«فروشنده» همچنان در میان ۵ پیشتاز اسکار خارجی

«اسکات فینبرگ» متخصص جوایز سینمایی در جدیدترین پیش‌بینی خود درباره نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۱۷ فیلم‌های «فروشنده» (ایران)، «تونی اردمن» (آلمان)، «سرزمین مین» (دانمارک)، «مردی به نام اُو» (سوئد) و «بهشت» (پردیس) را به عنوان پیشتازان اصلی شاخه بهترین فیلم هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار معرفی کرد.

در این پیش‌بینی از فیلم‌های «انتخاب پادشاه» (نروژ)، «زندگی من به عنوان کدو» (سوئیس)، «این تنها پایان جهان است» (کانادا) و«تانا» (استرالیا) به عنوان تهدیدهای اصلی در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی نام برده شده است.

در این پیش‌بینی فیلم‌های «لالا لند»، «مهتاب»، «منچستر کنار دریا»، «اگر از آسمان سنگ ببارد»، «شیر»، «ستیغ اره‌ای»، «حصارها»، «چهره‌های پنهان»، «ورود» و «سالی» به عنوان شانس‌های اصلی کسب نامزدی در شاخه بهترین فیلم جوایز اسکار ۲۰۱۷ معرفی شده‌اند.

فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی به همراه «تونی اردمن» به کارگردانی «مارن اِده»، «او» ساخته «پل ورهوفن» و «Divines» به کارگردانی «هودا ینیامینا» از سینمای فرالنسه و «نرودا» ساخته «پابلو لارائین» به نمایندگی از سینمای شیلی پنج نامزد نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز گلدن گلوب نیز هستند که برندگان آن روز ۸ ژانویه ۲۰۱۷ (یکشنبه ۱۹ دی) اعلام می‌شود.

فهرست نامزدهای نهایی جوایز سینمایی اسکار ۲۰۱۷ روز ۲۴ ژانویه ( بهمن ماه) اعلام خواهد شد و مراسم اعطای جوایز هشتادونهمین دوره این رویدادسینمایی نیز روز ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ (یکشنبه ۸ اسفندماه) در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

5858

درمان جدید سکته حاد مغزی در بیمارستان روحانی بابل

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین منطقه مازندران دکتر حجتی گفت : به صدمات مغزی که به صورت ناگهانی بعلت انسداد و یا پاره شدن رگهای مغز ایجاد می شوند سکته مغزی می گویند.رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان آیت ا…روحانی ادامه داد : فلج شدن ناگهانی یک دست و یا یک پا و یا هر دو ، منحرف شدن ناگهانی صورت ، ایجاد اختلال در صحبت کردن وادای کلمات ، اختلال تعادل ناگهانی و بعضی اوقات سرگیجه  و اختلال ناگهانی دید به خصوص یک چشم از علائم سکته حاد مغزی می باشند.وی بیان کرد : سکته مغزی تا چند سال پیش سومین علت مرگ و میر در دنیا بوده است که در کشورهای پیشرفته با برنامه ریزی و همکاری سیستم های بهداشتی ، درمانی و مردم به پنجمین علت تنزل یافته است ولی متأسفانه در ایران و کشورهای جهان سوم در رده  دوم علل مرگ و میر قرار گرفته است.این متخصص اصلاح روش زندگی ، کنترل استرس ، غذای سالم ، خواب کافی و نرمش منظم را از روشهای مهم و موثر در پیشگیری از سکته مغزی بر شمرد و گفت : کنترل فشار خون ، کنترل دیابت ، کنترل چربی خون ، کنترل چاقی، عدم استعمال سیگار و قلیان ، عدم مصرف الکل می تواند از بروز سکته مغزی جلو گیری کند.

دکتر حجتی در ادامه افزود : سکته مغزی درتمام دنیا شایع است بطوری که سالانه 15 میلیون نفر در دنیا دچار سکته مغزی می شوند .وی گفت: در ایران سالانه 100/000نفر دچار سکته مغزی می شوند بطوری که درهر5 دقیقه یک نفر سکته مغزی می کند و 70٪ این بیماران از کار افتاده می شوند .عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به این که سکته مغزی در مواردی قابل درمان است گفت : در هنگام وقوع سکته مغزی زمان را نباید از دست داد و سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرید.دکتر حجتی خاطر نشان کرد : زمان طلایی درمان سکته مغزی با روش درمانی جدید RTPA  سه ساعت بعد از شروع علائم است که بهبودی چشم گیر و قابل ملاحظه ای را در 39-36% بیماران به همراه خواهد داشت که لازمه شروع درمان، مراجعه سریع و کمتر از 3 ساعت به بیمارستان و انجام اقدامات لازم در بیمارستان می باشد. .وی با اشاره اینکه بیمارستان آیت ا…روحانی(ره) بابل جزء بیمارستان های کد 724 است، ادامه داد: بستری شدن دربیمارستان دارای واحد مراقبت ویژه سکته حاد مغزی (بیمارستان کد 724) شانس بهبودی را 14 درصد افزایش می دهد.این مسئول اضافه کرد : تنها 65 بیمارستان در کل کشور و 2 بیمارستان در استان مازندران بعنوان بیمارستان کد 724 انتخاب شده اند.رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان آیت ا…روحانی ادامه داد : برنامه 724 توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور جهت آغاز استفاده از RTPA  در درمان سکته حاد مغزی در بیمارستان های منتخب کشور در حال اجرا می باشد که مراکزی هستند که به صورت 24 ساعته خدمات لازم جهت بیماران سکته حاد  مغزی را ارائه می نمایند.دکتر حجتی در ادامه افزود با همت آقای دکتر ربیعی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بابل و دکتر صادقی رئیس بیمارستان آیت ا… روحانی، بخش مراقبتهای ویژه بیماران سکته حاد مغزی  (SCU ) در بخش مغز و اعصاب بیمارستان روحانی تأسیس گردید و در حال حاضر آماده خدمت رسانی به بیماران می باشد.  وی در پایان خاطر نشان کرد علائم سکته مغزی را جدی بگیرید و با مشاهده کج شدن صورت ، اختلال در تکلم و لمس شدن بدن سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرید و یادتان باشد که  از دست دادن زمان به معنی از دست دادن عملکرد مغز است 

46

به میزبانی بابلسرکنگره معماری و شهرسازی مازندران برگزارمی شود

.به گزارش خبرنگارخبرگزاری خبرانلاین منطقه  مازندران،مدیرکل میراث فرهنگی مازندران ،با اعلام این خبر گفت:این اداره کل چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران رادر دانشگاه مازندران برگزار می کند.

دلاوربزرگ نیا افزود:این کنگره بمدت دو روز در روزهای ششم و هفتم بهمن  ماه سال جاری برگزار می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در خصوص حامیان برگزاری کنگره تاریخ و شهرسازی ایران، اظهارداشت: استانداری، نظام مهندسی، راه و شهرسازی، کانون مهندسین ساری، شهرداری بابلسر، نور، ساری، بابل، آمل و رامسر ،میراث و دانشگاه مازندران در برگزاری این کنگره مشارکت و همراهی دارند.
بزرگ نیا درباره مقالات ارسالی به دبیرخانه کنگره، گفت: تاکنون 20 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال و در حال داوری است.
وی محورهای کنگره را حوزه های فرهنگی، طبیعی، شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان شناسی، معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورز، میراث فرهنگی ناملموس و راههای فرهنگی و عناصر وابسته عنوان کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران زمان ارسال مقالات را 20 دی ماه سال جاری عنوان کرد.
بزرگ نیا افزود: کارگاه مداخله دریافت های تاریخی، باستان شناسی و معماری دوران اسلامی، نورپردازی در بناهای تاریخی و پنل تخصصی قلعه های تاریخی مازندران از جمله برنامه های جنبی این کنگره است.
وی در خصوص امتیازات این کنگره ، اظهار دشت: گواهینامه معتبر از سازمان برنامه و بودجه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به شرکت کنندگان اعطاء می شود.
همچنین3 درصد سهمیه طراحی برای مهندسین معمار و شهرساز با شرکت در این کنگره افزایش می یابد.

46

 

سفال ایرانی سفیرصلح دراتریش

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین منطقه مازندران،نمایشگاه گردشگری بین المللی “مسه وین”2017 در روزهای 23 تا 26 در پایتخت اتریش برگزار می شود .

ایران هم برای دومین سال در این رویدادکه در حوزه تعطیلات ,سفر و تفریح با اقبال بین المللی همراه است شرکت خواهد کرد.
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی همچون سال گذشته به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی ,صنایع دستی و گردشگری برنامه ریزی این نمایشگاه را برعهده دارد.
رویدادی که محل عرض اندام 70 کشور دنیاست وزمینه اشنایی اروپایی را با داشته های گردشگری کشورها فراهم می کند.
غرفه ایران در این نمایشگاه 112 متر مربع است که معرفی توانمندی ها ,جاذبه های گردشگری وفرهنگی کشورمان را اساس خود قرار داده است.
نمایشگاه و کارگاه سفالگری با عنوان “صلح و سفال” از جاذبه های غرفه ایران است که بی تردید توجه بازدیدکنندگان را جلب خواهد کرد.
بازدیدکنندگان می توانند در چایخانه سنتی ایران دمی بیاسایند و با سوغات و خوراکی های ایرانی پذیرایی شوند.
مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از جایزه سفر به ایران در نمایشگاه امسال خبرداده است.
عبادرضا اسلامی گفته که به منظور اشنایی بیشتر علاقمندان با جاذبه های ایران ,بازی کامپیوتری ایرانشناسی اجرا و برندگان برای بازدید از کشورمان به ایران سفر خواهند کرد.

46

 

قطعنامه روسیه درباره سوریه در شورای امنیت تصویب شد

شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی روسیه در حمایت از آتش بس در سوریه را تصویب کرد.

«ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود که مسکو پیش نویس قطعنامه ای را در حمایت از توافق آتش بس در سوریه و انجام مذاکرات بین طرف های بحران، در شورای امنیت توزیع کرده است.

فرماندهی کل ارتش سوریه از اجرایی شدن توافق میان دولت دمشق و مخالفان برای برقراری آتش‌بس سراسری، از ابتدای نیمه شب پنجشنبه خبر داد.

همچنین مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس سوریه موسوم به «حمیمیم» در بیانیه ای اعلام کرد که گروه‌های مسلح طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ مرتبه آتش بس در سوریه را نقض کرده اند.

5252

 

از زمستان پارسال تا زمستان امسال، چقدر در زندگی‌ جلو رفته‌اید؟/ به این ۴سوال پاسخ بدهید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اگر شما هم جزو آن دسته آدم‌هایی هستید که به رشد شخصیتی و درونی خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند پس بهتر است این چهار سوال اساسی را از خود بپرسید و در کنه ماجرا دقیق شوید. هر کدام از این پرسش‌ها می‌توانند به منزله تلنگری باشند که شما را درباره آنچه که به رشد درونی‌تان مربوط می‌شود به خود آورند.

پاسخ صادقانه شما به هر کدام از این سوال‌ها دو نتیجه در پی دارد؛ اول اینکه درخواهید یافت از زمستان گذشته تا زمستان امسال یعنی دوره زمانی یکساله را چطور گذرانده‌اید و دوم اینکه متوجه خواهید شد چطور می‌توانید یکسال آینده را بهتر سپری کنید و از نظر شخصیتی فرد بهتری باشید.

شما در یکسال گذشته …

1- آیا به آدم مثبت‌تری تبدیل شده‌اید؟

مادامی‌که در حال یادگیری این نکته باشید که فرصت‌های اطرافتان را دریابید و آنها را استفاده کنید، نیمی از پتانسیل خود را صرف همین موضوع کرده‌اید یا به نوعی آن را هدر داده‌اید. به جز این، خیلی ساده‌تر است اگر سعی کنید سودمندتر باشید و از دل شکست‌هایتان خودتان را دوباره سرپا کنید و همواره از چارچوب ذهنی خواهان ترقی خود مراقبت کنید. این یعنی مثبت‌تر فکر کردن.

با این تفاسیر آیا می‌توانید در یکسال گذشته خود نیمه روشن‌تر را به راحتی ببینید؟ یا اینکه خودتان را در حالی می‌بینید که به انحصار منفی بافی‌ها درآمده بودید؟

طبیعت برخی از افراد نسبت به دیگران مثبت‌تر است. با این حال با تمرین کردن هر کسی می‌تواند به خودش یاد بدهد چطور در شرایط سخت هم باز به قسمت‌های روشن هر اتفاق نگاه کند. اگر شما یک فرد مثبت اندیش هستید برای یکسال آینده این خصیصه را در اولویت‌هایی قرار بدهید که قرار است ملکه ذهنتان بشود.

2- آیا درباره نقاط قوت و ضعف خود بیشتر آگاه شده‌اید؟

اظهارنظر صادقانه درباره نقاط ضعف و قوت هر فردی می‌تواند یک چالش واقعی باشد. نه تنها صادق بودن حتی با خودمان کار دشواری است بلکه ما مخلوقاتی هستیم که در شرایط مختلف بر حسب اوضاع روحی‌مان، موقعیت و سایر دیگر فاکتورها رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهیم.

شاید به همین دلیل باشد که باید با خودمان صادق باشیم تا دریابیم در چه موقعیت‌هایی می‌درخشیم و در چه شرایطی دچار ضعف می‌شویم.

در همین مورد طی یکسال گذشته چطور پیش رفته‌اید؟

در همین راستا برای چند ماه آینده برنامه ریزی کنید تا نقاط ضعف خود را بهبود بخشید و البته نقاط قوت‌تان را بیشتر تقویت کنید.

هیچ‌کس کامل نیست با این حال همه ما می‌توانیم در مسیر زندگی‌ به خود کمک کنیم تا با به کارگیری استعدادها و توانایی‌های خاص‌مان و با تکیه بر جاه طلبی‌هایمان خودمان را ثابت کنیم.

3- آیا کشف کردید که واقعا چه چیزی در زندگی می‌خواهید؟

آنچه که شما واقعا در زندگی‌تان می‌خواهید با بالا رفتن سن تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال در سال‌های پایانی نوجوانی و در شروع دهه بیست زندگی بیشتر افراد به دنبال حضور در دانشگاه و طی کردن تحصیلات عالیه هستند. این هدف سپس به برخورداری از یک شغل مناسب تغییر می‌کند و بعد از آن خواسته افراد به بهره‌مندی از یک رابطه بلند مدت در قالب ازدواج و تشکیل خانواده منتقل می‌شود.

حالا با نگاهی به یکسال گذشته این موضوع را بررسی کنید که تا چه حد اهداف شما طی 12 ماهی که سپری کرده‌اید تغییر کرده‌اند. بعد از آن شاید باید به فکر اعمال تغییراتی باشید که شما را در مسیر رسیدن به رویاهایتان قرار بدهد. شاید باید برنامه‌های جزئی را تغییر بدهید و شاید هم باید در سبک زندگی‌تان تحولاتی اساسی را تجربه کنید.

اما اگر اهداف شما هیچ تغییری نکرده‌ است چقدر در یکسال گذشته برای نزدیک شدن به آنها تلاش کرده‌اید؟

4- آیا در زندگی شخصی یا کاری‌تان به موفقیتی دست پیدا کرده‌اید؟

شما نباید همیشه برای پیشرفت‌های شخصیتی کردار پهلوانی از خودتان نشان بدهید یا کار ویژه‌ای بکنید. زمانی‌که تصمیم بگیرید از حاشیه امنیت بیرون بیایید، در واقع در همین مقطع به سمت مسیر درست حرکت می‌کنید.

به چالش‌هایی فکر کنید که طی یکسال گذشته بر آنها غلبه کرده‌اید. آیا بر ترس‌هایتان غلبه کرده‌اید؟ یا جاه طلبی‌هایتان را دریافته‌اید؟ به هر حال هر موفقیتی که شما در زندگی‌تان به دست بیاورید نوعی تغییر شرایط زندگیست.

اگر موفق به ایجاد این تغییرات شده‌اید بنابراین به خودتان تبریک بگویید که موفق شدید قدم‌هایی برای پیش رفتن در زندگی‌تان بردارید و به آن فردی تبدیل شوید که همیشه دوست داشتید باشید.

ریسک کردن در زندگی و برنامه ریزی برای یکسال پیش رو شاید دورنمای ترسناکی داشته باشد اما بازتاب‌های شخصی شما بهترین راه برای اطمینان پیدا کردن بابت این موضوع است که شما در مسیر درستی قدم برمی‌دارید.

با همه این تفاسیر اگر یکسال گذشته برای شما مطلوب نبوده نگران نباشید چون روزهای آینده همین گوشه و کنار هستند تا به موقع پیش روی شما قرار بگیرند.

منبع: لایف هک

۴۷۴۷

بحران مدیریت، رفیق همیشگی پرسپولیس!

روزنامه خبرورزشی نوشت: از روزهایی که علی پروین با همه یاعلی می‌گفت و باشگاه میان سازمان تربیت‌بدنی و حوزه هنری دست به دست می‌شد تا دورانی که عنوان سرپرست موقت جای مدیرعاملی را گرفت و بحث خصوصی‌سازی و… به جایی نرسید، سرخپوشان هیچ‌گاه رنگ آرامش به خود ندیدند.

میرزایی، ۶ ماه و یک جام
سال ۷۹ باشگاه پرسپولیس از وزارت معادن و فلزات جدا و به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد و عباس انصاری‌فرد برای چندمین بار به سمت مدیریت عامل باشگاه رسید. او تا سال ۸۰ مدیرعامل پرسپولیس بود و سپس علی میرزایی جای او را گرفت و ۶ ماه مدیرعامل بود. در زمان میرزایی، پرسپولیس موفق به فتح اولین دوره لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران شد و آخرین قهرمانی علی پروین با پرسپولیس رقم خورد.

غمخوار، ۲ سالِ پرماجرا
سال ۸۱ باشگاه دوباره به سازمان تربیت‌بدنی بازگشت و اکبر غمخوار از خرداد همان سال مدیرعامل پرسپولیس شد. او ۲ سال مدیریت پرسپولیس را بر عهده داشت و هرگز نتوانست عنوان خاصی با این تیم کسب کند. دوران مدیریت غمخوار به سبب رودررویی‌اش با علی پروین پر از ماجرا بود.

خطیب، بدون دستاورد
پس از غمخوار نوبت به شادروان حجت‌الله خطیب رسید. او همزمان مدیرعامل پرسپولیس و مدیر کل تربیت‌بدنی استان تهران بود. خطیب هم در باشگاه پرسپولیس هیچ عنوانی به دست نیاورد و یک ساله از این سمت کنار رفت.

انصاری‌فرد دوم
۱۸ ماه و فقط یک فینال حذفی
محمدحسن انصاری‌فرد، مدافع- هافبک چپ‌پای سابق پرسپولیس، دیگر مدیرعامل این باشگاه بود که پس از شادروان خطیب، به این سمت رسید. او از آذر ۸۴ رسماً بر مسند مدیریت پرسپولیس نشست و به رغم همه تلاش‌هایش در کسب عنوان ناکام ماند. شاید بهترین نتیجه دوران محمدحسن انصاری‌فرد رسیدن به فینال جام‌حذفی فصل ۸۵-۸۴ بود که البته با شکست برابر سپاهان همراه بود. انصاری‌فرد خرداد ۸۶ از پرسپولیس جدا شد.

کاشانی و قهرمانی با قطبی
حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران، از خرداد ۸۶ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد. او یک سال باشگاه را مدیریت کرد و با آوردن افشین قطبی به عنوان سرمربی، دومین قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را در فصل ۸۷-۸۶ به دست آورد.

داریوش‌خان، ۶ ماه و ۱۷ روزِ بی‌نتیجه
بلافاصله پس از قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر، اختلافات میان کاشانی و سازمان تربیت‌بدنی بالا گرفت و مدیرعامل پرسپولیس مجبور به استعفا شد. داریوش مصطفوی، بازیکن اسبق استقلال (تاج) و پرسپولیس، از ابتدای تابستان ۸۷ به سمت مدیریت عامل باشگاه پرسپولیس رسید. او درست ۶ ماه و ۱۷ روز مدیرعامل بود و در میانه راه جایش را به حاج‌عباس انصاری‌فرد داد!

و دوباره حاج‌عباس…
عباس انصاری‌فرد از زمستان ۸۷ و برای چندمین بار مدیریت باشگاه پرسپولیس را بر عهده گرفت. او زمان زیادی بر مسند کار نبود و یک بار دیگر حبیب کاشانی به پرسپولیس بازگشت.

۲ جام دیگر در پیوند کاشانی- دایی
کاشانی در دوره دوم حضورش در باشگاه پرسپولیس عنوان سرپرست موقت داشت. او این بار علی دایی را سرمربی تیم کرد و همراه با او دو بار پیاپی به مقام قهرمانی جام‌حذفی (۸۹-۸۸ و ۹۰-۸۹) رسید.

تلاش‌های بی‌حاصل سردار
سال ۹۰ بود که کاشانی رفت و سردار محمد رویانیان مدیرعامل سرخپوشان شد. رویانیان بسیار تلاش کرد اما هرگز نتوانست موفقیت ویژه‌ای با پرسپولیس به دست آورد. او نیز همراه با پرسپولیس در فینال جام‌حذفی به سپاهان باخت.

…و دیگران
بعد از محمد رویانیان، پرسپولیس مدیران عاملی چون علی پروین، علیرضا رحیمی و حمیدرضا سیاسی نیز داشت و اکنون دو سال است علی‌اکبر طاهری با عنوان سرپرست موقت، پرسپولیس را مدیریت می‌کند.

۱۳ مدیرعامل در ۱۵ سال
طی ۱۵ سال گذشته پرسپولیس ۱۳ بار تغییر مدیرعامل داشته و تنها در زمان‌هایی به جام رسیده که در تیم ثبات مدیریت وجود داشته است. حبیب کاشانی با پرسپولیس ۳ جام (یک لیگ و ۲ حذفی) به دست آورده که ۲ جام‌حذفی در دوران حضور دو سال و نیمه‌اش کسب شده است.

و حالا ثبات؟!
علی‌اکبر طاهری هم دو سال است پرسپولیس را مدیریت می‌کند و توانسته یک باشگاه به‌هم ریخته را به نایب قهرمانی فصل گذشته لیگ برتر برساند و این فصل نیز با پرسپولیس صدرنشین جدول رده‌بندی باشد. ثبات مدیریتی لازمه موفقیت است و بحران مدیریت دلیل اصلی ناکامی‌ها در فوتبال. حالا چرا باید زمزمه جدایی طاهری از پرسپولیس به گوش برسد؟ الله اعلم.

43503

هنرمندان به یاد دنیا فنی‌زاده گردهم آمدند

 جمعی از هنرمندان ظهر روز شنبه (۱۱ دی‌ماه) در مسجدالرضا (ع) گردهم آمدند تا به مناسبت سومین روز درگذشت «دنیا فنی‌زاده»، یاد این هنرمند عروسک‌گردان را گرامی دارند.

در این مراسم که علاوه‌بر خانواده، همکاران و دوستان صمیمی او و نیز تعدادی دیگر از اهالی سینما و تئاتر به مسجد آمده بودند، سخنران مراسم در سخنانی اظهار کرد: «دنیا فنی‌زاده» بانویی بود که سال‌ها با حرکت هنرمندانه عروسکی خود، توجه کودکان و حتی بزرگسالان را جلب کرد و امروز یاد ایشان و پدرشان پرویز فنی‌زاده را گرامی می‌داریم.

او با اشاره به اینکه بیشتر فیلم‌های «گربه آوازه‌خوان» و «کلاه قرمزی» را از این هنرمند به یاد دارد، افزود: در کارنامه هنری خانم فنی‌زاده آثار متعددی وجود دارد که هیچ کدام فراموش نمی‌شوند، چرا که معتقدم آثار شخصیت‌هایی همچون شکسپیر، میکلانژ و در ایران علی حاتمی به گونه‌ای ماندگار است که از یاد نمی‌روند، حتی اگر از نظر کمّی زیاد هم نباشند.

وی با بیان اینکه پیش از خانواده و دوستان این هنرمند، باید به کسانی همچون حمید جبلی، ایرج طهماسب و مرضیه برومند تسلیت گفت که با او کار می‌کردند و انس داشتند، از افراد دیگری همچون نازنین نوذری، شادی پورمهدی و فاطمه معتمدآریا یاد کرد که در تمام سال‌های بیماری کنار دنیا فنی‌زاده بودند و با او خندیدند و اشک ریختند.

او همچنین به فرشته طائرپور، حمید مدرسی و مرضیه محبوب هم اشاره کرد که در روزهای سخت کنار این هنرمند بودند و از تلاش‌ها و زحمات دست‌اندرکاران خانه سینما از جمله منوچهر شاهسواری، کامران ملکی و منصوره وافری و کادر پزشکی و درمانی بیمارستان محل درمان فنی زاده قدردانی کرد.

در حاشیه این مراسم ایرج طهماسب درباره اظهار نظری که از جانب او در شبکه‌های مجازی منتشر شده و بر این مسئله تأکید دارد که به جای برگزاری بزرگداشت در جشنواره فیلم کودک، بهتر بود وقتی زنده بود از او تجلیل می‌شد به خبرنگار ایسنا گفت: من هیچ صفحه‌ای در شبکه مجازی ندارم و آنچه گفته شده از طرف من نبوده است.

وی همچنین اظهار کرد که هنوز هیچ تصمیمی درباره ادامه ساخت مجموعه کلاه قرمزی برای نوروز و چگونگی انجام کار گرفته نشده است.

در این مراسم چهره‌هایی حضور داشتند که از آن جمله می‌توان به حمید جبلی، ایرج طهماسب، مریم سعادت، فرشته طائرپور، محمدعلی سجادی، زهرا صبری، سعید پورصمیمی، مهدی شفیعی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، پیمان شریعتی (مدیر تئاترشهر)، ستاره اسکندری، آزاده پورمختار، فرشته صدرعرفایی، حسن پورشیرازی، مجید قناد، بهرام شامحمدلو، هرمز هدایت، محمد بحرانی، کامران ملکی، ایرج نوذری، بهزاد فراهانی، اصغر همت (مدیرعامل خانه تئاتر)، سیامک اطلسی، رضا بنفشه‌خواه، محمدرضا جعفری جلوه، علی سرابی و صالح میرزاآقایی، همایون اسعدیان اشاره کرد.

5858

شهاب باران آسمان در اولین رویداد نجومی سال ۲۰۱۷

مسعود عتیقی  اعلام کرد: بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی یکی از بارش های معروف سالانه است که زمان اوج بارش آن اواسط دی ماه هر سال است.
وی با اشاره به اینکه اوج بارش این بارش شهابی ربعی در سال 1395، شبانگاه سه شنبه 14 دی و بامداد چهارشنبه 15 دی است، گفت: میزان بارش ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش، 40 شهاب در ساعت پیش بینی شده است و عامل این بارش دنباله دار 2003 EH1 است که ذرات به جا مانده از این دنباله دار در شب های مذکور قابل مشاهده می شود.
به گفته عتیقی، بامداد چهارشنبه 15 دی متوقع مشاهده شهاب بیشتری خواهیم بود، زیرا در ساعات اولیه 14 دی، ماه در وضعیت تربیع اول است و این وضعیت حتی ساعتی پس از نیمه شب، مزاحم رصد شهاب های این بارش خواهد بود؛ اما پس از غروب ماه در بامداد چهارشنبه، آسمان تاریک شرایط مناسبی را فراهم می کند تا با در نظر گرفتن رصدگاه امن و بی خطر و بدور از آلودگی هوا و نور شهرهای بزرگ این بارش را رصد کنیم.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، کانون این بارش را صورت فلکی ‘گاوران’ یا ‘عووا’ از صورت های فلکی شمال کره آسمان عنوان کرد.

۵۴۵۴

تبدیل موبایل به چشم‌پزشک برای بینایی‌سنجی

انجام آزمایشات با استفاده از این ابزار بسیار ساده تر شده و شباهت زیادی به یک بازی دیجیتالی دارد. برای این منظور کافی است کاربر میکروسکوپ کوچک این ابزار را به گوشی هوشمند خود متصل کرده و نوار قرمزرنگ درون آن را با نوار سبزرنگ روی صفحه نمایش تنظیم کند. ابزار EyeQue پس از بررسی قدرت بینایی چشم کاربر، قادر است شماره عینک مورد نیاز وی را با دقت تعیین کند. همچنین این ابزار توانایی تشخیص نزدیک بینی و آستیگماتیسم چشم را هم دارد.
آزمایش صحت عملکرد EyeQue نشان می دهد، دقت این ابزار با دستگاه autorefractor که در مطب پزشکان برای معاینه چشم به کار گرفته می شود، کاملا برابری می کند.

این ابزار به دفعات ناحدود امکان معاینه چشم را در اختیار کاربر می گذارد و نتایج هر بار معاینه را به طور مستقل در یک فضای ابری ذخیره می کند.
نرم افزار این ابزار با هر دو سیستم عامل اندروید و iOS سازگاری دارد و به طور رایگان عرضه شده است؛ اما برای استفاده از آن لازم است یک میکروسکوپ کوچک به قیمت 29.99 دلار خریداری شود.

۵۴۵۴