روسیه: ایران با تروریسم در منطقه مبارزه می‌کند

لاوروف افزود: در سال های دهه 90 میلادی که روسیه با تهدید گروههای تروریستی روبرو شده بود و حمله های تروریست ها در منطقه قفقاز جریان داشت، صدها تروریست را که از کشورهای مختلف همسایه ایران آمده بودند، دستگیر کردیم یا تحت تعقیب قرار دادیم در حالیکه شاهد چنین مواردی از سوی جمهوری اسلامی نبودیم.

وی در مصاحبه با نشریه آمریکایی «منافع ملی» که روز پنجشنبه در سایت اینترنتی وزارت خارجه روسیه انتشار یافت، گفت: می دانیم که محافل سیاسی شماری از کشورها واقعا به نفوذ تروریست ها و جنگجویان به منطقه قفقاز شمالی روسیه کمک کردند.
لاوروف ادامه داد: ایران تاکنون هیچگاه حاکمیت روسیه را تهدید نکرده و از ارتباط با گروههای اسلامی نیز برای رشد افراطی گری و متزلزل کردن اوضاع بهره نگرفته است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین با اشاره به همکاری این کشور و ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه، اظهار کرد: مسکو، تهران و افراد دیگر با ارتش سوریه برای مبارزه با تروریست ها همکاری می کنند.
لاوروف ادامه داد: ایران یکی از بازیگران با نفوذ است که با دعوت و خواسته رهبری سوریه در این کشور حضور دارد و همزمان حزب الله لبنان نیز در این زمینه فعال است و اگر می خواهیم بر تروریست ها چیره شویم و همه آنها را نابود کنیم، باید اقدام های هماهنگ انجام شود.
وزیر خارجه روسیه همچنین در پایان اظهار کرد: فکر نمی کنم، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از شعارهای رقابت های انتخاباتی خود که ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده بود، پیروی کند.

52311

روحانی: برجام سایه جنگ، تهدید و تحریم را از کشور برداشت

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه مناطق آزاد تجاری و صنعتی در ‏رشت، اقدامات و فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در زمینه مناطق آزاد را افتخارآمیز و با تحولاتی بزرگ ‏توصیف کرد و گفت: حرکت دولت در 3.5 سال گذشته در این زمینه درست و در مسیر صحیح قرار داشته است.‏

رییس‌ جمهور گفت: از ابتدای کار دولت به دنبال این بودیم که مناطق آزاد از حالت مرکزی برای واردات ‏اجناس و کالاها و وسایل لوکس به مراکز مهم صادراتی و در نهایت به پایلوتی برای همه طرح‌های مهم در ‏کشور تبدیل شود.‏

روحانی امکان اتصال مناطق آزاد در جنوب کشور به آب‌های آزاد را یکی از ویژگی‌های مهم این مناطق ‏برشمرد و گفت: برای توسعه مناطق آزاد تجاری – صنعتی در جنوب کشور، کشتیرانی از لحاظ استراتژیک و ‏راهبردی مهم‌ترین مسأله است.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه گسترش فرهنگ و تجارت در سطح جهانی بدون بهره گیری مناسب از دریاها امکان پذیر نیست، ‏اظهار داشت: سواحل گسترده ایران نعمتی خدادادی است.‏

روحانی با بیان اینکه مناطق آزاد تجاری – صنعتی نقطه اتصال با کشورهای همسایه بوده و نحوه ‏عملکرد از لحاظ بین‌المللی و سیاسی در این زمینه بسیار مهم است، تصریح کرد: رسالت مناطق آزاد توسعه ‏دیپلماسی اقتصادی، سیاسی و تجاری با کشورهای همسایه است.‏

رییس‌ جمهور همچنین سرمایه‌گذاری در خارج و داخل، روابط علمی بهتر و جذب گردشگر را از مهم‌ترین ‏ویژگی‌های مناطق آزاد توصیف کرد. ‏

روحانی با تأکید بر اینکه مناطق آزاد از لحاظ فرهنگی باید مایه اتصال و نزدیکی بین همه فرهنگ‌ها، ‏اقوام، گروه‌ها و مذاهب باشند، ادامه داد: باید انسجام داخلی در مناطق آزاد بیشتر شود و روابط ‏هر چه صمیمانه تر و وحدت بین همه ادیان و مذاهب در این مناطق شکل گیرد.‏

رییس‌ جمهور با اشاره به نقش منشور حقوق شهروندی در پیوند و نزدیکی اقوام و مذاهب مختلف از جمله در مناطق ‏آزاد، تصریح کرد: بحث حقوق شهروندی تعارف نبوده و گامی مهم در اجرای قانون اساسی است و حتماً دیگر قوا نیز در این زمینه کمک ‏می‌کنند.‏

روحانی همچنین تأکید کرد: مردم محلی همجوار مناطق آزاد باید احساس کنند که وجود این مناطق به ‏نفع آنان است.‏

رییس‌ جمهور تحول در بخش گردشگری را یکی از راه‌های سریع اشتغال‌زایی در کشور دانست و گفت: باید ‏امکانات تفریحی و گردشگری در مناطق آزاد فراهم شود.‏

روحانی تأکید کرد: گردشگری حلال در ایران می‌تواند به یک برند در سطح جهانی تبدیل شود.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه حل مسأله اشتغال، دغدغه و اولویت مهم و اصلی دولت تدبیر و امید است از ‏مناطق آزاد تجاری و صنعتی خواست تا در این زمینه برنامه ریزی پر شتابی داشته باشند.

روحانی همچنین به مذاکرات هسته‌ای و اجرایی شدن برجام اشاره کرد و گفت: برجام حادثه مهم ‏تاریخی در کشور بود و دولت جمهوری اسلامی ایران توانست با 6 قدرت جهانی مذاکره کند، حق خود را ‏پس بگیرد و قطعاً کار عظیمی در این زمینه انجام شد.‏

رییس‌ جمهور ادامه داد: بهترین کارشناسان و متخصصان داخلی معتقد بودند که لغو قطعنامه‌ها شدنی نیست، ‏اما خط قرمز اصلی ما لغو قطعنامه‌ها بود و در این زمینه موفق شدیم.‏

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: حل مسأله پی‌ام‌دی که زیربنای تحریم و فشار بود، کاری بسیار عظیم و ملی است.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه برجام سایه جنگ و تهدید و تحریم ظالمانه را از کشور برداشت و فضای کار و تعامل با جهان را ‏مساعدتر کرد، گفت: باید از فضای پسابرجام در مناطق آزاد تجاری – صنعتی به خوبی استفاده شود.‏

روحانی با تأکید بر اینکه ایجاد زنجیره اقتصادی در زمینه تولید و صادرات و ارتباط با دنیا در مناطق ‏آزاد، ضروری است، گفت: افزایش صادرات نیاز به استمرار دارد و ایجاد این زنجیره بویژه در سطح جهانی ‏از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر مناطق آزاد این زنجیره‌ها را در کشور ایجاد کنند، تحول بزرگی در ‏کشور، بویژه افزایش صادرات و اشتغال‌زایی بوجود می‌آید.

رییس‌ جمهور همچنین ضرورت تحول بخش ساختمان و مسکن و ورود مناطق آزاد به این عرصه را مورد ‏تاکید قرار داد.‏

روحانی با اشاره به اهمیت توجه به مسایل زیست محیطی در مناطق آزاد، گفت: توجه به این امر برای ‏رونق اقتصادی، گردشگری و توسعه پایدار ضروری است.‏

رییس‌ جمهور در پایان تصریح کرد: باید به مسأله پساب‌ها، فاضلاب و آب و هوا در مناطق آزاد توجه بیش ‏از پیش شود.‏

2929

پیشگویی افشین یداللهی از حال خود پس از مرگ همسرش/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آگهی ترحیم شبنم رحمتیان، همسر
زنده‌یاد افشین یداللهی با قسمتی از یکی از ترانه‌های همسرش در فضای مجازی در حال
دست به دست شدن است.

در این آگهی آمده است: «از مرگت ناراحت نمی‌شوم اگر قرار
باشد پیش من که پیش از تو رفتم بیایی…»

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شبنم رحمتیان روز جمعه یازدهم فروردین ساعت 10:30 صبح
در بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

۲۵ اسفند سال گذشته،
افشین یداللهی، شاعر و ترانه‌سرا در تصادف رانندگی در مسیر هشتگرد به تهران درگذشت
و همسر و برادر همسرش که همراه او در اتوموبیل بودند، به بیمارستان منتقل شدند.

متاسفانه تلاش‌های پزشکان برای بهبود و درمان شبنم رحمتیان
نتیجه‌بخش نبود و صبح امروز (پنجشنبه ۱۰ فروردین) او درگذشت. 

57242

فیلم | ماجراهایی از «ماجرای نیمروز» از زبان جواد عزتی | با دست خالی در این سینما شاهکار می‌سازیم!

 

 

منبع: دنیای تصویر

264264

برگزاری جام جهانی با 48 تیم/سهمیه آسیا 8 تیم

طرح پیشنهادی فیفا برای برگزاری این رقابت ها، حضور ۱۶ کشور از اروپا و ۸ کشور از آسیا است که به این ترتیب کار تیم‌های آسیایی برای حضور در جام جهانی به مراتب آسان می‌شود. ۱۶ سهمیه برای قاره اروپا، ۹ سهمیه برای قاره آفریقا، ۸ سهمیه برای آسیا، ۶ سهمیه برای آمریکای شمالی و جنوبی، یک سهمیه برای اقیانوسیه و دو سهمیه نیز برای پلی آف در نظر گرفته شده است.

قرار است فیفا به زودی در جلسه اجرایی خود این سهمیه ها را تصویب کند.

41258

پوتین از طرح انقلاب رنگی در روسیه خبر داد

رئیس جمهوری روسیه تظاهرات مخالفان دولت در شهرهای مختلف این کشور به عنوان اعتراض به فساد مالی را به حوادث سه سال پیش اوکراین منجر به براندازی حکومت این کشور تشبیه کرد.
روزنامه کامرسانت روز پنجشنبه در بخش اخبار آنلاین خود نوشت: پوتین برای نخستین بار در مورد تظاهرات یکشنبه گذشته در شهرهای روسیه اظهارنظر کرد.

به نوشته روزنامه روسی، پوتین با بیان اینکه دولت روسیه با فساد مالی مبارزه می کند، اظهار کرد: از این موضوع در آستانه انتخابات (ریاست جمهوری) نادرست و برای متزلزل کردن اوضاع استفاده کردند.
رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: مشابه این اقدام های اعتراضی منجر به بروز کودتای ضدحکومتی در اوکراین و عامل برپایی اعتراض ها در چندین کشور عربی شد.
به نوشته کامرسانت، پوتین گفت که می خواهم مسائل مربوط به مبارزه با فساد مالی در مرکز توجه قرار گیرد و علاقه مردم به این مقوله را مثبت ارزیابی می کنم.

وی گفت: دولت پیگیرانه از مبارزه با فساد مالی حمایت می کند و مردم روسیه نیز این رویکرد را می بینند، اما تنها چیز نادرست، استفاده برخی نیروهای سیاسی از این موضوع برای اهداف انتخاباتی است.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: مبارزه با فساد مالی باید مطابق قانون انجام گیرد و مقصران در برپایی تظاهرات غیرقانونی باید مجازات شوند.

تظاهرات مبارزه با فساد مالی در روسیه روز یکشنبه گذشته به درخواست الکسی ناوالنی از مخالفان غربگرای دولت روسیه برگزار شد که با وجود هشدارهای مقام های مسکو مبنی بر غیرقانونی بودن تظاهرات در آن شرکت کرد و توسط ماموران امنیتی نیز دستگیر شد.
این تظاهرات در دهها شهر روسیه برگزار شد. تظاهرکنندگان در مرکز مسکو و چند نقطه دیگر پایتخت شعار علیه دولت می دادند.
تظاهرات ضدفساد مالی پس از نمایش فیلمی در اینترنت برگزار شد که ناوالنی مدعی شده بود، دیمتیری مدودیف نخست وزیر روسیه ثروت کلانی و ویلای مجللی دارد و از چند شرکت برخوردار است.

به نوشته روزنامه کامرسانت در مجموع 90 شهر روسیه شاهد تظاهرات ضدفساد مالی بود که فقط در 20 شهر با مجوز قانونی انجام گرفت.

براساس اطلاعات اعلام شده، در مجموع حدود هزار تظاهرکننده دستگیر شدند که بیشتر جوانان بودند.
انقلاب رنگی یا مخملی نوعی خیزش تحت حمایت های رسانه ها و دولت های غربی و در راس آنها آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا است که پیش از فروپاشی سال 1991 اتحاد شوروی و بلوک اردوگاه کمونیستی شکل گرفت و تاثیرهای عمیقی بر جغرافیای سیاسی جهان برجای گذاشت.

این واژه را برای نخستین بار واسلاو هاول رهبر مخالفان چکسلواکی در انقلاب ۱۹۸۹ این کشور بر سر زبان‌ها انداخت.
انقلاب‌های رنگی به یک رشته از تکاپوهای مرتبط گفته می‌شود که در جوامع پسا کمونیستی شرق اروپا، مرکزی و همچنین آسیای میانه بروز و ظهور پیدا کرد و هیات حاکمه برخی کشورها در این مناطق سقوط کرده و دولت های طرفدار غرب روی کار آمدند.
نخستین نمونهٔ انقلاب مخملی در دورهٔ شش هفته‌ای (۱۷ نوامبر تا ۲۹ دسامبر ۱۹۸۹) در چکسلواکی رخ داد و با وقوع تحولات مشابهی به شکل زنجیره‌ای در صربستان (دو مرحله ۱۹۹۷ و ۲۰۰۰)، گرجستان (۲۰۰۳)، اوکراین (۲۰۰۴) و قرقیزستان (۲۰۰۵) ادامه یافت.

52311

محرومیت برای بانوان اعزامی به مسابقات بیلیارد آزاد چین

کمیته انضباطی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس اعلام کرد بانوان اعزامی به مسابقات آزاد چین به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی به مدت یک سال از حضور در تمامی مسابقات داخلی و خارجی محروم می‌شوند.

این کمیته همچنین اعلام کرد اسامی متخلفان متعاقبا و به صورت کتبی به هیات‌های استانی مورد نظر اعلام خواهد شد.

 

41258

سمانه پاکدل: نمی‌دانم چرا کسی نمی‌گیردم!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شامگاه پنجشنبه دهم فروردین، سمانه پاکدل، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر مهمان برنامه «دورهمی» شد.

در شروع بخش گفت‌و‌گوی برنامه، مهران مدیری از سمانه پاکدل پرسید: «عاشق
خوابی!» و پاکدل جواب داد: «در دوران مدرسه درس‌خوان بودم و از معلم گرفته تا ناظم
همه از من راضی بودند. تنها مسئله‌ای که داشتم همین خواب ماندن بود. الان برای این
که حلش کنم هر موقع برای ضبط سریال یا فیلم آفیش هستم، می‌گویم حتما سرویس دنبالم
بفرستند.»

او در مورد نظر خانواده‌اش نسبت به ورود به عرصه بازیگری
توضیح داد: «دوران راهنمایی که تمام شد، می‌خواستم دبیرستان را در هنرستان سوره
بگذرانم اما خانواده‌ام اجازه ندادند و گفتند رشته دیگری بخوان، اما بعدا می‌گذاریم
بازیگر شوی. کسانی که در این مسیر از من حمایت کردند، خواهرم و همسرش بودند. کارم
را از تئاتر شروع کردم، البته نه به عنوان بازیگر که به عنوان دستیار صحنه تا این
که دکتر علی پویان برای بازی در نمایش «رودکی» از من دعوت کرد.»

مهران مدیری در ادامه پرسید: «آن زمان چند ساله بودی؟» که
سمانه پاکدل جواب داد: «17 ساله.» و خودش ادامه داد: «اگر منظورتان این است که چند
سالم است متولد 1366 هستم.» در ادامه کل‌کلی بین او و مدیری صورت گرفت که پاکدل 30
ساله است یا طبق گفته خودش 29 ساله و نیم.

پاکدل در مورد بحران 30 سالگی هم گفت: «از 26، 27 سالگی به
این قضیه فکر می‌کردم اما الان واقعا حالم بابتش بد نیست. مسلما اشتباهاتی را که
در فاصله 20 سالگی تا 30 سالگی انجام داده‌ام، در ادامه انجام نخواهم داد، با
آگاهی بیشتری پیش خواهم رفت و هر چند بیشتر شدن سن چین و چروک صورت و تغییرات
فیزیکی با خود می‌آورد اما باعث می‌شود قدر لحظات را بیشتر بدانم.»

سمانه پاکدل در ادامه افزود: «اولین کار تلویزیونی‌ام تله
فیلمی با مهدی گلستانه بود و بعد «روز حسرت» با سیروس مقدم اما جایی که باعث معرفی
شدنم شد، سریال «دلنوازان» بود که سال 1388 پخش شد و هنوز هم بهترین کارم می‌دانمش.»

او در مورد کم کاری‌اش در حوزه سینما نیز توضیح داد: «ایام
نوروز است و نمی‌خواهم کام مردم را تلخ کنم اما دغدغه اصلی‌ام این است که مساوات
رعایت شود. وقتی من با کاری وارد عرصه بازیگری شده‌ام که حداقل از 100، 90 یا 85
می‌گیرد، نمی‌توانم در ادامه پایین‌تر از آن را قبول کنم ولی این فرصت باید برایم
فراهم شود تا بتوانم چیزی را که دارم نشان دهم.»  

سمانه پاکدل در جواب این که عاشق شده است یا نه، به شوخی گفت: «نه! اگر بگویم عاشق شده‌ام میاید مرا بگیرد؟! نگرفته است دیگر! اگر عاشق شده
بودم میامد می‌گرفت!»

او در میان خنده مهران مدیری و حاضران در استودیو ادامه
داد: «یکی از لباس‌هایی که همیشه در مهدکودک می‌پوشیدم لباس عروس بود.»

مهران مدیری با خنده ادامه داد: «چرا کسی نمی‌گیردتان؟
اخلاق تندی دارید یا معیارهای سختی؟!»

بازیگر نقشِ مهتاب در سریال «دلنوازان» ادامه داد: «من آسان
می‌گیرم، آن‌ها سخت می‌گیرند.»

بازیگر «معراجی‌ها» در مورد این که آدم‌ها از چه چیز
او باید بترسند گفت: «مرز بین صفر تا صدم یک تار مو است. دیر عصبانی می‌شوم و
تحملم زیاد است اما اگر پا روی دمم بگذارند، پا روی دمشان می‌گذارم.»

او در مورد این که در سینما کدام بازیگر زن را دوست دارد از
فاطمه معتمدآریا نام برد.

سمانه پاکدل ادامه داد: «چون پدر و مادرم کارمند بودند از
کودکی کار خانه می‌کردم و این کار را دوست داشتم. آشپزی‌ام هم خوب است و در این
مورد ادعا دارم. (به شوخی) خانواده‌دارم و تحصیل‌کرده اما نمی‌دانم چرا کسی نمی‌گیردم؟»
  

او در پاسخ به مهران مدیری که پرسید چه چیزی به موزه
«دورهمی» می‌دهد گفت: «شما به من عیدی چه می‌دهید؟!» مهران مدیری در نهایت گفت:
«یک جلد کتاب نفیس.» سمانه پاکدل جواب داد: «همه می‌آیند این جا هدیه می‌دهند، من
هدیه می‌گیرم!» مدیری به شوخی گفت: «برای همین است که کسی نمی‌گیردتان!»

سمانه پاکدل در پایان گفت تقدیر نامه‌ای را که بابت بازی در
«دلنوازان» از صدا و سیما گرفته است، به موزه «دورهمی» می‌دهد.

57242

فرامرز قریبیان، جمشید مشایخی و… ۳۲ سال پیش/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سام قریبیان، فرزند فرامرز
قریبیان با انتشار عکسی یادگاری از سال 1363 در صفحه اینستاگرامش نوشت: «عکس
یادگاری بازیگران خوب فیلم «آوار» در کنار هم 1363 شیراز… تانیا جوهری، محمد
مطیع، فرامرز قریبیان، مصطفی طاری، محبوبه بیات، جهانگیر الماسی، جمشید مشایخی،
مجید مظفری و مرحوم هادی اسلامی.»

«آوار» نام فیلمی است به کارگردانی سیروس الوند که در خلاصه
داستانش آمده است: «پیرمردی ثروتمند پسران و عروس‌هایش را فرا می‌خواند تا پیش از
مرگ میراثش را میان آنان تقسیم کند…»

57242