدول
زیر، فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی «خوش‌خیال» به کارگردانی حسام
حصاری، «خدایا بزرگی تو» به کارگردانی رامی جفری و «لهله‌هاى اجباری» به کارگردانی
بنی چان، پنج‌شنبه 28 دی‌ در ساعت‌های 13، 17، 21 و «حد نهایی» به کارگردانی کریستین
دوگای، «سرزمین فراوانی» به کارگردانی ويم وندرس، «قطار چنای» به کارگردانی روحیت
شتی و «تعقیب و گریز» به کارگردانی رنی هارلین، جمعه 29 دی‌ ساعت‌های 11، 15 ، 17 و
21 از شبکه نمایش پخش می‌شوند.

 

نام
فیلم و کارگردان

شبکه

زمان
پخش

بازیگران

خلاصه
داستان

«جاده‌ای به سوی تباهی»

کارگردان:
سم مندز

یک

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 22

تام
هنکس و پل نیومن

پسربچه‌ای
به نام مایکل می‌داند که پدرش برای آقای رونی کار می‌کند. آقای رونی وقتی پدر
مایکل کودک یتیمی بوده او را پذیرفته و بزرگ کرده‌ است. مایکل آن‌قدر درباره شغل
پدرش کنجکاوی می‌کند که متوجه می‌شود آقای رونی یکی از سران مافیای آمریکاست و
پدرش هم برای او دست به آدم‌کشی می‌زند! پسر آقای رونی در یکی از شب‌ها بدون
اجازه پدرش و دیگر سران مافیا کسی را می‌کشد….

«فرار»

کارگردان:
سید رضا صافی

یک

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 16

بابک
انصاری، ملک سراج و علیرضا استادی

در ماه‌های
پایانی عمر رژیم طاغوتی شاه در ایران، پس از پیوستن گروه‌های مختلف از بدنه‌ی
ارتش شاهنشاهی به قیام مردم، ساواک و نیروهای امنیتی درصدد کنترل اوضاع برآمده و
این امر موجب کشتار و درگیری‌های مختلف در پادگان‌های ارتش می‌شود. در این میان
سرباز وظیفه شفیع توکل‌نیا  که از تصمیم ساواک برای دستگیری جمعی از نیروهای
انقلابی مستقر در پادگان نیروی هوایی مطلع شده تصمیم می‌گیرد برای اطلاع‌رسانی به
آنان از پادگان خود فرار کند…!

«مزرعه کودکی»

کارگردان:
سید مهدی برقعی

دو

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت ‌‌8

جمشید
جهانزاده، سولماز غنی و سعید فرجی

داستان فیلم
در مورد پسر نوجوانی است که به‌واسطه مشکلاتی مجبور می‌شود؛ مدتی نزد اقوامش در
شمال زندگی کند. این سفر، پسر نوجوان را با رازهای جدیدی از طبیعت و محیط زیست آشنا
می‌سازد.

«هیام»

کارگردان:
محمد درمنش

دو

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 1:45

جهاد
سعد و ريم علي

حسان ـ
متولد حيفا، دانشجوي ممتاز مهندسي و تبعه انگلستان ـ براي ازدواج با دختر مورد
علاقه‌اش هيام، از انگلستان عازم اردوگاه جنين در فلسطين اشغالي مي‌شود. او قصد
دارد پس از مراسم ازدواج با همسرش براي ادامه تحصيل به انگلستان برگردد. جشن
عروسي آن دو در يك محفل كوچك اما گرم برگزار مي‌شود. حمله گسترده اسراييل به
اردوگاه جنين به زوج جوان اجازه نمي‌دهد رنگ آرامش را بينند! آنها كه عازم
انگلستان هستند در ايست بازرسي نيروهاي اسراييلي از يكديگر جدا مي‌شوند. وقتي
حسان به نوع برخورد مأموران با آنها اعتراض مي‌كند، او را بازداشت مي‌كنند….

انیمیشن
«راه نجات»

 کارگردان:
راما قويدل

دو

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 8

نادين
سلامه و امانه والي

اين فيلم
داستان مها، مربي مهربان و دلسوز پرورشگاه بهشت در غزه است. بين مها و بچه‌هاي پرورشگاه
ارتباط عاطفي عميقي وجود دارد كه لحظه‌هاي شيريني را رقم مي زند، اما يك حادثه
باعث مي‌شود مها حافظه‌اش را از دست بدهد….

«برد حتمی»

کارگردان: تدی اسمیت

دو

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 17:30

جنتری
مردی میانسال است که با زحمت فراوان مزرعه‌ای ارزشمند بنا کرده، از دنیا می‌رود
و با فاصله کمی از مرگ او مردی به‌نام داردن به سراغ خانواده‌اش می‌رود و در
مقابل طلبش از جنتری، مزرعه را می‌خواهد. روح جنتری با همه خانواده در ارتباط است
و سعی می‌کند به آنها کمک کند اما کمک نهایی‌اش رازی مخفی است که با پسر نوجوانش
در میان می‌گذارد و از او می‌خواهد سکوت کند! هانا دختر جنتری تصمیم می‌گیرد برای
پرداخت بدهی جنتری، در مسابقه اسب سواری شرکت کند اما اسب آنها پیر شده است. شبی رودی، پسر خانواده با اسبی بی‌نظیر به خانه برمی‌گردد و در
مقابل سوال‌های هانا و مادرش آنا سکوت می‌کند. هانا و اسب پیشرفت خوبی دارند و داردن که
نگران پیروزی هانا است، مردی به‌نام جفری را به سراغ اسب هانا می‌فرستد تا آن را
مسموم کند….

«جعبه گنج»

کارگردان: فلیکس فالک

دو

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 23

دو
خلافکار به خیال سرقت اشیا باستانی، هواپیمای انتقال را دستکاری می‌کنند و
هواپیما سقوط می‌کند. در حین سقوط هواپیما دو پسر جوان که با هم اختلافاتی نیز
دارند این هواپیما را می‌بینند و با شنیدن اخبار به سراغ هواپیما می‌روند. آنها جعبه‌ای که هواپیما آن را حمل می‌کرده را پیدا می‌کنند و در
این حین دو خلافکار هم به آنها می‌رسند و در نهایت جعبه را از آنها می‌ربایند….

«نابغه»

کارگردان:
میشائیل گراندج

سه

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 10

جان سیم
و آنا مادلی

توماس
ولف نویسنده‌ای است که هیچ ناشری حاضر به چاپ رمانش نیست. تمام هزینه‌های زندگی
و مخارج او را همسرش، که هنرمند تئاتر است پرداخت می‌کند. ولف سرخورده و نا امید
رمان خود را به یک ویراستار معروف ارائه می‌کند. ویراستار مشهور (مکسول پرکینز) بر خلاف
تصور، رمان ولف را تایید می‌کند. اما قبل از چاپ باید رمان ویرایش شود. رمان چاپ
می‌شود و خوب می‌فروشد؛ اما ولف هر چه بیشتر در کار و موفقیت غرق می‌شود از
همسرش دور می‌شود….

«سی ‌و سه روز»

کارگردان:
جمال شورجه

سه

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 24

یوسف الخال
و باسم مغذیه

سال
2006، منطقه مرزي جنوب لبنان و اسرائيل، روستاي عيتاالشعب نيروهاي حزب‌الله
لبنان دو نظامي ارتش اسرائيل را به گروگان مي‌گيرند تا به دشمن فشار بياورند
اسيرهاي لبناني را آزاد كند. اسرائيل يكي از بي‌رحم‌ترين نظاميان عالي‌رتبه خود
به‌نام سرهنگ ادي را روانه منطقه مي‌كند. سرهنگ با فرمانده منطقه- هانا، قبلاً
رابطه‌اي عاطفي داشته و به او خيانت كرده است! در روستاي عيتاالشعب، مراسم عروسي
يوسف الدهيني و نسرين در حال تدارك است كه محمد سرور از فرماندهان نيروي مقاومت
لبنان كه در انتظار تولد فرزندش از همسر باردارش است، به يوسف خبر مي‌‌رساند كه….

«فیلا دلفی»

کارگردان: اسماعیل رحیم‌زاده و سید مجتبی
اسدی‌پور

سه

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 10

چنگیز
وثوقی، علی اوسیوند و فلور نظری

فیلم
درباره گروهي است كه براي انجام فعاليت بشردوستانه تصميم می‌گيرند تا آذوقه و
وسايل پزشكي را از طریق تونل‌های زیرزمینی گذرگاه رفح به محاصره شدگان غزه
برسانند.

«سنگ باد»

کارگردان:
جیسون بارکیو

سه

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 30: 19

پوول
جوهان سون و سپاستین سپنس

یک گروه
توریستی در حال گردشگری در شهر هستند که ناگهان با پدیده‌ی نادری مواجه می‌شوند.
آنها با گردبادهایی برخورد می‌کنند که حامل سنگ‌های عظیم و آتش‌زایی هستند. برای
مواجه با این بحران گروه ویژه‌ای از افراد متخصص و باتجربه برای چاره‌اندیشی
گردهم جمع می‌شوند….

«صفحه حوادث»

کارگردان:
میگوئل کوهان

چهار

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 20:30

مرسدس
موران و دنیل فانگو

در پی
قتل یک تاجر بزرگ، خبرنگار سابق ستون حوادث نوریت مشهور به بتیبو، به کار
فراخوانده می‌شود تا داستان این قتل را به‌صورت رمان در صفحه حوادث بازنویسی
کند. در طی تحقیقات مربوطه، گروه متوجه یک سری قتل در نقاط مختلف می‌شود که به
نظر می‌رسد با این قتل در ارتباط باشند….

«جنگجو»

کارگردان:
عاصف کاپادیا

چهار

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 21:30

عارف
خان

مردی
جنگ‌جو که از ظلم و ستم اربابش که دستور کشتار بی‌گناهان و زنان وکودکان را می‌دهد
به ستوه آمده و تصمیم به جدایی از او می‌گیرد و همین امر سبب خشم ارباب شده و
دستور به دستگیری و قتل مرد جنگ‌جو می‌دهد و حتی تنها فرزند او را هم به قتل می‌رساند؛
ولی….

«مجردها»

کارگردان:
اصغر هاشمی

پنج

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 13:30

محمدرضا
فروتن، مریلا زارعی، مجید صالحی و الناز شاکردوست

منوچهر،
شاهكار و اميرحسين براي رسيدن به آرزوهايشان تصميم مي‌گيرند براي كار به يكي از
كشورهاي حوزه خليج فارس بروند. شاهكار براي تبديل كردن پول‌هایشان به دلار، به
خيابان استانبول می‌رود اما پول‌ها توسط يك موتورسوار دزديده مي‌شود! عموي
شاهكار به آنها پيشنهاد مي‌كند كه در كارگاه او كه در اجاره خانم مهندس عرب‌شاهي
است كار كنند؛ اما شرط خانم مهندس گرفتن امتحان از آن سه نفر است….

انیمیشن
«بازمانده»

کارگردان:
احسان طاهری

 

 

 

پنج

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 8

دکتر
سعید و همسرش لطیفه در کشتار مسلمانان در حیفا کشته می‌شوند و پسر نوزادشان
فرهان را یک خانواده یهودی با نام کوشن و به دستور شمعون که از بزرگان یهود است
به فرزندی قبول می‌کنند. صفیه مادر سعید به خانه آنها رفته و به عنوان دایه
استخدام می‌شود….

«99 خانه»

کارگردان:
رامین بحرانی

 

 

 

 

پنج

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 13:30

آندریو
گارفیلد و مایکل شانون

دنیس
نش، مرد جوانی است که به‌همراه مادر و پسر خود در خانه قدیمی خودشان زندگی می‌کنند.
او به‌دلیل رکود اقتصادی و بیکاری نتوانسته قسط‌های خود را پرداخت کند و حالا
بانک خانه را مصادره کرده و آنها را از خانه بیرون می‌کنند. ریک کارور همان مردی
که نماینده بانک است و خانه‌ها را با قیمت پایین از بانک می‌خرد به دنیس پیشنهاد
کار می‌دهد. دنیس حالا باید خودش مردم را از خانه‌هایشان بیرون کند تا بتواند
خانه قبلی خانواده‌اش را از بانک پس بگیرد….

«اظهارنامه گمرگی»

کارگردان:
دنی بون

 

 

پنج

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 20:30

دنی
بون، بونو آپولورد و کرین ویر

در سال‌های
پایانی دهه 1990 قرار است که به‌زودی مرز گمرکی بین کشورهای فرانسه و بلژیک
برداشته شود. در این حال یک مامور گمرک بلژیکی که به‌شدت از فرانسوی‌ها متنفر
است؛ مکررا به‌خاطر نگهداری خودروهای فرانسوی در گمرک دردسر می‌آفریند. این مرد
روبن وندر وورد نام دارد که به‌خصوص با مامور گمرک فرانسوی به‌نام ماتیاس دوکتل
بسیار خصمانه برخورد می‌کند. رییس روبن که از رفتارهای خصمانه وی علیه فرانسویان
به ستوه آمده او را مجبور می‌کند که با ماتیاس در یک گروه کار کنند….

«سایه‌های شهر»

کارگردان:
مرتضی آتش‌زمزم

 

 

 

 

 

 

 

شما

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت
23:30

 

مجدی
مشموشی، کارتیا کعده، نعمه بدوی و پولین حداد

میشل ابوفاضل
به اتفاق همسرش آیدا بعد از دو سال به کشورشان لبنان باز می‏گردند. او که دیپلمات
فرهنگی سفارت لبنان در ایران است. سعی دارد اختلافات و دلخوری‏هایی که خانواده همسرش
از او و آیدا دارند را رفع کند. در این میان یک گروه تروریستی و جاسوسی از طرف
موساد، آیدا را به گروگان می‏گیرند و از میشل می‏خواهند تا کیفی را با خود به تهران
ببرد تا آیدا را رها کنند….

«فصل شکار»

کارگردان:
ایمان افشاریان

 

شما

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 12:30

 

محمود پاک
نیت و حبیب دهقان نسب

یارمحمد
که حدود 20سال پیش، شکار را ترک کرده؛ به پاسگاه می‌رود تا با وساطت، پسرش را که
به شکار غیرقانونی رفته، آزاد کند. پسر تعهد می‌دهد که دیگر سراغ شکار نرود! یارمحمد پسر دیگری هم دارد که زنش باردار است و دلش گوشت کبک می‌خواهد.
یارمحمد برای این که عروسش را خوشحال کند به فکر شکار کبک می‌افتد؛ اما چون مجوز
شکار ندارد، سعی می‌کنند پنهانی این کار را انجام دهد….

انیمیشن
«سه راهزن»

کارگردان:
هایو فریتاگ

 

کودک

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 14

 

دختر
بچه‌ی کوچکی به‌نام تیفانی که پدر و مادر خود را از دست داده، در یک یتیم‌خانه
زندگی می‌کند. صاحب یتیم‌خانه یک عجوزه‌ی زشت و بدجنس است. او از یتیم‌ها کار می‌کشد
و آنها را وادار به جمع کردن چغندر می‌کند! تیفانی از آنجا فرار کرده و در میان
راه با سه راهزن برخورد می‌کند. راهزن‌ها جلوی کالسکه‌ی او را می‌گیرند و وقتی
می‌فهمند که او تنها یک دختر بچه است و همراه با خود طلا ندارد، او را رها می‌کنند.
اما دخترک اصرار می‌کند و به دروغ خود را دختر ماهاراجه‌ی هندی می‌نامد و به
وعده‌ی طلا همراه آنها می‌رود…!

انیمیشن
«زمان برف‌بازی»

کارگردان:
جین فرانچسکو پولیت و فرانچسکو بریسون

 

 

کودک

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 14

 

وقتی که
زمستان دوباره از راه می‌رسد، پسری جوان به همراه دوستانش به دختری که در آنجا
تازه وارد است ملحق می‌شوند تا یک مسابقه بزرگ برف‌بازی راه بیاندازند….

انیمیشن
«شش قهرمان»

کارگردان:
دان حال و کریس ویلیامز

 

امید

پنج‌شنبه
28 دی‌ماه

ساعت 18

 

داستان
فیلم در شهری در آینده به نام سان‌فرانسوکیو ترکیبی از فرهنگ و جغرافیا و معماری
دنیای شرق و غرب اتفاق می‌افتد. قهرمان داستان، نوجوانی به‌نام هیرو هامادا،
اعجوبه دانش رباتیک، روزی به همراه برادر بزرگترش، تاداشی به کالج می‌رود و آنجا
عاشق چیزی که در آزمایشگاه می‌بیند می‌شود. او برای این‌که ثابت کند که لیاقت
ورود به دانشگاه را دارد باید چیزی اختراع کند که….

 

«تلسکوپ»

کارگردان:
جواد مزدآبادی

 

افق

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 18

 

رامین راستاد
و افشین سنگ‌چاپ

سهراب
مردی معتاد است که در آشپزخانه یک اداره کار می‌کند. همسرش فریده به‌دلیل اعتیاد
همسر از او جدا و خود سرپرستی دختر کوچکشان هستی را به عهده گرفته است. روزی
هستی به محل کار پدر آمده و از او می‌خواهد تا تلسکوپی برای او بخرد، چرا که
قرار است در نیمه شب رویدادی فضایی رخ دهد که هرچند سال یک بار صورت می‌گیرد. از
این پس سهراب برای اثبات پدری خود به دخترش تلاشش را برای تامین هزینه تلسکوپ
آغازمی کند….

«ارتباط فرانسوی»

کارگردان:
ویلیام فریدکین

افق

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 10

جین
هاکمن، فرناندو ری و روی شایدر

کارآگاه
جیمی دویل و دستیارش بادی روسو از محموله هروئینی که قرار است به نیویورک وارد
شود، مطلع شده و قصد دارند جلوی آن را بگیرند. از طرفی رییس فرانسوی قاچاقچیان؛
آلن چارنیر، قصد دارد به هر قیمتی شده محموله را به مقصد برساند….

 

«خدا نزدیک است»

کارگردان:
علی وزیریان

افق

جمعه 29
دی‌ماه

ساعت 18:30

بابک
حمیدیان و الناز شاکردوست

 

رضا با
موتور مسافركشی می‌كند. او در نگاه اهالی، شیرین‌عقل است! لیكن
در باطن جوانی با عاطفه و مهربان و برخوردار از سلامت كامل ذهنی است. در نزدیكی
محل زندگی رضا، روستای كوچكی است كه بخشی از جاده آن در مسیر سیل ویران شده است.
اهالی برای تردد به آنجا ناچارند با موتورهای مسافركش و از راه جنگلی عبور كنند.
در همین ایام؛ لیلا معلم جدید روستا از راه می‌رسد و برای رفتن به مدرسه ناچار
می‌شود با موتور سفر كند….

57244

گمانه سرلیستی رئیسی به ضررش است/ او اگر می‌توانست درانتخابات قبلی آرای خاکستری راجلب می‌کرد!

حسین کنعانی مقدم گمانه سرلیستی رئیسی را چندان جدی ندانست و گفت: «ورود زودهنگام به انتخابات های آتی آفتی برای جریان های سیاسی است و باید مانع از آن شویم. اکنون درگیر مسایل مهمی در کشور هستیم و ضروریست که همه جریان های سیاسی به کمک دولت بیایند تا مشکلات مردم حل شود. همچنین مسایل بین المللی موجود باید در اولویت جناح ها و گروه های سیاسی باشد لذا به هیچ وجه وقت آن نیست که با گمانه زنی های زودهنگام در مورد انتخابات های آتی مباحث سیاسی کشور را به انحراف بکشیم».

کنعانی مقدم افزود: «تحلیل هایی که اشخاص مطرح می کنند تا زمانی که پشتوانه و عقبه سیاسی نداشته باشد و به نمایندگی از یک گروه و تشکل سیاسی طرح نشود؛ گمانه زنی است و نتیجه ای غیر از تشویش اذهان سیاسیون ندارد. این گمانه زنی ها به واقعیت نزدیک نیست».
این فعال سیاسی اصولگرا گمانه زنی در مورد سرلیستی رئیسی را خیلی زودهنگام خواند و گفت: «این گمانه زنی زودهنگام به ضرر آقای رئیسی است».

وی در پاسخ به اینکه هزینه های شکست رئیسی در انتخابات مجلس چیست، گفت: «نمی توان از حالا تحلیلی در مورد انتخابات مجلس ارائه کرد اما آنچه مسلم است، کاندیداهایی که بتوانند مطالبات مردم را در اولویت شعارهای خود قرار داده و یا نمایندگانی که ثابت کرده باشند به خواست مردم اهمیت می دهند، شانس بیشتری برای پیروزی دارند. ضمن اینکه به نظر می رسد انتخابات آینده در دست یک جناح خاص نیست».

کنعانی مقدم تغییر زمین بازی از انتخابات ریاست جمهوری به انتخابات مجلس را در نتیجه حاصله برای رئیسی بی تاثیر دانست و ادامه داد: «گفتمان آقای رئیسی اگر گفتمانی بود که می توانست آرای خاکستری را جذب کند، او را در دوره قبل پیروز میدان می کرد اما در انتخابات آینده شاهد یک گفتمان جدید خواهیم بود. مجلس اینده باید حق طلب بوده و بیش از مطالبات حزبی وجناحی به فکر پاسخگویی به مطالبات ملت باشد».

وی در پاسخ به اینکه آیا سرلیستی رئیسی سناریو ای برای حذف او از انتخابات 1400 است، گفت: « به نظر می رسد که هرگونه گمانه زنی برای انتخابات های مجلس و ریاست جمهوری آتی به ضرر نامزدهای مطرح خواهد بود».

27214

و باز باید گفت: وای فرهاد مجیدی!

 

فرهاد عشوندی : جدیدترین
مصاحبه منتشر شده از فرهاد مجیدی نشان می‌دهد او همچنان از مدیران پیشین تیم مثل
علی فتح الله زاده دلخور است. هرچه هم که فتح الله زاده از خاطرات رفاقتش با مجیدی
بگوید ، خاطره روزی که یک هوادار برای ماندن استقلال خودش را با چاقو زد را با آب
و تاب تعریف کند و به شوخی بگوید فکر کنم کار خودش بود تا من مبلغ قراردادش را
بالا ببرم. یا از روزی بگوید که فرهاد موسوی سوار بر قایق برده بودندش وسط آب و با
تکان دادن قایق از او چک طلب های شان را می خواستند بگیرند، باز هم فرهاد مجیدی در
بزنگاهی مصاحبه می کند و خیلی راحت حرف هایش را می زند.

فتح الله زاده بعد از 90
خود را خادم استقلال نامیده بود. روزنامه اش به شدت به فردوسی پور تاخت. خودش در
اینستاگرامش متنی نوشت و گفت ساخت کمپ به آن خوبی را نمی بینند و بعد به یک اتاقش
گیر می دهند. در پاسخ اما این بار فرهاد مجیدی پشت سر رضا افتخاری در آمده است.
مدیری که به خاطر ارتباطات غیر فوتبالی اش  خوب در استقلال نشسته و کسی هم انگار نمی تواند بگوید
چرا نمی روید؟ حالا اما حمایت فرهاد مجیدی از او باب جدیدی را برای ماندنش در
استقلال باز می کند. او صاحب یک حامی قدرتمند می شود. فرهاد مجیدی را روی سکوهای
استقلال می پرستند و اگر او پشت سر افتخاری باشد دیر سخت سکوها برایش شعار حیا کن
، رها کن سر دهند. این حرف ها را یکبار دیگر بخوانید:

«غیر از پرونده‌های مالی فیفا
و آسیایی و داخلی، غیر از بدهی‌های میلیاردی، استقلال با این همه مدعی و جریان های
سهم خواهی داشته‌هایش دقیقا چیست؟ می‌گویند استقلال کمپ دارد. کدام کمپ؟ مایه خجالت
است که در همین آسیا بگوییم که در دهه نود هر سال زیر ۱۵ میلیارد تیم نبستیم اما آن
کمپ برای استقلال است. افسرده آور برای بازیکن و تماشاگر، چمن خراب، سازه‌های وصله
پینه‌ای. محیط تمرین باید بازیکن را سر شوق بیاورد. ما چه ساختیم در کمپ استقلال که
نام ناصرخان را هم روی آن گذاشتیم؟!

 این توهین به شعور هوادار است. استقلال یک زمین تمرین
استاندارد داشت جام هایش خیلی بیشتر بود. به ساختمان باشگاه استقلال نگاه کنید. ساختمانی
که پولش را فدراسیون داده اما این ساختمان بد ترکیب، قیافه‌اش بیشتر از هر چیز ورشکستگی
را نشان می‌دهد. در ساختمان باشگاه هیچ نشانی از تاریخ یک باشگاه هفتاد و چند ساله
نمی‌بینید. یعنی با این همه پول استقلال نمی‌توانست دو طبقه ساختمان آبرومند داشته
باشد؟

  دانایی فرد و حجازی و مظلومی و پورحیدری آنقدر بزرگ
بودند و دستآورد داشتند که لیاقت شان یک موزه زیبا در قواره نام بزرگ استقلال باشد
اما موزه که هیچ، جام های استقلال را هم درست مواظبت نکردند.

 چند جام استقلال در سالهای گذشته ناپدید شده؟ فرمول
اقتصادی آقایان برای اداره باشگاه، اجاره دادن طبقات باشگاه بود. یادتان که نرفته؟!

 تنها دارایی استقلال در همه این سال ها هوادارانش
هستند. آقای افتخاری مدیر سالمی است. نقاط ضعفی هم دارد. مثلا در ارتباط با رسانه‌ها
و هواداران واقعی استقلال باید خیلی بهتر و فعال‌تر عمل کند. باید بیشتر به مردم گزارش
بدهد و با هوادار رابطه صمیمانه برقرار کند. باید از کارهایی که انجام می‌دهد تصویر
مناسبی به جامعه فوتبال ارائه بدهد. باید از دوستداران واقعی استقلال مشاوره بگیرد.
مثلا درباره ماجرای مجتبی جباری امکانش وجود داشت که طور دیگری رفتار کنند اما حرف
امثال من این است که دوران مدیر-لیدر، دوران مربی-لیدر-رسانه، دوران این بازیهای کثیف
تمام شده. این روش ها دیگر جواب نمی‌دهد.کار به جایی رسیده که با یکسال بازی در استقلال
و دریافت پول میلیاردی، خودشان را مدعی می‌دانند!»

این گفته‌ها اگرچه دیدگاه
های مکتوب شده فرهاد مجیدی باشد که توسط اطرافیانش به او القا شده است ،همین که به
نام فرهاد مجیدی منتشر می شود ،خود یک رخداد بزرگ است. این تنها فرهاد مجیدی نیست
که در این فوتبال برایش متن مصاحبه می نویسند که اقلا برای فرهاد متن هایش را خوب
یا حتی بهتر ؛خیلی خوب می نویسند. آنچه از فرهاد روایت شده واقعیت های استقلال
است. دردهایی که در این بازی های پوپولیستی من را بیشتر روی سکوها دوست دارند
فراموش شده است

اما خود فرهاد هم گاه اسیر همان بازی می شود.
قطعا گرفتن مدرک مربیگری خیلی کار دشواری نیست که حتی اکبر استاد اسدی هم توانسته
مدرک آ مربیگری را بگیرد اما فرهاد در 4 ساله اخیر بارها با این مسئله خبرساز شده
است و این بار گفته:«من دیگر نیازی نمی‌بینم
که درباره مدرک توضیح بدهم. چون فوتبال ایران ثابت کرده که مدرک عالی مربیگری لازم
ندارد و گویا فقط برای بعضی‌ها تنها مدرک آ گرفتن فرهاد مهم شده و نه دیگران. خیالشان
راحت باشد. من از ابتدای فصل آینده، با تمام مدارک لازم و کافی مربیگری در ایران را
شروع خواهم کرد.»

اقلا او حودش خوب می داند
که بیش از همه ،خودش در این حساسیت نقش داشته است. از حضور در کلاس  های سخت مربیگری حرفه ای انگلستان تا یکباره
شیفت به اسپانیا و هر بار خبرسازی هایی که خودش در بطن آنها بوده است باعث حساسیت
شده است. فرهاد تجربه حتی یک روز نیمکت ندارد و حالا می خواهد و گفته بر می گردد.
کاش او که اعتقاد به راستی دارد و این قدر شفاف در بحث چالش های فوتبال سخن گفته ؛
روزی درباره خودش هم همین قدر شفاف بگوید و این قدر قصه کلاس های مربیگری اش هر
بار مثل فیلم های اصغر فرهادی با پایانی باز نباشد.

4141

 

 

تلویزیون بالاخره ساز زدن خانم‌ها را نشان داد

در سی و سومين جشنواره موسيقی فجر امسال، گروه‌های مختلف موسيقی
از ارکستر سمفونيک تهران تا گروه‌های کوچک‌تری از ايران و خارج از کشور اجرای خود را
روی صحنه بردند.


يکی از اجراهايی که باعث ايجاد حاشيه شد، کنسرت ارکستر صدا و سيما به
رهبری سهراب کاشف بود. چند روز قبل از اجرا، کسانی که در حال ديدن شبکه خبر بودند،
با صحنه غريبی مواجه شدند. گوينده خبر گفت: «ارکستر سمفونيک رسانه ملی در سی ‌و سومين جشنواره
موسيقی فجر، ترانه «ای ايران» را اجرا خواهد کرد» ولی نکته، تصاويری بود که همراه با
صدای گوينده پخش می‌شد؛ خانم‌ها کنار آقايان ساز می‌زدند و گروه کر، متشکل از خانم‌ها
و آقايان  همراه با هم، سرود «ای ايران» را
می‌خواندند.


نشان‌ دادن ساز، نشان ‌دادن خانم‌ها کنار آقايان در حال ساز زدن و خانم‌هايی
که کنار آقايان در گروه کر هم‌خوانی می‌کنند، تصاويری است که سال‌هاست رسانه ملی از
نشان ‌دادن آن‌ها به ‌شدت خودداری کرده. حالا چه اتفاقی افتاده است که ما می‌توانيم
اين تصاوير را ببينيم؟ آيا چون تبليغ کنسرت، مربوط به خود صدا و سيما بوده، ديدن اين‌
گونه تصاوير ايرادی ندارد؟ يا شايد فضا برای نشان‌ دادن عمق تخصص نوازندگان و آهنگ‌سازان
ايرانی، به‌خصوص در زمينه موسيقی کلاسيک بازتر شده است؟


اميد آن است که گشايش‌ها در
اين زمينه بيشتر شود تا فعالان اين عرصه از موسيقی در جايگاه واقعی خود نمايش داده
شوند.

57242

سانچی با پهلوی راست دریای شرقی آرام گرفته است

چین اعلام کرد در جستجوی نفتکش ایرانی و برای امداد
رسانی های بعد از حادثه غرق شدن آن، کاوشگرهای بدون سرنشین به آب می اندازد.

بر اساس این گزارش بررسی های لازم و تحلیل های ضروری
در باره مکان نفتکش به پایان رسیده و وضعیت آن تحت کنترل است و حالا قرار است برای
بررسی بیشتر لاشه کشتی غرق شده سانچی که در عمق 115 متری است، از این ابزارها استفاده
شود.

همزمان وزارت راه و ترابری چین در گزارشی آورده
است مقابله با لکه نفتی و نشت نفت در این منطقه و مهار آلودگی های زیست محیطی نیز در
حال انجام است و این مرحله به خوبی در حال پیشرفت است.

از سوی دیگر اداره رسیدگی به حوادث دریایی در شانگهای
اعلام کرده است برای بررسی وضعیت کشتی و درک بهتر از شرایط آن از ربات های زیردریایی
نیز استفاده خواهد شد.

رسانه چینی تصریح کرده است 13 کشتی در عملیات مربوط
به نفتکش حضور داشته اند و اکنون دو کشتی دیگر از سوی مرکز نجات دریایی شانگهای به
آنها ملحق شده اند و موفق به شناسایی یک باریکه نفتی در شمال شرق نفتکش شده اند.

بنا به این گزارش، به خواست مرکز نجات ایران اطلاعیه
ها و هشدارهایی به زبان های چینی و انگلیسی داده شده است که همه باید مراقب شرایط زیست
محیطی این ناحیه باشند و چین با ژاپن و کره جنوبی هم در این راستا در حال همکاری است.

در همین حال ‘لوکانگ’ سخنگوی وزارت خارجه چین در
مصاحبه ای در پکن تاکید کرد که در مورد کمک رسانی به نفتکش ایرانی هیچ کوتاهی نشده
است و رسانه ها نباید گزارش های غیرمسئولانه و ساختگی و بر اساس حدس و گمان منتشر کنند.

وی در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران در باره اینکه
چرا علت حادثه اعلام نمی شود، گفت می توانم به شما بگویم که به طور جدی در حال بررسی
علت سانحه هستیم.

16 دی یک کشتی فله
بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در 200 مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل
بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.

پس از این واقعه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی
و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل
مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون،
کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی
و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان
چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد.

اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله
ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای
بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور در
آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

در نهایت 24 دی نفتکش سانچی غرق شد و اسامی خدمه
کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین
بروز علل واقعه در دست اقدام است.

 

35223

آقای افتخاری!استقلال دست‌تان امانت است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ استقلال با شفر به
نظم تاکتیکی رسیده است و اقلا در زمین فوتبال دیگر تکلیفش مشخص است اما همچنان
هواداران تیم محبوب از اوضاع بیرون زمین شان دلگیرند. آنها اعتقاد دارند استقلال
در فصل نقل و انتقالات نتوانسته آن طور که سرمربی می خواسته موفق عمل کند. اگرچه
به نظر می رسد شفر هم خیلی چیز زیادی از آبی ها نخواسته و تمام تقاضایش از آنها
داشتن یک مهاجم تمام کننده خارجی است. بازیکنی که به او قول دادند جذبش کنند.

فارغ از این اتفاقات اما در روزهای گذشته آنچه
بیش از همه دلگیر کننده است ، گلایه های فریده شجاعی است. همسر پدر آبی ها که می
گوید حقوق معوق همسرش را نداده اند. پول هایی که درست برای روزهای بیماری منصورخان
است. روزهایی که او با آن عصای نوستالژیک ، به سختی خود را روی نیمکت تیم نگه می
داشت.

استقلال ممکن است بی پول باشد و قطعا بازماندگان
مردی که یکبار زندگی اش را برای احیای استقلال فروخته بود ، می پذیرند شرایط آبی
ها را اما وقتی جوابی به آنها داده نمی شود ، باعث دلخوری شان می شود. آقای
افتخاری استقلال متعلق است به امثال پورحیدری و تاریخ سازانش و شما آنجا برای مدتی
، حالا به هر دلیلی که خود بهتر می دانید ، تیم را به امانت گرفته اید.

4141

 

 

سرنوشت کمک‌هایی که قرار بود به دست زلزله‌زده‌ها برسانند/ پول مردم در مردم در حساب سلبریتی‌ها

براي سومين‌بار است كمك‌هاي مردمي‌ كه قرار بوده از طريق هنرمندان در اختيار زلزله‌زده‌ها قرار گيرد، با سرنوشت مبهمي روبه‌رو مي‌شود. اولين‌بار در دهه 80 زماني كه زلزله بم باعث ويراني بخش عمده‌اي از شهر شد، به موازات فعاليت رسمي هلال احمر و كميته امداد امام خميني(ره) كه كار ساماندهي كمك‌هاي مردمي را انجام مي‌دادند، كمپين‌هايي از سوي هنرمندان براي جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي شكل گرفت. چند سال بعد از زلزله بم شايعاتي درباره اينكه كمك‌هايي كه هنرمندان جمع‌آوري كرده‌اند به مصرف اصلي خود نرسيده مطرح شد. بار دوم نيز بعد از زلزله ورزقان بود كه هنرمندان سينما در پرديس سينمايي آزادي جمع شدند و كمك‌هاي مردمي را جمع‌آوري كردند.

از اين ماجرا كه در سال 91 رخ داد تا امسال آذرماه و بعد از وقوع زلزله در كرمانشاه، تقريباً خبري از كمك‌هاي جمع‌آوري شده در آن كمپين نشد تا اينكه یک سایت خبری با انتشار مطلبي به سرنوشت نامعلوم كمك 750 ميليون توماني براي ساخت خانه فرهنگ ورزقان پرداخت و نوشت: چه بسا اگر هنرمندان كشور در آن زمان با برخي از سازمان‌هاي ديگر يا نهادهايي كه متخصص اين كار بودند، همكاري مي‌كردند و هداياي جمع‌آوري‌شده را صرف كارهاي ديگري كه نتيجه مطلوب تري براي مردم آن خطه مي‌كردند، احتمالاً چند خانوار ديگر هم امروز مي‌توانستند، سقفي بالاي سر خود داشته باشند و سال‌ها بعد از وقوع زلزله در كانكس‌ها اقامت نمي‌كردند. انجام اينگونه كارها در طولاني‌مدت، باعث دلسردي مردم از كمك كردن به همنوعان و بدبيني به مسئولان مي‌شود. در آغاز هر كسي مي‌خواهد كاري كند اما در نهايت هيچ‌كس هيچ‌كاري نمي‌كند و نتيجه آن چند آجر پاره روي زمين يك ساختمان نيمه كاره و خيل عظيمي از مردم بي‌سرپناه است كه آوار آن بر سر دولت و بودجه بيت‌المال خراب شده است.

اين ادعا، با پاسخ مرتضي آتش زمزم، همراه بود كه در يادداشتي به روند ساخت خانه فرهنگ و كم‌كاري بخش دولتي اشاره كرد و نوشت: تمام صورت هزينه وضعيت‌هاي انجام شده به صورت قانوني و پس از بررسي دقيق و تأييد مراجع قانوني از خانه سينما تحويل و به بنياد مسكن با مأموريت بازسازي مناطق زلزله‌زده واگذار شد. اين سينماگر در يادداشتش به منتقدان نيز حمله كرد و نوشت: اگر كمكي نمي‌كنند به همت بالاي پيشكسوتاني كه آبرو و اعتبار خود را خالصانه براي كمك به اين مردم شريف هزينه مي‌كنند، احترام بگذارند. دقيقاً اين كم‌لطفي و وعده‌ها در زمان زلزله بم هم توسط برخي انجام شد، چه در بخش دولتي و بين‌المللي مخصوصاً كشورهاي عربي با قول‌هاي چندصد ميليارد تومانی ژست انسان‌دوستي گرفته و بعد پايان موج اصلي فاجعه عمل نشد.

در حالي كه به نظر مي‌رسد موضوع جمع‌آوري كمك از سوي هنرمندان يك شيوه رایج براي امداد‌رساني به زلزله‌زده‌ها شده است، فاطمه دانشور، مدير عامل يك بنياد خيريه كه در امداد‌رساني به زلزله‌زده‌هاي بم حاضر بود، از عملكرد سلبريتي‌هايي كه از مردم كمك قبول كرده بودند، انتقاد كرد و از آنها خواست كمك‌هاي مالي كه در اختيار دارند براي زلزله‌زده‌ها خرج كنند.

فرهاد تجري، نايب رئيس كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي نيز مي‌گويد: به‌رغم كمك‌هاي زيادي كه براي زلزله‌زدگان استان كرمانشاه، توسط هنرمندان و ورزشكاران شاخص يا همان سلبريتي‌ها از مردم جمع‌آوري شد، اين كمك‌ها به خوبي بين حادثه‌ديدگان توزيع نشد و مي‌توان گفت كه ردپايي از اين كمك‌ها ديده نمي‌شود. وي تصريح مي‌كند: مديريت نكردن توزيع كمك‌هاي مردمي بين زلزله‌زدگان و ابراز نارضايتي آنها، موجب تضعيف اعتماد مردم به سلبريتي‌ها خواهد شد و نبود نظارت و مديريت در تقسيم اين كمك‌ها از انتخاب هنرمندان به عنوان واسطه، مردم را دچار ترديد مي‌كند.

اين نماينده مجلس تأكيد مي‌كند: ماندن كمك‌هاي نقدي مردم در حساب سلبريتي‌ها هيچ‌توجيهي ندارد و نمي‌دانم كه قرار است چه مشكلي را از مردم در آينده حل كند و به رغم اينكه مرجع دريافت و جذب كمك‌هاي مردمي بايد هلال احمر و نهادهاي حمايتي چون كميته امداد امام خميني(ره) باشد، به دليل ورود سلبريتي‌ها اين نهادها نتوانستند پاسخگويي درخور و مناسبي را ارائه دهند. از چهره‌هاي شاخص هنرمند، ورزشكار و افراد شناخته شده كه در فضاي مجازي شماره حساب بانكي براي دريافت كمك نقدي اعلام كرده بودند، اين انتظار مي‌رود كه حداقل در حد يك يادداشت درباره سرنوشت كمكي كه چند ميليارد تومان بود، روشنگري كنند. حداقل بايد مشخص شود اين حجم از پول و سودهاي انباشته شده بانكي ناشي از رسوب پول در حساب‌ها، تا چه حد مي‌تواند در راه بازسازي مناطق زلزله‌زده مفيد باشد.

58241