ترکیه ۴۰۰۰ کارمند دیگر را اخراج کرد

به گزارش آسوشیتدپرس، دولت ترکیه روز شنبه با صدور یک حکم حکومتی جدید بیش از ۴۰۰۰ کارمند بخش دولتی را از خدمت منفصل کرد.

روزنامه رسمی ترکیه بعد از ظهر روز شنبه این حکم حکومتی را منتشر نمود.

در این حکم حکومتی، نام هزاران تن از کارمندان دولتی منفصل از خدمت اعلام شد که حدود ۵۰۰ تن از آنها کارمندان دانشگاهها و بیش از ۱۰۰۰ تن دیگر پرسنل ارتش ترکیه بودند.

طبق این حکم، ۲۳۶ نفر دیگر نیز در سمتهای خود ابقاء شدند.

گفتنی است وضعیت فوق العاده ای که پس از کودتای نافرجام در تابستان گذشته برقرار شده است، به دولت ترکیه اجازه می دهد که بر اساس احکام دولتی به رتق و فتق امور بپردازد.

از آن زمان تاکنون، بیش از ۴۷۰۰۰ تن از شهروندان ترکیه دستگیر و ۱۰۰ هزار نفر نیز به اتهام ارتباط با سازمانهای تروریستی از کار برکنار شده اند.

مقامات ترکیه مدعی هستند که «فتح الله گولن» روحانی ترکیه ای مقیم آمریکا کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه را سازماندهی کرده است؛ اتهاماتی که گولن رد می نماید.

52311

یک ایرانی در استانبول کشته شد

به نوشته پایگاه خبری اینترنتی خودروی لوکس، دو ایرانی که شنبه شب در حال ترد در منطقه ساری یر استانبول بودند متوقف و هدف رگبار گلوله قرار گرفتند.
به نوشته این پایگاه یکی از دو سرنشین این خودرو کشته و سرنشین دوم که بشدت زخمی شده بود به بیمارستان منتقل شد.
حریت به اسامی این ایرانیان اشاره ای نکرده اما برخی منابع خبری می گویند فرد کشته شده «سعید کریمیان» مدیر گروه جم تی وی است.
منابع رسمی ترکیه تاکنون در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

52311

گرد و غبار عراقی هوای پنح شهرستان ایلام را در وضعیت هشدار قرار داد

 

علی طاهر سارایی در گفت‌وگو یی اظهار داشت: با ورود توده گرد و خاک به آسمان استان ایلام وضعیت هوا در برخی از شهرستان‌های استان در حالت هشدار قرار گرفته است.

هوای شهرستان‌های ایلام، ایوان، مهران، چرداول، آبدانان و دهلران در حالت هشدار است و مناطق دیگر استان نیز درگیر این توده شده است.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام عنوان کرد: امیدواریم که در ساعت‌های آینده از غلظت این توده کاسته شود و در حال حاضر پدیده گرد و خاک در مناطق مختلف در وضعیت پایداری قرار دارد.

وی گفت: منشأ این توده گرد و خاک بیابان‌های عراق است که سبب شده است هوای استان ایلام در وضعیت هشدار قرار بگیرد.

سارایی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تا کنون در استان ایلام چهار روز آلوده را داشته‌ایم و در سال 95 نیز 80 روز آلوده سپری شده بود.

46

 

جلسه توجیهی کاندیداهای شورای شهر و روستای کرج با حضور معاون دادستان کرج برگزار شد

جواد یاوری گفت: با تبریک روز شورا به تمام کاندیداهای حاضر در این جلسه نکات حائز اهمیت  انتخابات را اعلام و یادآورری شجاعت و مشارکت کاندیداها در ورود به صحنه اجرایی، این اتفاق را موجبات پویایی و نشاط در جامعه و دمیدن روحیه امید در بین مردم دانست.
معاون دادستان در خصوص مقررات و تخلفات انتخاباتی افزود: قسمتی از آن به قبل شروع رسمی تبلیغات برمی گردد و قسمت دیگر در ایام تبلیغات و همچنین روز اخذ رای و پس از اعلام نتنایج رای گیری می باشد. وی همچنین تبلیغات مجاز انتخابات برای کسانی که صلاحیتشان تایید شده است را هشت روز قبل از انتخابات عنوان کرد که 24 ساعت قبل از شروع رای گیری ادامه خواهد داشت.
وی افزود: رویکردی که دادسرای کرج نسبت به این موضوع اتخاذ کرده است گذشته از اینکه رصد روزانه فعالیت تمام کاندیداها را دارند به صورت ویژه نیز تمام اقداماتی که از روی بی اطلاعی، ناآگاهی یا عدم توجه، تبلیغات غیر مجازی انجام می دهند را مورد توجه قرار خواهند داد.
یاوری تاکید کرد: هدف و اصل را مبتنی پیش گیری قرار داده ایم و در همین راستا شعبه ی ویژه ای برای رسیدگی به جرایم و تخلفات که در این ایام و تا شروع تبلیغات و پس از آن موارد را مدنظر داریم.
وی با اشاره به قوانین انتخابات گفت: تخلفات انتخابات تنها مربوط به کاندیدا نمی شود و طرفداران، هواداران و حتی خانواده هایشان اگر مرتکب تخلف شوند قطعا به نام آن کاندیدا نوشته خواهد شد و طبیعتا ماموریت های دوران انتخابات هم به همین صورت است.
وی ادامه داد: در ایام تبلیغات انتخابات اقداماتی که به منظور معرفی خودتان برای شهروندان و شناخت بهتر خودشان است مجاز خواهد بود.
یاوری موارد مصداقی را شامل: طرح بطالت خلاف واقع ، دیوار نویسی و نصب پوستر در مکان های غیر مجاز، بلندگوهای سیار، استفاده از امکانات دولتی، آثار تبلیغات روی تابلوهای راهنمایی و… اعلام کرد.
یاوری اضافه کرد: فعالیت های اجتماعی و سیاسی، رزومه کاری، سخنرانی ها، جلسات پرسش و پاسخ از جمله نکات مجازی است که کاندیداها در طی این مدت می توانند انجام دهند. مکانهای مجازی توسط شهرداری تدوین خواهد شد که کلیه تبلیغات در آنجا انجام می شود. در مناطق مختلف شهرداری کرج، ستادی را برای انتخابات انتخابات فقط در یک نقطه قرار داده است که باید به هیات اجرایی اعلام شود.
وی در پایان یادآور شد: در ماده 67 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا یک سری تخلفات انتخاباتی قید شده است که مربوط به موعد انتخابات می باشد. تعدادی از آنها به هیات نظارت و اجرایی مرتبط می باشد. اگر در کاندیدایی ثابت شود خرید و فروش رای انجام داده است نه تنها برای او گران تمام می شود بلکه حتی در دوره های بعد در اعلام صلاحیت در سوابق او مد نظر قرار خواهد گرفت.

46

دانش آموز فریدونکناری فنی ترین بازیکن آسیا شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین منطقه  مازندران؛ سید عظیم اسماعیل زاده از کسب عنوان فنی ترین بازیکن توسط دانش آموز فریدونکناری در هفتمین دوره مسابقات تکواندو جام باشگاه های آسیا خبر داد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان فریدونکنار افزود: هفتمین دوره مسابقات جام باشگاه های آسیا(G11) با حضور تیم های شهرداری ورامین، باشگاه مقاومت و شهدای مدافع حرم ساری از ایران، عمان، پاکستان، افغانستان و عراق در 2 گروه به مدت 2 روز در سالن سید رسول حسینی شهر ساری به میزبانی هیئت تکواندو استان مازندران برگزار شد.

وی تصریح کرد: تیم شهدای مدافع حرم و شهرداری ورامین برای رسیدن به قهرمانی در فینال رودروی هم قرار گرفتند که در نهایت تیم شهرداری ورامین عنوان قهرمانی جام باشگاه های آسیا را به خود اختصاص داد و تیم شهدای مدافع حرم نائب قهرمان شد.

اسماعیل زاده اظهار کرد: مهدی محمودی از تیم شهدای مدافع حرم در وزن 54- کیلوگرم که توانست با غلبه بر حریف خود تنها امتیاز تیمش را در فینال این رقابتها بدست آورد، از سوی کمیته فنی مسابقات به عنوان فنی ترین بازیکن این دوره از رقابتهای جام باشگاه های آسیا شناخته شد.

وی خاطر نشان کرد: مهدی محمودی دانش آموز سال سوم رشته معماری در هنرستان فنی و حرفه ای امام خمینی(ره)فریدونکنار در سبک کیوروگی در این دوره از مسابقات حاضر بوده و نائب قهرمانی مسابقات تکواندوی آزاد کشوری را در کارنامه ی خود دارد

46

ساماندهی سواری های مسافربری پلاک شخصی استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل؛ علی رحمتی که در جلسه ساماندهی سواری های مسافربری پلاک شخصی سخن می گفت با بیان اینکه بر اساس ماده 203 قانون راهنمایی و رانندگی به کار گرفتن مسافر از طریق ماشین های پلاک شخصی ممنوع است افزود : از بابت تامین ناوگان پلاک عمومی در استان هیچ مشکلی نداریم و در برخیاز شهرستانها با تبصره 4 درصد وام نیز برای تهیه خودروهای پلاک عمومی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

وی گفت : در حال حاضر در تمام شهرستانها سواری های پلاک عمومی در چهارچوب قوانین و مقررات به مردم شریف استان با همه توان شبانه روز خدمات ارائه می کنند.

مهندس رحمتی تصریح کرد : اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل از کسانیکه علاقه مند داشتن سواری های پلاک عمومی هستند با ایجاد زیر ساخت های لازم حمایت می کند و آماده است بعنوان مثال اگر فردی در مسیر تبریز به اردبیل با پلاک شخصی فعالیت می کند از طریق هماهنگی با شرکت های حمل و نقل در همان مسیر با پلاک عمومی به کار خود ادامه دهد.

رئیس پلیس راه استان اردبیل هم گفت : ما معتقدیم مشکلات پلاک شخصی ها با ایجاد زیر ساخت های لازم حل می شود و نباید از پلیس بعنوان ابزار اول برخورد با این امر استفاده شود.

سرهنگ فتاحی اظهار امیدواری کرد با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات دارندگان سواری های مسافربری پلاک شخصی ، سازمان های متولی در صدد حل آن برآیند و پلیس نیز در کنار اقدامات این نهادها و ساماندهی پلاک شخصی ها در میدان اقدام و عمل آماده همکاری همه جانبه است.

 

46

عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه گازرسانی به روستاهها بی سابقه بوده است

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از یاسوج،رحمان خادم در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد:جمعیت بهره مند از گاز روستایی انجام شده در دولت یازدهم بیش از ۶۰ هزار نفر می باشد که حدود۱۸ هزار خانوار را پوشش می دهد.مدير عامل گاز استان كهگيلويه و بويراحمد بعد از ظهر شنبه در جمع اصحاب رسانه گفت: از مجموع ١٧ شهر استان ١٥شهر از نعمت گاز طبيعي برخوردار شدند .
رحمان خادم در ادامه افزود:دو شهر ديشموك و قلعه رئيسي از نعمت گاز برخوردار نبودند كه به همت دولت تدبير و اميد گاز رساني به اين دو شهر در حال انجام است.
خادم در ادامه نيز در خصوص گاز رساني به شهرهاي ديشموك و قلعه رئيسي افزود: فاز اول و دوم اين پروژه ١٦ كيلومتر است كه پيشرفت فيزيكي قابل توجهي داشته و تا اوليل خرداد ماه امسال به بهره برداري ميرسد.

وي همچنين گفت: عمليات اجرايي فاز سوم اين پروژه نيز آغاز گرديده است.
مدير عامل گاز استان كهگيلويه و بويراحمد گاز رساني به بخش سرآسياب و منطقه ممبي شهرستان بهمئي را يكي ديگر از پروژه هاي مهم گازرساني استان دانست و افزود: مطالعات لازم در اين زمينه انجام شده و امسال عمليات اجرايي اين پروژه از سمت شهرستان لنده با خط ٦ اينچ با اعتباري بالغ بر ١٦ ميليارد تومان آغاز خواهد شد .

وي تصريح كرد: جمعيتي بالغ بر ١٧ هزار نفر با بهره برداري از اين پروژه از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

رحمان خادم با اشاره به اينكه ٧٥درصد از روستاهاي واجد شرايط استان كهگيلويه و بويراحمد از نعمت گاز برخوردار هستند افزود: اين ميزان در شهرستان گچساران ١٠٠درصد، بويراحمد ٨١درصد، كهگيلويه ٤٦درصد، باشت ٨٥درصد، دنا ٨١درصد، چرام ٨٦درصد، بهمئي ٣٩درصد و لنده ٦٧درصد است.
وي تاكيد كرد: ١٦٨هزار خانوار در استان كهگيلويه و بويراحمد از نعمت گاز طبيعي بهره مند هستند كه از اين تعداد ١٢٢هزار و٦٠٠ خانوار شهري و ٤٥ هزار و چهارصد خانوار روستايي است

خادم تصريح كرد : با اين وضعيت ٩٧درصد كل خانوار هاي شهري و٧٢درصد خانوار هاي روستايي استان از نعمت گاز طبيعي بهره مند شدند.

46

 

روایت عباس عبدی از اشتباه قالیباف در مناظره/ رئیسی، سیاست احمدی‌نژاد را دنبال کرد

عباس عبدی در جمع‌بندی‌اش از مناظره اول کاندیداهای ریاست‌جمهوری دوازدهم، گفت: آقای قالیباف در این مناظره سعی کرد آقای رییسی را از رقابت حذف کند و خود را رقیب اصلی روحانی معرفی کند ولی نکته مهم این بود که جهانگیری خود را طرف قالیباف کرد و اجازه نداد قالیباف دوگانه مورد نظر را شکل دهد بعلاوه سخنان اصولی هاشمی طبا نقشه دو نفر اصولگرا را برای جدلی کردن مناظره تا حدی خنثی کرد.

وی افزود: به نظرم آقای قالیباف مرتکب یک اشتباه ناخواسته شد خواست خودش را محور رقابت کند ناخواسته تبدیل به سیبل هم شد. مشکل دیگر رییسی و قالیباف این بود که سیاست احمدی‌نژاد را دنبال کردند بدون این که توانایی او را در جا انداختن این ایده داشته باشند لذا دستشان خالی است نمی‌توانند این سیاست را ادامه دهند. به نظرم این مناظره بعید است که تاثیر جدی بر بینندگان و تغییر رای آنان بگذارد. نکته مهمتر این که وقتی آرای منفی بالا باشه تخریب دیگران چیزی از آرای طرف مقابل را کم نمی کند در عوض به خودش هم اضافه نمی کند باید روی ایجابیات خود حرف زد

وی درباره کناره گیری جهانگیری از انتخابات گفت: تردید ندارم که این دو نفر تا پایان انتخابات به بهترین شکلی منافع ملی را در نظر می‌گیرند. و هر چه را به نفع کشور بدانند با طیب خاطر انجام خواهند داد و مشکلی پیش نخواهد آمد.

2929

صکوک و کاربرد آن در سرمایه گذاری و تامین مالی

سرمایه یکی از نهاده های اصلی هر فعالیت اقتصادی است که می توان از آن تحت عنوان انباشت نقدینگی برای آغاز فعالیت و یا ادامه آن در یک بنگاه اقتصادی نام برد. در یک بنگاه اقتصادی، سرمایه به دو طریق تامین می شود، یا از دارایی صاحبان و یا از طریق فرآیند تأمین مالی. یکی از دغدغه های هر بنگاه اقتصادی، تأمین منابع مطلوب مالی است، به عبارت ديگر سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات جهت تأسیس، تجهیز و یا گسترش فعالیت‌های خود، نیازمند منابع مالی می‌باشند که در بازارهای مالی متعارف این نیاز از طریق انتشار اوراق قرضه مرتفع می‌گردد. اوراق قرضه مبتی بر قرض با بهره است که از دیدگاه اسلام ربا و حرام بوده، و از این رو نمی‌توان در کشورهای اسلامی از این اوراق جهت تأمین مالی استفاده کرد. اندیشمندان مسلمان با توجه به اهمیت تأمین مالی شرکت‌ها از روش‌های اسلامی، ابتدا به ایجاد نظام بانکداری اسلامی و سپس به فکر طراحی بازار سرمایه اسلامی و ابزارهاي آن افتادند. “صکوک” يكي از اين ابزارهاست كه به منظور تامین مالی بنگاهها و طرحهاي مختلف استفاده می شود.

مقاله حاضر به تشريح كاربرد اين ابزار تامين مالي و دامنه استفاده از آن در جهان و نيز اركان انتشار آن اختصاص دارد.

ابزارهای نوین مالی اسلامي(صکوک) چیست؟

صکوک ؛ ابزاری نوین و کارا در فرایند تامین مالی و سرمایه گذاری.

صُکوک جمع صَک به معنای سند و سفته است و مُعَرَّب واژه چک در فارسی است. عرب ها این واژه را برای انواع حوالجات، تعهدات و اسناد مالی بکار می برند.

صکوک اوراقی هستند که بر اساس قراردادهای شرعی منتشر شده و مبتنی بر اقتصاد واقعی است و نارسایی اقتصاد غیر واقعی سایر اوراق بهادار را ندارد. صکوک نوعی ابزار مالی با پشتوانه ترازنامه و دارایی های فیزیکی است.

طبق تعریف استاندارد شماره 18 AAOFIF :

“صکوک مشارکت، اسناد و گواهی‌های دارای ارزش یکسان هستند که بر اساس عقد مشارکت ایجاد شده اند و در آن یکی از طرفین یا شخص ثالثی مدیریت عملیات را بر عهده می‌گیرد”.

طبق تعریف سازمان حسابداری و حسابرسی نهادهای مالی اسلامی:

” گواهی‌هایی با ارزش اسمی یکسان که پس از اتمام عملیات پذیره‌نویسی، بیانگر پرداخت مبلغ اسمی مندرج در آن توسط خریدار به ناشر است و دارندة آن مالک یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها، منافع حاصل از دارایی و یا ذینفع یک پروژه یا یک فعالیت سرمایه‌گذاری خاص می‌شود.”

آمارها از حجم انتشارصکوک در ایران و جهان چه می گویند؟

اولین صکوک در ایران در سال 1389 توسط شهرداری تهران منتشر گردید. رشد چشمگیر بازار صکوک در ایران در سال 1395 بوده است. اظهارات مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی حاکی از ان است که مجموع کل اوراق سال 1395 به رقم 83 هزار و 662 میلیارد ریال رسید.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اظهار داشت در آخرین روزهای اسفندماه 95، انتشار صکوک رشدی 14 برابری را نسبت به مدت مشابه سال 94 تجربه کرده است.

نمودار زیر حجم صکوک منتشره در بازار سرمایه ایران را از سال 1389 تا 1395 نشان می دهد:

در بازار جهانی صکوک، سال‌های 2012 و 2013 نقطه اوج رشد می باشد و سال 2015 نقطه تثبیت آن. در سال 2015 عواملی نظیر تردید نسبت به سیستم مالی جهانی، توقف انتشار صکوک کوتاه مدت توسط بانک مرکزی مالزی بنا بر تصمیمات استراتژیک آن کشور، افت شدید قیمت نفت ، افزایش نرخ مرجع ، تغییر سیاست‌گذاری‌های انتشار صکوک از تامین فرصت‌های سرمایه‌گذاری به مدیریت نقدینگی برای بانک‌های اسلامی بر روی انتشار صکوک تاثیرگذار بود. طبق آمار منتشره شرکت مدیریت مرکز بازار سرمایه، حجم صکوک جهانی منتشر شده از سال 2001 تا 2015 میلادی به تفکیک کشور و بطور کل در نمودار های ذیل نمایش داده می شود:

ارکان انتشار ابزارهای نوین مالی اسلامي(صکوک) چیست؟

ارکان انتشار صکوک شامل ۹ رکن مشتمل بر بانی، شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، واسط، فروشنده، ضامن، عامل فروش، عامل پرداخت، بازارگردان و متعهدپذیره نویس می باشد.

  • بانی: بانی شخص حقوقی است که نهاد واسط برای تامینمالی او در قالب عقود اسلامی اقدام به انتشار صکوک می‌کند.
  • شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه: این شرکت نهاد مالی است که به موجب دستورالعمل فعالیت نهادهای واسط مصوب ۱۳۸۹/۰۵/۱۱ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تاسیس شده است و وظیفه تاسیس و راهبری نهادهای واسط را در بازار سرمایه ایران بر عهده دارد. این نهاد نقش امین را عهده دار است که برای حفظ منافع دارندگان اوراق بهادار و حصول اطمینان از صحت عملیات ناشر، نسبت به مصرف وجوه، نحوه نگهداری حساب‌ها و صورت‌های مالی و عملکرد اجرایی بصورت مستمر، رسیدگی و اظهار نظر می نماید. از دیگر وظایف این شرکت انجام کلیه امور اداری، مالی، مدیریتی، حقوقی و قانونی نهاد واسط و همچنین نگهداری حساب‌ها و دفاتر مالی نهاد واسط است.
  • واسط:این نهاد یک شرکت حقوقی است با مسولیت محدود، که توسط شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به عنوان عامل انتشار انواع صکوک تشکیل می گردد. هر نهاد واسط در هر زمان نمی‌تواند برای تامین مالی بیشتر از یک طرح، اوراق بهادار منتشر نماید. این نهاد به منظور نقل و انتقال دارایی به وکالت از دارندگان صکوک اجاره و انتشار صکوک اجاره تشکیل می‌شود.
  • فروشنده: بانی یا شخص حقوقی دیگر که اقدام به فروش دارایی به نهاد واسط می‌نماید.
  • ضامن: ضامن توسط بانی و با تایید سازمان بورس صرفا از بین بانکها، موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه‌های تحت نظارت بیمه مرکزی، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های سرمایه گذاری، نهادهای عمومی و موسسات دولتی انتخاب می شود. در واقع ضامن شخص حقوقی می باشد که پرداخت جریان درآمدی و حسب مورد بهای خرید دارایی مبنای اوراق بهادار اسلامی توسط بانی به نهاد واسط را تضمین می‌نماید.
  • عامل فروش: شخص حقوقی که نسبت به عرضه صکوک از طرف ناشر برای فروش اقدام می‌کند. این شخص حقوقی از بین شرکت‌های کارگزاری عضو بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران توسط بانی انتخاب می‌شود.
  • عامل پرداخت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که نسبت به پرداخت های مرتبط با اوراق بهادار اسلامی در سررسیدهای معین به سرمایه‌گذاران اقدام می کند.
  • بازارگردان: کارگزار معامله‌گر یا شرکت تأمین سرمایه‌ای است که با اخذ مجوز لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق و تحدید دامنه نوسان قیمت آن، به داد و ستد آن اوراق می‌پردازد. بازارگردان نهادی است که در روان نمودن بازار ثانویه اوراق بهادار نقش دارد و زمانی که بازار اوراق بهادار با کسادی روبه‌رو گردد این نهاد با خرید و فروش اوراق به روانی بازار کمک می‌کند. بازارگردان موظف است تا در مواقعی که دارنده اوراق به نقدینگی نیاز دارد و خواهان فروش اوراق خویش در بازار ثانویه است اما به دلیل رکود بازار خریدار مناسبی برای اوراق نمی‌یابد اوراق را از دارنده، خریداری نماید. بازارگردان به تبادل اوراق اشتغال دارد. از یک سو اوراق را خریداری و از سوی دیگر به فروش آن‌ها مبادرت می‌ورزد. از این رو به لحاظ حقوقی بازارگردان مانند هر خریدار دیگر اوراق عمل می‌نماید و تفاوت این نهاد با خریدار عادی اوراق در این است که بازارگردان موظف به خرید اوراق در وضع کسادی بازار اوراق بهادار نیز می باشد.
  • متعهد پذیره نویس: شخص حقوقی ثالث متعهد به خرید اوراق بهاداری که ظرف مهلت پذیره‌نویسی به فروش نرسیده باشد. متعهد پذیره‌نویس شخصی جدا از خریداران اوراق است که اگر اوراق مطابق پیش‌بینی‌های انجام شده به فروش نرسد، نهاد واسط موظف به انعقاد قرارداد با متعهد پذیره‌نویس جهت فروش مابقی اوراق می باشد تا با استفاده از این روش منابع لازم جهت خرید دارایی مورد نظر فراهم گردد.

 

*مشاور توسعه بازار و تامین مالی

 

 

35224