مطهری: برخی به تعهد فراکسیونی و توافق صورت گرفته عمل نکردند

به گزارش خبرآنلاين، پس از تذکر مصطفي کواکبيان در صحن علني مجلس، علس مطهري هم در راهروهاي پارلمان به جمع خبرنگاران آمد تا بگويد «بعضی از فراکسیون‌های سه گانه رفتار فراکسیونی نداشتند و به تعهد فراکسیونی و توافق صورت گرفته عمل نکردند». البته نايب رئيس مجلس با توجه به فضای عمومی حاکم بر خانه ملت در ادوار قبلي و فعلی، اين موضوع را طبیعی خواند. چرا که نمایندگان همیشه تا حدی به این توافق فراکسیون‌ي پایبند می‌مانند
و تا حدودی نیز نظر خودشان را لحاظ می‌کنند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره ائتلاف دو
فراکسیون امید و نمایندگان ولایی اعلام کرد: خواست ما این بود که بن بست بشکند و
حتی المقدور این انتخابات با توافق طرفین انجام شود و مقدمه‌ای باشد برای جلسات
رای اعتماد به کابينه دولت دوازدهم تا همراهی بیشتری صورت بگيرد و در
کل با دولت همراهی بهتری انجام شود. بنابراین فکر کردیم که توافق در انتخابات هیات رییسه و ارائه لیست مشترک، مقدمه‌اي براي جلسات بررسي صلاحيت کابينه خواهد بود.

نماینده مردم تهران با اشاره به حساسيت ديگر فراکسيون‎ها درباره نواب رییس، گفت: از آنها خواستيم که کاندیدای خود را معرفی کنند.اين پیشنهاد شخصی من بود که برای کرسی نواب رییس، فراکسيون‎ها کاندیدا بدهند؛ اما
در مورد ۱۰ کرسی باقیمانده یعنی ریاست و ۹ نفر دیگر توافق شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری در مورد
عهدشکنی دیگر فراکسیون‌ها اعلام کرد: نمی‌توانیم بگوییم عهدشکنی صورت گرفته است.
بالاخره نمایندگان همیشه تا حدی فراکسیونی رای می‌دهند و تا حدی نظرشان را اعمال
می‌کنند که این طبیعی است و قابل تصور بود که لیست مشترک به طور کامل رای نیاورد.

مطهری در پاسخ به اینکه چرا با وجود حمایت
فراکسیون امید از دو گزینه اهل سنت و زنان در نهایت هیچ کدام به هیات رییسه راه
نيافتند، گفت: تصمیم‌گیری بر اساس نظر نمایندگان صورت می‌گیرد. در فراکسیون امید یک زن و یک نفر از نمایندگان اهل سنت در سه سهمیه دبیران و
ناظران قرار گرفتند. یک نفر از اهل سنت نیز از سوی فراکسیون مستقل معرفی شد. اما
در نهایت هیچ کدام در صحن رای نیاوردند. البته این مساله طبیعی است و پیش می‌آید.

به اعتقاد وي همین مقدار توافق هم مقدمه
خوبی بود برای اینکه فضای مجلس در جریان رای اعتمادها مساعد باشد.

27219

لیست جدید خودروهای بی‌کیفیت

 مطابق گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندار ایران، در اردیبهشت ماه 1396 تعداد 64219 دستگاه خودرو تولید گردید که 99 درصد از حجم تولیدات به خودروهای گروه سبک و یک درصد دیگر به خودروهای گروه سنگین اختصاص دارد . خودروهای تولیدی در کشور در این ماه شامل 42 مدل خودرو در گروه سبک و 7 مدل در گروه سنگین می باشد.

گروه سبک

بخش وانت:

در این بخش، تمامی خودروها با اخذ یک ستاره کیفی پایین ترین کیفیت خودروهای تولیدی ساخت داخل را در این ماه به خود اختصاص دادند.

بخش سورای :

در این بخش، در سطح قیمتی بالاتر از 100 میلیون تومان خودروهای نیومزدا 3 و گرند ویتارا، در سطح قیمتی75 تا 100 میلیون تومان خودروهای هیوندای i20  و کیا سراتو، در سطح قیمتی 50 تا 75 میلیون تومان خودروی هیوندای i10  و در سطح قیمتی 25 تا 50 میلیون تومان خودروهای رنو ساندرو ، تندر 90 اتوماتیک و پارس تندر با اخذ ستاره کیفی بالاترین کیفیت خو دروهای تولیدی ساخت داخل را در این ماه به خود اختصاص دادند.

براساس این ارزیابی خودروهای پژو پارس، 405 خراسان، پارس مازندران، پژو پارس فارس، سمند تبریز، ام وی ام 110 مدل اس، تیبا2 ،131X ، 132 X ، 111X در رده قیمتی 25 تا 50 میلیون تومان همچنان تک ستاره هستند و تغییری در کیفیت آنها به وجود نیامده است.

گروه سنگین:

بخش باربری :

 در این بخش،خودروهای کشنده ولوو FH500  و کشنده ولوو FH460  با اخذ 4 ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودروهای تولیدی ساخت داخل را در این ماه به خود اختصاص دادند.

در بخش مسافری نیز خودرویی در این ماه تولید نشده است.

 

3535

کمالوندی: از برنامه بازطراحی راکتور اراک عقب نیستیم

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا، بهروز کمالوندی صبح روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازطراحی رآکتور اراک اظهار کرد: قراردادی بود که باید با چینی‌ها منعقد می‌کردیم که با همان روشی که مدنظرمان بود، نهایی و امضا شد.

وی افزود: از برنامه عقب نیستیم و جلو هم هستیم. کار بازطراحی دو سه مرحله دارد که مرحله اولش طراحی پایه‌هاست که توسط مهندسان ما بلافاصله بعد از توافق انجام شد.

کمالوندی هم‌چنین بیان کرد: کاری که ما در یک سال انجام دادیم آنها در یک دوره پنج یا شش ماهه بازبینی و نتیجه را اعلام می‌کنند. بعد از آن وارد فاز طراحی تفصیلی می‌شویم که مهم‌ترین بخش است و بعد هم وارد فاز مهندسی و اجرا می‌شویم.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کردیم که طرح پایه یک سال طول بکشد و یک ساله تمام شد. بین شش تا هشت ماه برای بازبینی در نظر گرفته‌ایم که از نظر زمانی عقب نیستیم. طراحی تفصیلی هم حدود یک سال طول می‌کشد، البته بخشی از این‌ها با هم هم‌پوشانی دارد که همه این‌ها چیزی بین چهار تا پنج سال طول می‌کشد و الان یک سال گذشته و حدود سه تا چهار سال دیگر راکتور می‌تواند به بهره‌برداری برسد.

کمالوندی هم‌چنین درباره نوسازی اراک حول محور آمریکا، چین و ایران گفت: ساز و کار اراک این‌گونه است که ایران مدیر پروژه است و کشورهای دیگر همکاری می‌کنند. دو کشور آمریکا و چین موضوعات را در آن طرف هماهنگ می‌کنند و درباره زمینه‌های مختلف فنی و این‌که چه مسیری برویم با چینی‌ها و آمریکایی‌ها صحبت‌هایی داشته‌ایم که در چارچوب مورد توافق در برجام است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره تامین کیک زرد یادآور شد: توافقاتی بوده و تاییداتی هم از طرف کشورهای طرف قرارداد ما وجود داشت. فعلا هیات مذاکره‌کننده در حال مذاکره است و این مساله روی میز کمیسیون مشترک است. ما به صورت جدی بحث تامین کیک زرد را در برنامه خودمان داریم. تلاش می‌کنیم که با این قرارداد و هم با تولیدات داخلی ذخیره کیک زرد را بیش‌تر کنیم. قزاقستان هم هیچ مشکلی ندارد و منتتظر نهایی شدن آن روند است که موضوع روی میز کمیسیون مشترک است.

وی با بیان این‌که با کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی تقریبا ارتباط دائمی در زمینه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای داریم، عنوان کرد: دیدارهایی با هیاتی از روسیه، چین و کشورهای اروپایی داشته‌ایم و به هر حال قراردادهای ما باید مراحل خودشان را طی کنند که بعد از نهایی شدن اعلام می‌کنیم.

52310

ادعای عکاظ درباره وعده یک میلیارد دلاری قطر به حشد شعبی برای جنگ علیه عربستان

روزنامه عربستانی عکاظ نوشت: قطر ۱۰۰ میلیون دلار به حشد شعبی کمک می‌کند و به آن‌ها وعده داده که در صورت گشودن جبهه جنگ با عربستان در شمال، یک میلیارد دلار به آن‌ها کمک خواهد کرد.

این روزنامه نوشت: قطر با تمامی گروه‌های “شر” از القاعده و اخوان المسلمین و انصارالله گرفته تا حزب‌الله همکاری می‌کند تا در عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تنش ایجاد کند!

این روزنامه در ادامه آورده است: «پیامدهای رخدادها و واکنش‌های عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس علیه “تجاوزات” دولت قطر در سطح مردمی و رسانه‌ای جدی و سرنوشت‌ساز بود. “عقده فقر سیاسی” قطر باعث نشد در مواضع خود بازنگری و روابطش را بهبود بخشد بلکه روش تنش‌آمیزتری را برگزید و تلاش کرد تا توهم خود را درباره گرفتن نقش رهبری از عربستان در جهان عرب دنبال کند.»

این روزنامه نوشت: «دولت قطر از طریق اقداماتش به “خودکشی سیاسی” می‌پردازد. قطر علیه طرح عربستان برای متحد کردن جهان عرب ایستاد و از جنبش حماس برای جدایی از دولت فلسطین حمایت کرد و به حمایت از “صفوی‌ها” در بحرین پرداخت. قطر از مخالفان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در خارج حمایت و برای آن‌ها منبرهای رسانه‌ای را گشود به مخالفان عربستانی نیز مبالغ سالیانه‌ای را اختصاص داد.»

دعوا میان قطر و برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات پس از آن بالا گرفت که خبرگزاری رسمی این کشور نقل قول‌هایی از امیر قطر منتشر کرد که در آن از نقش ایران در ثبات منطقه تجلیل کرده و حزب‌الله لبنان را به عنوان یک جریان مقاومت ستوده بود.

49310

با صنعتی کردن سینما راه اعمال نظرهای شخصی را ببندیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین٬ شورای راهبردی سینما در آستانه روز ملی سینما در سال ۱۳۹۴ اعلام موجودیت کرد. شورایی که از ابتدای شروع به کار بر وجه صنعتی سینما و لزوم تقویت این بخش در سینمای ایران تاکید کرده است٬‌ حالا در شرایطی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده٬ از مدیران دولتی درخواست دارد٬ برای پررنگ‌تر شدن وجه صنعتی سینما و به رسمیت شناخته شدن این بخش اقداماتی اساسی صورت دهند.

این درخواست در بیانیه جدید این شورا مطرح شده و در بخشی از این بیانیه آمده است:‌ «از رئیس جمهور منتخب و هیات محترم وزیران می‌خواهیم که با مصوبه قانونی شدن سینما به عنوان صنعت،به رونق و تأثیرگذاری سینما بیافزایند، خطرات و چالش‌های اقتصادی آن را با پشتیبانی بانکها و بیمه، به حداقل رسانده و با شکوفایی سینما به جذب سرمایه و ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیرمستقیم کمک کنند و سرانجام مدیران سینمایی را به مدد ساختار صنعتی و علمی سینما از دور باطل اداره‌ی هیاتی این هنر ـ صنعت پیچیده ، وا رهانند. زمان ، بی‌پروای ما می‌گذرد . دولت‌ها می‌آیند و می‌روند. بگذارید دولت سینما،پاینده باشد.»

سیدضیاء هاشمی عضو این شورا در گفت‌و‌گویی با «خبرآنلاین» توضیحاتی را با هدف روشن شدن جزئیات و اهداف این درخواست مطرح کرد.

وضعیت سینما را همانند گردشگری به سمت صنعتی شدن پیش ببریم
عضو شورای رونق اکران در سال‌های گذشته و فیلم‌هایی که بی‌نیاز به حمایت‌ّهای دولتی موفق به فروش بالا شده‌اند٬ در کنار سالن‌های سینمایی که در دو سه سال اخیر افتتاح شده‌اند٬ این ذهنیت را به وجود می‌آورد که سینمای ایران در مسیر صنعتی شدن پیش می‌رود٬ اما تحلیل هاشمی در این مورد به گونه دیگری است. او برای روشن شدن موضوع صنعت سینما را با صنعت گردشگری مقایسه کرد و گفت: «در مدت سی و هفت – سی و هشت سال گذشته حدود ۳۵۰۰ فیلم٬ در سینمای ایران تولید شده است. ما در بخش تولید و مدیریت به پختگی رسیده‌ایم و همین زمانی است که باید در مورد تولیدات تجدیدنظر کنیم و از ممیزی‌های دست و پاگیر دهه ۶۰ دست برداریم. به سینماگران اعتماد کنیم.»

او گفت:‌«باید ظرفیت‌سنجی کنیم. شوراها ظرفیت لازم را بررسی کنند و براساس آن٬ شاهد عرضه و ساخت گونه‌های مختلف فیلم باشیم. پختگی لازم در مدیریت و تولیدات هست و به خاطر همین نباید در بخش نظارت شرایط تا این حد سخت باشد.»

او دلیل این سخت‌گیری‌ها را وجه غالب هنر و کمرنگ بودن سویه صنعتی سینما دانست و گفت: «در حال حاضر در سینمای ما وجه هنر بر صنعت غالب است. در صنعت ما مجوز می‌دهیم و فرد تولیدی انجام می‌دهد. این تولید باید آن کیفیت مدنظر را داشته باشد و سازمان استاندارد کیفیت را تایید کند. در مورد سینما نیز شوراهای پروانه نمایش و ساخت را داریم که باید مسئولیت نظارت را ابرعهده بگیرند.»

این تهیه‌کننده سینما تاکید کرد: «باید اعتماد کامل به مجموعه سینماگران داشته باشیم. باقی افراد که وارد عرصه تولید می‌شود و در زمینه سالن‌سازی وارد می‌شوند حمایت‌ها و فضای امن را حس کنند. عملا در زمینه سالن‌سازی بسیار عقب هستیم و قوانین ما متعلق به دهه ۴۰ است و به روز نشده است.»

او با برشمردن این نکات راهکار پیشنهادی خود و شورای راهبردی سینما را برای بهبود اوضاع سینما٬ غلبه وجه صنعتی در این عرصه عنوان کرد و گفت: «برای اینکه از این وضعیت رها شویم صنعت سینما را پیشنهاد می‌دهیم. این پیشنهاد سال‌هاست که مطرح شده٬ اما دولت‌ها به دلیل زمان کوتاهی که برای فعالیت در اختیار دارند٬ فرصتی برای ساماندهی این موضوع نمی‌یابند. سینما مانند صنعت گردشگری نیازمند همان حرکت انقلابی است که آقای نجفی در صنعت گردشگری انجام داد. آقای نجفی مصوبه را از هیات دولت گرفت و مشکلات جدی گردشگری را حذف کرد.»

هاشمی با اشاره به اینکه ساماندهی به این موضوع دغدغه محمدمهدی حیدریان رئيس سازمان سینمایی است٬ گفت: «می‌دانم مهندس حیدریان دنبال این موضوع هستند٬ اما تا رسیدن به نتیجه راهکارهای موقتی نیاز داریم. در زمینه تولید به بالندگی رسیده‌ایم و باید مبالغ حمایتی را به سمت سرمایه‌گذاری و بیمه ببریم. در مقطع سه ساله‌ای که مهندس حیدریان در ابتدای دهه ۸۰ مسئولیت سینما را برعهده داشت٬ پیگیری‌هایی صورت گرفته بود و با بیمه مرکزی به تفاهم رسیده بودیم٬ اما با تغییر مدیریت که معضل همیشگی هنر و صنعت سینما بوده است٬ این موضوع پیگیری نشد.»


لزوم بیمه آثار سینمایی
عضو شورای راهبردی سینما یکی از مهمترین اقدامات مورد نیاز برای سینمای صنعتی را بیمه کردن آثار هنری برشمرد و جزئیات آن را به این ترتیب شرح داد: «برای مدتی کوتاه تا زمانی که امور مربوط به فراهم کردن زمینه سینمای صنعتی و بیمه کردن آثار راه بیفتد می‌توانیم صندوقی تاسیس کنیم. بودجه این صندوق نیز از بخش‌های مختلف٬ همچون بودجه مستقیم تولید فیلم‌ها و یا هزینه‌کردهای سازمان سینمایی در نهادها و جشنواره‌هایی که عملا بازدهی ندارند تامین شود.»

هاشمی با تاکید براینکه بیمه آثار سینمایی در همه جای دنیا رواج دارد٬‌ گفت: «آثار سینمایی در همه جای دنیا حتی کویت هم که سینمای چندانی ندارد صورت می‌گیرد. بیمه فیلم‌‌ها به این ترتیب است که بخشی از بودجه را خود سازندگان فیلم می‌گذارد و بخشی را دولت و در نهایت این موجب می‌شود میزان دقت در مراقبت از فیلم‌ها بیشتر شود. در این نوع سینما دیگر کسی که به دنبال فیلمسازی در زمینه دغدغه‌های شخصی است باید به گونه دیگری عمل کند.»

او حاصل این وضعیت را شرایطی دانست که سرمایه‌گذار می‌تواند بدون نگرانی از سرنوشت محصول خود وارد عرصه تولید شود.

شرایط تازه بعد هنری سینما
به گفته هاشمی در وضعیتی که به سینمای صنعتی دست بیابیم٬‌ فیلم‌های هنری نیز شرایط تولید خواهند داشت٬‌اما شرایط آن‌ها نسبت به امروز متفاوت خواهد بود. او گفت: «اگر فیلمی براساس دغدغه شخصی ساخته شود٬ شرایطی متفاوت از محصولات سینمای صنعتی پیدا می‌کند و روش‌های ظریفی برای ادامه حیات این فیلم‌ها نیز می‌توان متصور شد٬‌اما به طور مشخص می‌توان گفت شرایط ساخت و تولید آن فیلم‌ها با فیلم‌هایی که محصول سینمای صنعتی است٬ متفاوت خواهد بود.»

مزایای سینمای صنعتی
هاشمی در توضیح مزایایی که سینمای صنعتی برای سینمای ایران به همراه خواهد داشت٬‌ گفت: «در سینمای صنعتی دیگر پول برای تورهای گرفتن ماهی رانتی نخواهیم داشت در عین حال ظرفیت‌سنجی تولید و توزیع و نمایش و گسترش سینما صورت خواهد گرفت. پردیس‌های مختلف را در چرخه اکران خواهیم داشت. همچنین در زمینه سالن‌سازی اقدامات گسترده‌ای باید صورت بگیرد که این اقدامات حاصل همکاری با شورای عالی شهرسازی خواهد بود. متاسفانه در مدت ۱۲ سال حضور آقای قالیباف هیچ قدمی در این زمینه برداشته نشد و حالا امیدواریم در زمینه سالن‌سازی زمینه‌ها برای صنعتی شدن سینما فراهم شود.»

او همچنین دیگر مزایا را چنین برشمرد: «امنیت دولت برای نظارت بر محتوای آثار تولید شده و آماده نمایش محفوظ می‌ماند٬ پدیدآورندگان آثار سینمایی با استقلال و امنیت روانی فیلم‌هایشان را تولید می‌کنند٬‌ بستر وفاق و همدلی بین متولیان و هنرمندان تامین می‌شود٬ امنیت روانی و میدانی برای فعال‌سازی پتانسیل‌های بالقوه سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود٬ امر اعطای تسهیلات از یک روش بسته و پرحاشیه به یک سازوکار قانونی و عادلانه بدل می‌شود٬‌ تغییر رویکرد دولت از مجری به سیاست‌گذار ناظر موجب پویایی بدنه دولت می‌شود و همچنین تولید فیلم‌های استراتژیک برای دولت بدون هرگونه تغییر و خدشه‌ای با شفافیت طی مسیر می‌کنند و اماکن سینما اعم از تازه‌تاسیس و فرسوده با پشتوانه و سرمایه‌ای غیرقابل مقایسه با گذشته روند احداث و بازسازی را طی می کنند.»

58241

محدودیت‌های ترافیکی در جاده‌های چالوس، هراز و فیروزکوه/در تعطیلات پیش‌رو کدام مسیرها یکطرفه می‌شوند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پلیس راه کشور، محدودیت های ترافیکی از 12 امروز شروع و تا 6 بامداد روز سه شنبه شانزدهم خرداد ادامه دارد. 

در این مدت تردد موتور سیکلت از محورهای کرج – چالوس، هراز، فیروزکوه و بالعکس ممنوع است.

ضمنا تردد موتورسیکلت های انتظامی و امدادی برای انجام ماموریت های ضروری در مسیر مجاز جریان ترافیک، بلامانع خواهد بود. 

کندوان

– تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 12 الی 24 روز پنجشنبه یازدهم خرداد از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه درمحل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 الی 24 همان روز از کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود.

– همچنین تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 14:00 الی 24:00 روز دوشنبه مورخ پانزدهم خرداد از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 17:00 الی 24:00 روز دوشنبه مورخ 96/03/15 از مرزن آباد به سمت کرج بصورت یکطرفه خواهد بود.

– تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت از محور کرج – چالوس و بالعکس کماکان ممنوع است.

محور هراز

– تردد انواع تریلرها در جاده هراز کماکان ممنوع است. 

– تردد تمامی وسایل نقلیه از ساعت 14 الی 23 روز دوشنبه پانزدهم خرداد از مسیر جنوب به شمال جاده هراز از محدوده رودهن ممنوع بوده و با اعلام مامورین پلیس راه در محل ، تردد تمامی وسایل نقلیه از ساعت 16 تا 23 همان روز از مسیر شمال به جنوب جاده هراز از محدوده آب اسک تا رودهن بصورت یکطرفه خواهد بود.

همچنین تردد کلیه کامیون ها و کامیونت ها به استثنای حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت 12:00 الی 24:00 امروز ( دهم خرداد) و همچنین از ساعت 08:00 الی 24:00 روزهای پنجشنبه، جمعه، یکشنبه و دوشنبه به ترتیب در تاریخ های یازدهم و دوازدهم خرداد و چهاردهم و پانزدهم خرداد ممنوع است. 

 فیروزکوه

– تردد تمامی تریلرها به استثنای حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت 8 صبح الی 24 روز های پنجشنبه و جمعه یازدهم و دوازدهم خرداد و همچنین از ساعت 8 تا 24 روزهای یکشنبه و دوشنبه چهاردهم و پانزدهم خرداد از تهران به قائمشهر و بالعکس ممنوع است. 

بر اساس پیش بینی هواشناسی سیاه بیشه، وضعیت هوای امروز جاده کندوان صاف و دمای هوای منطقه نیز 26 درجه است. 

همچنین هوای این منطقه در روز پنجشنبه صاف تا قسمتی ابری گاهی با وزش باد پیش بینی شده و روز جمعه نیز این محور شاهد هوای صاف تا نیمه ابری گاهی افزایش ابر خواهد بود.

۴۲۲۳۵

دادگاه بحرین جمعیت اپوزیسیون "وعد" را هم منحل کرد

به گزارش شبکه المنار، دادگاه اداری بحرین امروز چهارشنبه حکم به انحلال جمعیت “وعد” داد.

دادگاه اداری به ریاست جمعه موسی حکم به این انحلال و مصادره اموال آن و بازگرداندن آن به خزانه کشور کرد.

دبیرکل سابق جمعیت وعد اظهار داشت: حکم دادگاه مدنی سرآغازی برای پایان تلاش سیاسی علنی در بحرین است.

وی افزود: حذف فعالیت سیاسی در بحرین ضربه‌ای به وعد و اعضای آن نیست بلکه به دولت و مخالفان با هم است در واقع به کل بحرین است.

دادگاه بحرین پیشتر هم حکم به انحلال جمعیت الوفاق بزرگترین گروه مخالف شیعه در این کشور داده بود.

52310

اخباری از مذاکرات آمریکا با روسیه در امان درباره "منطقه امن"

 منابع رسمی اردنی اعلام کردند که محور این مذاکرات در مورد “مناطق امن” در جنوب سوریه در مرز مشترک با اردن بوده است. این در حالی است که پایان مهلت بین‌المللی برای ایجاد مناطق “کاهش تنش” در سوریه نزدیک است.

مسئولان دولت اردن در مورد روند این مذاکرات میان مسکو و واشنگتن اظهارنظر نمی‌کنند تا از یک سو سقف انتظارات را بالا نبرند و از سوی دیگر، پیشدستی برای اعلام نتایج صورت نگیرد. این در حالی است که محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن انجام این مذاکرات را تایید یا تکذیب نکرده است.

این مذاکرات حکایت از این دارد که اردن اوضاع را دنبال می‌کند. آمریکایی‌ها و روس‌ها نیز غرق جزئیات برای سلسله تبادلات شده‌اند که امان گمان می‌کند در پایان با تقسیم کیک طرح‌های بازسازی سوریه مرتبط شود.

اردن در هر حالت از کاهش تنش‌ها استقبال می‌کند و برای توافق منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر مناطق کاملاً امن در طول مرزها با عمق دست کم ۴۰ کیلومتر و در چارچوب دیدگاه اقتصادی و تجاری تلاش می‌کند و اردن همچنین می‌خواهد بخش‌هایی ایجاد شود که دست کم بخشی از آوارگان به آنجا بازگردند، این چیزی است که اردن خواهان آن است، اما نه به عنوان یک شرط که حتما باید حاصل شود. مسائل در حال حاضر در دست بررسی و گفتگو است و همگان از جمله، سپاه پاسداران، حزب الله، اسرائیل، و حتی عربستان و اتاق جدید عملیات که در عربستان ایجاد شده است، قویا بر حوزه رود یرموک و مثلث صحرایی میان عراق، سوریه، اردن، بادیه الشام و همچنین جنوب بلندی جولان متمرکز هستند.

روزنامه اردنی الغد به نقل از منابع گزارش داد که اردن وارد مذاکرات با روسیه و ایالات متحده و طرف‌های مختلف شده است که هدف از این مذاکرات تعیین ماهیت منطقه “امن” در جنوب سوریه و ساختار نیروهایی است که در آن حضور خواهند داشت و از آن نگهبانی کرده و آتش بس در آنجا را تضمین می‌کنند.

منابع تاکید کردند که برقراری آتش بس در جنوب سوریه به نفع اردن است و اردن حضور هرگونه نیرویی در مرزهایش به استثنای نیروهای داعش یا شبه نظامیان طایفه‌ای را می‌پذیرد.

در چهارم ژوئن آتی، مهلت روسیه، ایران و ترکیه که در مذاکرات آستانه در مورد بحران سوریه جهت ارائه سازوکار تامین امنیت چهار منطقه “کاهش تنش” در سوریه از جمله در جنوب سوریه تعیین شد، پایان می‌یابد.

49310