حسین فدایی، جایگزین ناطق نوری در دفتر بازرسی رهبر انقلاب شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی حکمی با تشکر از زحمات حجت‌الاسلام ناطق‌ نوری، حسین فدایی را به‌ عنوان مسئول دفتر بازرسی خود منصوب کردند.

در کارنامه فدایی علاوه بر سوابق مبارزات انقلابی، مسئولیت‌هایی نظیر نمایندگی مردم تهران در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، نائب رئیسی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، فرماندهی ستاد فوریت‌های جنگ تحمیلی، نمایندگی قوه مقننه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و ریاست شورای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز به چشم می‌خورد.

2727

 

ایران حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به نوار غزه را محکوم کرد

به گزارش خبرآنلاین، قاسمی اظهار داشت: رژیم خون آشام صهیونیستی به خیال خام خود با کشتار جوانان فلسطینی سعی در تزلزل اراده مردم مظلوم سرزمین های اشغالی و تضمین امنیت پوشالی خود دارد در حالیکه ۷ دهه جنایت و خونریزی و کودک کشی، کمترین خللی در عزم و اراده این مردم صبور و غیور وارد نکرده و نخواهد کرد.

49311

دنیاهای آبی می‌توانند روزی جهنمی خشک شوند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از زومیت،یکی از مهم‌ترین مواردی که اخترشناسان در هنگام جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی با پتانسیل زیست‌پذیری در نظر دارند، این است که آیا گزینه‌های احتمالی در محدوده‌ی زیست‌پذیر مدار ستاره‌ی خود قرار دارند یا خیر.

آب مایع حتما باید روی سطح سیاره وجود داشته باشد و این به نوبه‌ی خود پیش‌نیاز حیات است. با این حال، دانشمندان در طی کشف سیاره‌های جدید، از یک مورد بسیار قابل توجه با عنوان دنیاهای آبی مطلع شده‌اند. دنیاهای آبی اساسا سیاراتی هستند که تا ۵۰ درصد جرمشان از آب تشکیل می‌شود و در نتیجه، عمق اقیانوس‌های آن‌ها می‌تواند تا صدها کیلومتر از سطح سیاره برسد.

بر اساس یک تحقیق جدید توسط گروه فیزیک ستاره‌ای از دانشگاه‌های پرینستون، میشیگان و هاروارد، این امکان وجود دارد که دنیاهای آبی قادر به ادامه‌ی وضعیت پر‌آب خود برای مدت‌های طولانی نباشند. این یافته‌ می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در شکار و شناسایی سیارات قابل سکونت در نواحی پیرامونی‌ ما از کیهان داشته باشد. بررسی اخیر آن‌ها تحت عنوان «از دست رفتن آب‌ در دنیاهای آبی از طریق اتلاف اتمسفری، به‌تازگی در ژورنال Astrophysical Journal منتشر شده است.

گروه پژوهشی به‌ سرپرستی چونفی دونگ از گروه علوم فیزیک نجومی دانشگاه پرینستون، موفق به انجام شبیه‌سازی کامپیوتری شده‌ است. این شبیه‌سازی به انواع شرایط محتمل برای دنیاهای آبی و تغییرات احتمالی در آن‌ها نگاهی دارد. انگیزه‌ی اصلی برای پژوهش اخیر، عمدتا مربوط به تعداد اکتشافات سیاره‌های فراخورشیدی است که در سیستم‌های ستاره‌ای کم‌جرم، M-type (کوتوله قرمز) ساخته شده است. این سیاره‌ها از نظر اندازه با زمین قابل مقایسه هستند و این حکایت از احتمال زمین‌سان (سنگی) بودن آن‌ها دارد.

از سویی مشخص شده است که بسیاری از این سیارات همانند پروکسیما بی و سه سیاره‌ی موجود در سیستم تراپیست ۱، در محدوده‌ی مدار زیست‌پذیر ستاره‌ی خود گردش می‌کنند.با این حال، مطالعات بعدی نشان داد که پروکسیما بی و دیگر سیارات سنگی که در حال چرخش پیرامون ستاره‌های کوتوله قرمز هستند نیز می‌توانند دنیای آبی باشند. این برآورد بر اساس تخمین جرم‌های به‌دست‌آمده از کاوش‌های نجومی و پیش‌فرض‌ها استنتاج شده بود؛ با این فرض که چنین سیاراتی ذاتا سنگی بودند و اتمسفرهای قابل توجهی نداشتند.

در همان زمان، مطالعاتی انجام شد و در آن‌ها، اینکه آیا سیارات فوق قادر به نگه داشتن آب در خود هستند یا خیر، مورد تردید قرار گرفت. اساسا، همه‌ی حالت‌های یادشده به نوع ستاره و پارامترهای مدار سیارات وابسته است. این در حالی است که ستاره‌های کوتوله‌ی قرمز در مقایسه با خورشید ما، متغیر و ناپایدار هستند و همین امر منجر به انعطاف‌های دوره‌ای می‌شود و به آسیب دیدن اتمسفر سیاره در طی زمان می‌انجامد.

فراتر از همه‌ی این گفته‌ها، سیاره‌هایی که در محدوده‌ی زیست‌پذیر ستاره‌ی کوتوله قرمز حرکت می‌کنند، به‌طور طبیعی از نظر جاذبه‌ای قفل می‌شوند، به این معنی که یک طرف سیاره همواره در معرض تابش ستاره‌ای قرار می‌گیرد.

به همین علت، دانشمندان روی تعیین یک موضوع تمرکز کردند: اینکه اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی در انواع مختلف سیستم‌ها ستاره‌ای به چه شکل می‌تواند دستخوش تغییر شود و عوامل مؤثر بر خواص آن‌ها کدامند. دکتر دونگ در همین مورد از طریق ایمیلی اعلام کرد:

منصفانه است که بگوییم وجود اتمسفر به‌عنوان یکی از الزامات زیست‌پذیری یک سیاره در نظر گرفته شده است. با این توضیح، مفهوم زیست‌پذیر بودن، پدیده‌ای پیچیده و مرتبط با عوامل متعدد دیگر است. بنابراین، اتمسفر به‌تنهایی برای تضمین زیست‌پذیری سیاره کافی نیست؛ بلکه می‌تواند به‌عنوان یک عنصر مهم برای یک سیاره‌ی قابل سکونت تلقی شود.
گروه شبیه‌سازی برای تست اینکه آیا یک دنیای آبی قادر به نگه داشتن اتمسفر خود است یا خیر؛ شبیه‌سازی‌های کامپیوتری را پیاده‌سازی کردند و چندین سناریوی ممکن را برای آن در نظر گرفتند.

این مورد شامل اثرات میدان مغناطیسی ستاره‌ای، خروج‌های جرم کرونالی (نیم‌تاجی) و یونیزه شدن اتمسفر و خروج‌های انواع مختلف ستارگان، از جمله ستاره‌های نوع G-type (مانند خورشید ما) و ستاره‌های موسوم به M-type (مانند پروکسیما و تراپیست ۱) می‌شد. دونگ و همکارانش با در نظر گرفتن این اثرات، مدلی جامع به دست آوردند که شباهت چگونگی اتمسفر زمین را هم لحاظ کرده بود. بر پایه‌ی توضیح دانگ:

ما یک مدل مغناطیسی هیدرودینامیکی چندمتغیره‌ی جدید ایجاد کردیم. مدل، هر دو شبیه‌سازی یونوسفر و مگنتوسفر را به‌عنوان یک واحد کلی انجام داد. با توجه به وجود میدان مغناطیسی دوقطبی، بادهای ستاره‌ای نمی‌توانند به‌طور مستقیم از بین بروند (همانند آنچه در مریخ به علت نبود یک میدان مغناطیسی دوقطبی کلی روی می‌دهد)؛ به‌جای این حالت، از میان رفتن یون اتمسفری توسط بادهای قطبی روی می‌دهد.

الکترون‌ها نسبت به یون‌های والدشان سنگین‌تر هستند و به‌همین ترتیب، به‌راحتی به سرعتی فراتر از سرعت سیاره، شتاب می‌یابند. این جدایش بار الکتریکی میان الکترون‌های با جرم پایین و یون‌های مثبت، یک میدان الکتریکی قطبی ایجاد می‌کند. این میدان الکتریکی، به نوبه‌ی خود برای کشیدن یون‌های مثبت به‌دنبال الکترون‌های فرارکننده به خارج از اتمسفر سیاره در بخش کلاهک‌های قطبی آن وارد عمل می‌شود.آن‌ها متوجه شدند که شبیه‌سازی کامپیوتری با سیستم زمین و خورشید فعلی سازگار بود. با این حال، در بعضی از امکان‌ها و حالت‌های شدید نظیر اجسام غیر عادی در اطراف ستاره‌های M-type، موقعیت بسیار متفاوت است و میزان فرار الکترون‌ها می‌تواند تا هزار برابر یا بیشتر باشد.

نتیجه این است که حتی یک دنیای آبی، درصورتی که پیرامون ستاره‌ی کوتوله قرمز گردش کند، می‌تواند پس از حدود یک میلیارد سال، اتمسفر خود را از دست بدهد.

با توجه به این که حیات ما از حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش در حال تکامل بوده است؛ یک میلیارد سال، بازه‌ای نسبتا کوتاه تلقی می‌شود. در واقع، همانطور که دونگ توضیح داده، احتمال توسعه‌ی حیات در سیاره‌هایی که در مدار ستارگان نوع M قرار دارند، کم است:

نتایج ما نشان می‌دهد سیاره‌های اقیانوس‌دار (در حال چرخش به دور ستاره‌ای همانند خورشید) اتمسفر خود را برای مدت بسیار طولانی‌تر از دوره‌ی زمانی یک میلیارد ساله حفظ خواهند کرد؛ زیرا نرخ فرار یون‌ها در آن بسیار کم است. از همین رو، عمر این سیاره‌ها طولانی می‌شود و از نظر پیچیدگی هم تکامل‌یافته‌تر هستند.

در مقابل، سیاره‌های فراخورشیدی که پیرامون کوتوله‌های نوع M گردش می‌کنند، می‌توانند اقیانوس‌های خود را برپایه‌ی بازه‌ی زمانی یک میلیارد ساله از دست بدهند و این اتفاق به‌ دلیل شدت‌ بیشتر ذرات و محیط‌های تابشی روی می‌دهد که در نواخی زیست‌پذیر مداری حاکم است. اگر اتمسفر در زمان کمتری نسبت به بازه‌ی یک میلیاردی تخلیه شود، می‌تواند برای سرچشمه‌‌ی حیات روی سیاره مشکل‌ساز باشد.
این نتایج یک بار دیگر، باعث تردید در زیست‌پذیری احتمالی سیستم‌های ستاره‌ای کوتوله قرمز می‌شود. پژوهشگران در گذشته، نشان داده‌اند که طول عمر ستارگان کوتوله‌ی قرمز، می‌تواند در دنباله‌ی اصلی آن‌ها تا ۱۰ تریلیون سال یا بیشتر باشد؛ چنین حالتی آن‌ها را به بهترین گزینه برای یافتن سیاره‌های فراخورشیدی زیست‌پذیر بدل می‌سازد.

با این حال، به نظر می‌رسد که ثبات این ستاره‌ها و نحوه‌ی شبیه‌سازی اتمسفر سیاره‌های آن‌ها نشانگر نتیجه‌ای متفاوت باشد.

بنابراین مطالعاتی از این دست بسیار مهم هستند؛ زیرا به ما کمک می‌کند پی ببریم یک سیاره‌ زیست‌پذیر پیرامون چنین ستاره‌هایی، تا چه مدتی می‌توانند پتانسیل خود را برای زیست‌پذیر بودن حفظ کنند. همانطور که دونگ اشاره کرده است:

با توجه به اهمیت نابودی اتمسفر در سیاره‌ها، علاقه‌ی زیادی به استفاده از تلسکوپ‌هایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) وجود دارد؛ برای تعیین اینکه آیا این سیارات دارای اتمسفر هستند یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب، ترکیب آن‌ها به چه شکل است.

انتظار می‌رود که JWST قادر به توصیف چنین اتمسفری (در صورت وجود) باشد؛ اما تعیین مقدار نرخ فرار لازم است و این کار شاید در آینده‌ی نزدیک امکان‌پذیر نباشد.
این مطالعه همچنین از آنجایی که به درک ما از منظومه‌ی خورشیدی و تکامل آن مربوط می‌شود، قابل توجه است. زمانی دانشمندان دریافته‌اند که شاید هر دو سیاره‌ی زمین و زهره دنیای آبی بوده باشند.

اینکه چگونه میزان آب فراوان این دو سیاره کاهش یافته و در مورد زهره به یک جهنم خشک و سوزان منتهی شده و در مورد زمین هم به سیاره‌ای با قاره‌های مختلف و نسبتا وسیع رسیده است، یک مسئله بسیار مهم به شمار می‌رود. در آینده باید کاوش‌های بیشتری انجام شود تا بتوانیم به این دو تئوری متفاوت نگاه دقیق‌تری داشته باشیم و پی ببریم که کدام‌یک از آن‌ها صحیح بوده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) در بهار سال ۲۰۱۸ مستقر می‌شود. این تلسکوپ از توانایی‌های مبتنی بر پرتو فروسرخ برای مطالعه‌ی سیارات اطراف کوتوله‌های قرمز نزدیک ما استفاده می‌کند و پروکسیما بی هم یکی از آن‌ها است.

آنچه ما در مورد این مورد و دیگر سیاره‌های فراخورشیدی دوردست یاد می‌گیریم، راه بسیار خوبی برای گسترش درکمان از نحوه‌ی تکامل سیستم خورشیدی خودمان خواهد بود.

۵۴۵۴

راز درخشش تیم ملی فوتبال نوجوانان فاش شد/ بازیکنان در ایام مسابقات موبایل و اینترنت نداشتند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عباس چمنیان مهمان حضوری برنامه نود بود و درباره تیمش كه شگفتی ساز جام جهانی نوجوانان شده بود صحبت كرد. او گفت: احساس خوبی داریم چراكه مردم لذت بردند. پارسال گفته بودم اگر برنامه هایمان اجرا شود تیم شگفتی ساز مسابقات می شویم كه این اتفاق هم افتاد. این كار محصول برنامه ریزی دقیق بود. یك كار شبانه روزی كه نقطه عطفی در فوتبال ایران است.
او ادامه داد: از سال گذشته كه تیم را تحویل گرفتم 5 بار تیم را بازسازی كردم. ما بلافاصله 8 بازیكن اضافه كردیم به آن تیم. در بچه ها، ذهن برنده را تقویت كردیم. كمتر دیده اید بچه ها با داور و حریف پرخاش داشته باشند. در تیم ایران تلاش و پشتكار حرف اول را می‌زد. بچه ها روز به روز پیشرفت كردند.
چمنیان به قوانین جالب تیم ملی نوجوانان ایران اشاره كرد و گفت: ما یك سری مقررات تیمی داشتیم. 10 دستور داشتیم كه بچه ها داوطلبانه و انتخابی انجام می دادند. مثلا یكی از این دستورها این بود كه در ایام مسابقات موبایل و اینترنت نداشتند. فكر و ذهنشان فقط مشغول مسابقات بود.
چمنیان درباره اینكه آیا ایران از نام اسپانیا ترسیده بود؟ گفت: بی تاثیر كه نبود. نمی شود گفت نترسیده بودند. ولی اسپانیا هم شروع خوبی داشت. البته بین دو نیمه صحبت هایی شد اما گل دوم اسپانیا شرایط ما را به هم ریخت.

43 43

 

خطر ابهام در تصویر عمومی دولت

مهمترین نکته در نگرانی‌ها و حتی انتقادها به دولت دوازدهم، احساسی است که درمیان هواداران دولت شکل گرفته است. این احساس می‌تواند هرروز عمیق‌تر شود اگر رئیس‌جمهور روحانی و تیم او نتوانند در رفع آن کوشش لازم و ملموس را به عمل آورند. در نگاه هواداران دولت که طیفی گسترده از طبقات اجتماعی را دربرمی‌گیرد، اوضاع به‌گونه‌ای تصویرشده که جناح بازنده در کارزار انتخاباتی سال‌های 92 تاکنون، تنها بازنده انتخابات بوده‌اند. اما آنچه تغییر نکرده، موقعیتی است که از پیش در اختیار داشته‌اند و به مرور جایگاه سنتی خود را در همه سطوح سیاسی و اقتصادی بازسازی کرده‌اند. این درحالی است که دولت رئیس‌جمهور روحانی به‌ویژه در دوره دوازدهم بر سرعت بخشی به تغییرات و اصلاحات لازم در ساختار مدیریت‌ها و امور تأکید کرده و بر این اساس به مردم تعهد داده است.
اگر حس جاری در هواداران رئیس‌جمهوری یک واقعیت است، نمی‌توان تنها با ایراد سخنان گزیده به رفع آن دلخوش کرد، بلکه لازم است رئیس‌جمهوری به عوامل بروز و تشدید این احساس و گمان توجه کرده و برای زدودن آن منطق لازم را به‌کار گیرد. همه تلاش مخالفان دولت در ماه‌های پس از انتخابات اردیبهشت 96 ایجاد شکاف و سرخوردگی میان دولت و هوادارانش بوده و هست، اما عرصه‌ای که فرصت ناکارآمد نشان دادن دولت را در پاسخ به مطالبات مردم ایجاد کرده، باید تنها در تأثیر‌گذاری مخالفان محدود کرد؟ یا به ابهام‌هایی هم اشاره داشت که محصول عملکرد دولت درماه‌های اخیر است. به‌عبارت دیگر، مردم اعم از همه طبقات اجتماعی، گروه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با درک روشن از برنامه‌ها و اشعار دولت با چشم‌انداز معلوم از آن به پای صندوق‌ها رفتند. آنان در ائتلافی کم بدیل به استمرار دولت اعتدال رأی دادند. مهمترین خواست مردم در همه انتخابات سال‌های یاد شده در بالا، تحقق اراده دولت در تغییراتی بود که بتواند به رشد پایدار کشور و ایجاد فضای متکثر برای مشارکت عموم مردم در عرصه‌های مختلف اجتماعی بینجامد. اصلی‌ترین مطالبه مردم، خارج کردن امور از انحصاراتی بوده و هست که فرصت نفع‌بری متکثر را در همه سطوح ایجاد کند.
وقتی این تصور ایجاد شود که همچنان‏‏ در پاشنه سابق می‌چرخد؛ انحصارگران دست نخورده در موقعیت گذشته خود قرار دارند؛ همچنان گروهی که منافع خود را بر رشد عمومی کشور ترجیح می‌دهند و هنوز مانع هرگونه تغییر در این باره هستند و خلاصه چرخه گذشته به کار خود ادامه می‌دهد، احساس تلخی از سرخوردگی ایجاد خواهد شد. رئیس جمهور روحانی نمی‌تواند بی‌توجه به احساسی باشد که قرائن هر روز به تشدید آن دامن می‌زند. مطالبات مردم از دولت دوازدهم مطابق با وعده‌هایی است که رئیس جمهور روحانی در کارزار انتخاباتی به آنها متعهد شد. این مطالبات نه غیر واقعی و نه غیر منطقی است. اتفاقاً در همان چارچوب رویکرد معتدلانه‌ای است که دولت از ابتدا تاکنون به آن اصرار کرده است. اما اینکه تصور عمومی از جلوه رویکرد و عملکرد دولت گونه‌ای دیگر یافته را باید به رفتاری مربوط دانست که پیش از این توانسته بود ائتلافی فراگیر را در دادن رأی اعتماد دوباره ملت به دولت، فراهم کند. ایراد به منتقدان نیست، تصویر عمومی ابهام‌ آفرین است.

رایزنی تلفنی لاوروف با ظریف و چاوش‌اوغلو

در همین راستا وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از تماس تلفنی «سرگی لاوروف» با «محمدجواد ظریف» و «مولود چاوش اوغلو» خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود پیرامون اقدامات آینده برای پیشبرد مذاکرات آستانه برای یافتن راه حلی درباره بحران سوریه رایزنی کرد.

لاوروف همچنین در تماس تلفنی دیگر با وزیر خارجه ترکیه درباره تحولات سوریه رایزنی کرده و دو طرف بر عزم خود برای ادامه تلاش ها جهت پیشبرد گفتگو بین دولت و معارضان سوریه تاکید کردند.

49311

راهکاری برای تامین کسری ۵ میلیون واحدمسکونی

در دوره هايي كه درآمد نفتي كشور افزايش مي يابد، افزايش
ساخت و ساز و معاملات مسكن نيز رقم می خورد. بر همين
اساس انتظار مي رفت پس از اجراي برجام كه به بازگشت
برخي درآمدهاي بلوكه شده نفتي بينجامد، تحولات بخش
مسكن آغاز شود و تا پايان سال 1395 دوره ركود به پايان
برسد. اما با توجه به كندي اجراي برجام، در اين فرآيند تاخير
ايجاد شد.

بنابراين پيش بيني اين بود كه از نيمه سال 1396 ،
حركت بخش مسكن در همه وجوه آغاز شود. در حال حاضر
ظواهر و نشانه ها بروز پيدا كرده و علایم رشد نمايان شده است.
افزايش معاملات مسكن در مردادماه، افزايش صدور پروانه هاي
ساختماني در ماه هاي گذشته و مثبت شدن رشد در بخش
ساخت و ساز به عنوان سه نشانه مهم از تحرك بخش مسكن، نمايان شده است.

احتمالا اين شروع
حركت مسكن باشد و پيش بيني می شود در يك دوره يكساله يعني تا نيمه سال آينده به اوج
برسد مگر آنكه اراده بازدارنده اي در دولت براي آن وجود داشته باشد و بخواهد در اين فرآيند تاخير
ايجاد كند.

معمولا زماني كه موج تحرك در بخش مسكن ايجاد شود، 4 افزايش به طور همزمان
رقم مي خورد. افزايش توليد، افزايش ســرمايه گذاري، افزايش معاملات و افزايش قيمت به عنوان
رويدادهاي 4گانه همگام با رونق ظاهر می شود.

آمارهاي اخير معاملات مسكن نشان مي دهد كه
افزايش معاملات رقم خورده است و اين روند در ماه هاي آينده ادامه خواهد داشت. بنابراين افزايش
قيمت هم شروع شده است كه بايد اميدوار بود در سطح محدود باقي بماند، اما ركود سالهاي
گذشته موجب كاهش توليد شده است.

از طرف ديگر تقاضاي مطلق در بخش مسكن بالاست.
حاشيه نشيني افزايش يافته و نيازهاي فراواني به طور بالقوه باقي مانده است. بنابراين شرايط كسري
5 ميليون واحد مسكوني در كشور احساس مي شود. به جريان افتادن اين تقاضا می تواند افزايش
معاملات و افزايش قيمت را در بخش مسكن به دنبال داشته باشد. اين رشد احتمالا در اوايل سال
آينده نمود بيشتري پيدا كند.  

*کارشناس اقتصاد مسکن

3535

برگزاری نشست داوری پژوهش‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در راستای بهره‌مندسازی مطلوب‌تر سینمای ایران از یافته‌های علمی پژوهشگران و دریافت دیدگاه ها و نظرات آنان، دومین نشست داوری را برگزار می‌کند.

این نشست در خصوص طرح تحقیقاتی «سناریوهای جهانی آینده سینما»، است که توسط اندیشگاه علم و صنعت جهان معاصر انجام شده، برگزار خواهد کرد.

علاقه‌مندان می‌توانند در تاریخ دهم آبان ماه از ساعت 10 – 13 در خانه سینما حضور به هم رسانند.

5858