اختیارات سازمان خصوصی سازی محدود شد؛ دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ را گرفتند

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در جهت تقویت نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی طی ابلاغیه ای مهم، وظایف دبیرخانه اجرایی شورای عالی اجرای این سیاست ها را از سازمان خصوصی سازی منفک و به معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد محول کرد.

در این ابلاغیه خطاب به معاون امور اقتصادی وزارتخانه آمده است: بدین وسیله وظایف دبیرخانه اجرایی شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی موضوع تبصره (۲) ماده ۴۱ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به آن معاونت محول می شود. مقتضی است، نسبت به برنامه ریزی و حسن اجرای وظایف با همکاری سایر دستگاه های مرتبط اقدام گردد.

بنا بر این گزارش، دبیرخانه اجرایی شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، در سال های اخیر در سازمان خصوصی‌سازی مستقر بود که با توجه به لزوم تفکیک ارکان اجرایی و نظارتی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و به تبع آن ارتقاء اثربخشی ارکان نظارتی آن و همچنین بررسی اثرات اقتصادی نحوه اجرای این قانون، به موجب دستور جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی مقرر شد به معاونت امور اقتصادی (دفتر مطالعات بخش عمومی) منتقل شود.

گفتنی است، شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر اساس ماده ۴۲ این قانون، به عنوان یکی از ارکان نظارتی اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی است، از وظایف و اختیارات وسیعی برخوردار است.

17231

تصمیم مجلس برای تعیین نرخ بنزین مازاد چقدر خواهد بود؟

ابوالفضل حسن بیگی جزئیات مصوبات جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه را تشرح کرد.

وی گفت: کمیسیون تلفیق بانک ها را مکلف کرد جریمه با معوقات وام های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را به شرط تسویه وام ببخشند.

نماینده مردم دامغان در مجلس افزود: دولت مکلف به استمهال وام کشاورزان شد. زیرا کشاورزان به دلیل سرمازدگی سال ۹۷ و خشکسالی های اخیر دچار مشکلات زیادی شده اند.

حسن بیگی گفت: همچنین مقرر شد وام های اشتغالزایی روستایی در سال ۹۸ در سقف سال ۹۷ مجددا تخصیص یابد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: همچنین مقرر شد کمیته ای تشکل از اعضای کمیسیون اجتماعی، اقتصادی، برنامه و بودجه و امنیت ملی، نرخ بنزین مازاد مصرف داخلی را تعیین تکلیف کند.

حسن بیگی در توضیح این مطلب گفت: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید بنزین در کشور به حدود ۱۰۳ میلیون لیتر افزایش یافته است. مصرف داخلی حدود ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر است. مابه التفاوت مصرف روزانه و تولید حدود ۱۵ میلیون لیتر است که باید در بودجه مشخص شود این بنزین به چه قیمتی به فروش برسد.

عضو کمیسیون تلفیق ادامه داد: نرخ ترجیحی بنزین حدود ۷-۸ هزار تومان و نرخ بنزین در فوب خلیج فارس حدود ۳ هزار تومان است و باید مشخص شود دولت با چه سازوکاری و با چه قیمتی این بنزین را به فروش خواهد رساند.

2929

چطور بزرگترین مجتمع های پرورش میگو و خاویار در گلستان ساخته شد؟

 به گزارش خبرآنلاین،همزمان با سفر رئیس جمهور به استان گلستان ، فاز یک مزرعه پرورش میگوی گمیشان با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد، این پروژه اشتغالزایی بالایی برای مردم استان دارد. اما این پروژه چیست و چرا این قدر اهمیت داشت که وزیر جهاد برای افتتاح آن حضور پیدا کرد؟

در ادامه گفتگوی خبرنگارما با  سیدجواد قدس علوی، – مدیرکل شیلات استان گلستان- را می خوانید:

روز دوشنبه چه پروژه‌هایی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در گمیشان افتتاح شد؟     

۸ پروژه با حضور آقای مهندس حجتی افتتاح شد که علاوه بر سرمایه گذاری بخش خصوصی، دولت هم مبلغ ۹۱ میلیارد تومان در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده است، این سرمایه گذاری عمدتا در زیرساخت‌های مجتمع میگو انجام شده است.

این پروژه دارای دو فاز است که فاز اول آن به بهره برداری رسمی رسید و فاز دوم هم به دست وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

تاسیسات فاز اول مجتمع پرورش میگو شامل چه مواردی است؟

در فاز یک مزرعه پرورش میگو، زیر ساخت‌های نگهداری و انبار محصول، کانال‌های آبیاری، زهکشی و پل های مربوط به آن ساخته شده بود و علاوه بر این، ۲۲ مزرعه نیز توسط سرمایه گذار بخش خصوصی به بهره برداری رسید، همچنین ۳ مرکز عمل آوری ماهی و میگو هم افتتاح شد.

در این مراکز، میگویی که از مزارع پرورش صید می شود به کارخانه ها منتقل شده، شستشو داده می‌شود و سایزبندی و بسته بندی شده و سپس آنها را در سردخانه در دمای منفی ۲۴ درجه منجمد و نگهداری می کنند تا برای عرضه به بازارهای بین المللی آماده شود. همچنین یک مرکز تکثیر میگو برای تامین بچه میگوی مورد نیاز مزارع پرورشی نیز افتتاح شد.

چه میزان از اراضی استان برای پرورش میگو اختصاص داده شده است؟

در فاز اول مجتمع پرورش میگو در سال جاری، یکهزار هکتار زمین اختصاص داده شده که پروژه‌های پیاده شده در این اراضی به بهره برداری رسیده است. در این فاز، ما قادر به تولید ۲۶۰۰ تن میگو هستیم که باعث شده رتبه ما از لحاظ تولید میگو در کشور سوم باشد.

همچنین باید عنوان کنم که کماکان ساخت و ساز در فاز اول ادامه دارد و زمین های بیشتری به متقاضیان تاسیس مزرعه پرورش میگو واگذار شده و همه دارند خود را برای اردیبهشت ماه که فصل جدید پرورش میگو است آماده می کنند.

چشم انداز شما برای توسعه مزارع پرورش میگو در استان گلستان چیست؟

درباره فاز اول در افق ۱۴۰۴ برنامه داریم که به تولید ۸ هزار تن در سال برسیم که این میزان تولید برای ۳ هزار و ۴۵۰ نفر اشتغال ایجاد می کند.

در فاز دوم مجتمع پرورش میگو که با حضور وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد ۶ هزار هکتار از اراضی اختصاص داده شده که امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ به بهره برداری برسد و با بهره برداری از آن تولید بالغ بر ۲۲ هزار تن میگو را پیش بینی می کنیم و در این فاز هم برای ۵ هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی خواهیم داشت. مجموعا فاز اول و دوم در افق سال ۱۴۰۴ برای حدود ۹ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم به دنبال دارد و مجموع تولید در این دو فاز هم بالغ بر ۳۰ هزار تن میگو خواهد بود. مجتمع ۱۰ هزار هکتاری ما بزرگترین مجتمع پرورش میگو در جهان است. البته در شرایط کنونی موفق شده ایم برای یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کنیم.

این محصولات به بازار داخلی عرضه می شود؟

واقعیت این است که ۸۰ درصد تولید میگوی ما صادراتی است و به کشورهایی مانند چین، روسیه، کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

شما بارها از مشکلات صادرات مستقیم میگو گلایه کرده اید چه تدابیری برای حل این مشکلات اندیشیده شده است؟

ما انتظار داریم میگو مستقیما از استان ما صادرات شود. یکی از امن ترین و مطمئن ترین دروازه های صادراتی، پایانه مرزی اینچه برون است. ما می خواهیم با استفاده از ظرفیت ریلی بین کشورهای ایران-ترکمنستان- قزاقستان محصولات خود را به چین و روسیه ببریم، مشکل در عدم تطبیق دهانه ریل ها در سامانه مرزی است، از مدتی قبل با دستور استاندار برای سامان دهی به این مسئله، فعالیت هایی صورت گرفت ولی هنوز صادرات از این سامانه انجام نشده است. ما حتی شرکت‌های دارای واگن های یخچالدار را در جلسات با مزرعه داران میگو دعوت کردیم و به توافقات اولیه رسیده ایم ولی هنوز موفق نشده‌ایم از طریق راه آهن، محصول میگوی استان را به بازارهای جهانی عرضه کنیم. تلاش می کنیم صادرات از این طریق انجام شود.

برنامه شیلات استان درباره پرورش سایر گونه های آبزی ارزآور چیست؟
در کنار فاز اول و دوم مجتمع پرورش میگو، یک مجتمع پرورش ماهیان خاویاری به مساحت ۵۰۰ هکتار که بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاوریاری در دنیاست، توسط وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زده شد. برای فاز اول مجتمع پرورش ماهیان خاویاری، ۲۲۰ هکتار زمین اختصاص یافته و ۴ هزار و ۸۰۰ نفر هم اشتغال زایی را پیش بینی می کنیم.

ظرفیت تولید این مجتمع چقدر است؟

پیش بینی ظرفیت تولید ۸ هزار تن گوشت خاویار و ۴۰۰ تن خاویار را در فاز اول این مجتمع داریم. تولید خاویار پرورشی زمان بر است و ماهیان خاویاری ۸ تا ۱۰ سال طول می کشد تا به بازدهی خاویار برسند. برنامه ریزی کرده‌ایم بچه ماهی خاویاری از گونه ای تحویل مزرعه داران شود که فرآیند رسیدن به محصول نهایی خاویار کوتاه مدت و نهایتا تا ۴ سال باشد یا بچه ماهی ها را در سنین بالا به مزرعه داران بدهیم تا تولید گوشت را از سال آینده داشته باشند.

رغبت بخش خصوصی برای همکاری در پروژه ها چقدر است؟

استقبال بسیار خوب است، برای بخش خصوصی سرمایه گذاری‌ای بالغ بر یک هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان را پیش بینی کرده ایم. بخش دولتی تلاش کرده طوری برنامه ریزی کند که تاسیسات و زیرساخت‌هایی که برای ساخت فاز اول و دوم پرورش میگو سرمایه گذاری شود، برای مجتمع خاویاری هم قابل استفاده باشد مثلا سامانه های داخل دریا را برای فاز اول و دوم پرورش میگو می سازیم. موج شکن را تا عمق ۴ کیلومتری احادث کرده ایم که برای مجتمع ماهیان خاویاری هم استفاده می شود، سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی بخش دولتی در این بخش را هم پیش بینی کرده ایم. در مجموع برای این مجتمع ها ۵۷۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی نیاز است. تقاضاهایی که از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی داریم بسیار زیاد است و حدود ۳۰۰ شخص حقیقی و حقوقی سرمایه گذار بخش خصوصی در این مورد اقدام کرده اند این استقبال نشان می دهد طرح های پرورش میگو و خاویار توجیه دارد چون برگشت سرمایه آن ۳.۵ تا ۴ سال است. حتی در صنعت پرورش میگو، در همان سالی که حوضه ها آبگیری و در آن بچه میگو ریخته می شود، محصول برای عرضه به بازار آماده خواهد شد که زمان بازدهی سرمایه را بسیار کوتاه می کند.

46

خطا روی امید ابراهیمی پنالتی بود؟/عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛بازی ایران و عراق در حالی بدون گل در جریان است که در دقیقه 32 این بازی یک صحنه خطا،مشکوک به پنالتی رخ داد.در این دقیقه مدافع عراقی ها امید ابراهیمی را در محوطه جریمه سرنگون کرد که بازیکنان ایران معتقد بودند این صحنه پنالتی است.

251 251

واکنش رییس صداوسیما به دستگیری خبرنگار ایرانی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالعلی علی‌عسکری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران این اقدام آمریکا را یکی از نتایج رفتار اثرگذار و انقلابی شبکه پرس تی وی دانست و افزود: خانم هاشمی یکی از خبرنگاران و گویندگان برجسته در حوزه بین‌الملل صدا وسیمای جمهوری اسلامی است که به داشتن عقاید اسلامی و آزادیخواهانه شناخته شده است و این خود هدف امریکایی‌ها را بیشتر نشان می دهد.

رییس رسانه ملی این حرکت دولت آمریکا را غیرقانونی و غیرانسانی خواند و تصریح کرد: آمریکا با هر تفکری که از جبهه حق و عدالت حمایت و روحیه مقاومت را در میان ملت‌ها تقویت کند مخالفت می‌ورزد و هرکاری که بتواند در مقابل آنها انجام می‌دهد اما مطمئنا راه به جایی نخواهد برد و این حق است که در نهایت پیروز خواهد شد.

۵۷۲۴۳

انتقام نگرفتیم ولی صدرنشین شدیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در ادامه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تیم‌های ملی ایران و عراق در دور سوم مرحله گروهی به مصاف هم رفتند. بازی در شرایطی از ساعت 19:30 به وقت تهران آغاز شد که ایران برای صدرنشینی نیاز به کسب یک تساوی داشت. کارلوس کی‌روش تیم‌ملی کشورمان را با چند تغییر راهی این دیدار کرده و در سمت مقابل تنها بشار رسن روی نیمکت عراق نشسته است. بازی دو تیم از همان ابتدا با حساسیت بالایی آغاز شد. اعتراضات کاتانج و کارلوس کی‌روش از ابتدای بازی به تصمیمات ایرماتوف اعتراضات زیادی داشتند و در کل جو کنار زمین خیلی ملهتب بود. در جریان بازی اما دو تیم بیشتر سعی در کنترل کار داشتند. این در شرایطی بود که عراقی‌ها با توجه به نیازشان به برد و گلزنی زور حمله کردن سمت دروازه ایران را نداشتند. بازیکنان تیم‌ملی هم بیشتر سعی در استفاده از ضربات ایستگاهی داشتند. موقعیت‌هایی هم برای سامان قدوس ایجاد شد که او نتوانست از ضربات ایستگاهی پشت محوطه استفاده کند. در نیمه اول بازی دو تیم دو صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه عراق هم اتفاق افتاد که داور ازبک مسابقه هیچکدام را پنالتی نگرفت. نکته قابل توجه دیگر در نیمه اول مسابقه درگیری زیاد بازیکنان دو تیم بود. نیمه اول دیدار تیم‌های ایران و عراق با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید. نتیجه‌ای که تا اینجای کار ایران را صدرنشین گروه خواهد کرد.

در ادامه بازی و در نیمه دوم بازیکنان تیم‌ملی ایران بازی را کمی هجومی تر نسبت به حریف آغاز کردند. شاگردان کی روش چند موقعیت برای گلزنی تا دقیقه 60 بازی داشتند که هیچکدام از توپ ها وارد دروازه حریف نشد. عراقی ها نیز نسبت به نیمه اول حملات بیشتری روی دروازه ایران داشتند که اکثر آنها توسط خط دفاعی و بیرانوند دفع شد. در این نیمه کی روش چند تغییر از جمله حضور طارمی، ترابی و دژاگه در ترکیب ایجاد کرد. در سمت مقابل هم مهند علی که موقعیت زیادی برای گل زدن خلق نکرد از زمین بازی خارج شد. در یکی از خطرناک ترین موقعیت های نیمه دوم ضربه سری که مهاجم عراق به سمت دروازه ایران زد با واکنش دیدنی بیرانوند راهی کرنر شد. در نهایت دیدار ایران و عراق با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید. این تساوی تیم ایران را به عنوان صدرنشین راهی دور بعد خواهد کرد.

43257

توصیه وزیرکشور به دستگاه‌ها درباره پاسخگویی به اطلاعات نادرست اقتصادی/ منفعلانه عمل نکنید

در این نشست که عصر امروز در وزارت کشور برگزار شد، رحمانی فضلی وزیر کشور و رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور؛ از رسانه های گروهی به وی‍ژه صدا و سیما خواست؛ در طرح مسائل و موارد اقتصادی بویژه موضوعات مرتبط با بودجه سال آینده از افراد مطلع و آگاه به موضوع در کنار نمایندگانی از دستگاههای اجرائی مربوط به موضوع دعوت و مراقبت نمایند و انتقادها باید کاملا منصفانه و کارشناسی ارائه گردد، چرا که ارائه برخی اطلاعات ناقص برغم تلاشهای صورت گرفته برای برون رفت از مشکلات اقتصادی می تواند موجب قضاوتهای نادرست شود.

رحمانی فضلی گفت: دستگاه‌ها در مقابل انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی به جای پاسخگوئی، منفعلانه عمل نکنند؛ اگر اینگونه موارد مدیریت نشود کار سخت تر خواهد شد.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با اشاره به گزارش نهادهای عضو درخصوص تأمین نیازهای ضروری کشور گفت: برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی باید مراقبت لازم از مبدأ تا مقصد از سوی شبکه های نظارت و توزیع صورت گیرد.

رحمانی فضلی با اشاره به در پیش بودن جشن های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از استانها خواست پیگیر طرحهای بزرگ ملی و آماده افتتاح باشند.

وزیر کشور با تأکید بر تلاش ستادهای مجری طرحهای ویژه نوروزی برای تأمین نیازهای مردم در آستانه سال نو گفت: اصناف نیز می توانند با ظرفیت مردمی خود پای کار بیایند تا شاهد نشاط اجتماعی در آستانه ورود به سال جدید باشیم.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، نهادی نوپاست و در طول مدت فعالیت خود تلاش کرده است با کمک سایر دستگاهها به بهبود روند کارها کمک کند هر چند که معتقدیم این ستاد می تواند در آینده بهتر هم عمل کند.

وزیر کشور در پایان به تلاش مذبوحانه دشمنان مردم ایران در سالگرد حوادث دی ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت:‌ به لطف خداوند و هوشیاری مردم کشور، تحرکات تبلیغاتی دشمن نتوانست بر روحیه مردم اثر بگذارد و ضد انقلابیون وابسته به بیگانه بیش از پیش مأیوس شدند.

در این نشست همچنین نمایندگان وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهای عضو ستاد نیز به تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای اجرای مصوبات جلسات ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در زمینه های اطلاع رسانی بودجه سال ۹۸، چگونگی تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور و چگونگی نظارت بر فرآیند تأمین و عرضه اقلام ضروری مردم پرداختند.

2929

عکس | تغییر نکردن چهره مهناز افشار در یک دهه گذشته

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار دو تصویر متفاوت از خود را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و در توضیح آن نوشت: «۲۰۰۹، ۲۰۱۹، ۱۰ سال قبوله دیگه.»

۵۷۲۴۳

«محمدرضا اعتمادیان» یار دیرینه انقلاب درگذشت

محمدرضا اعتمادیان که عمر خود را صرف خدمات ارزشمندی به نهضت امام خمینی(ره) کرد، پس از پیروزی انقلاب در مسئولیت های نائب‌التولیت آستان قدس رضوی، احیاء صندوق های قرض الحسنه و در سازمان اوقاف و در مشاورت اقتصادی در دوران چند رییس جمهور منشاء کارهای مهم بود.

وی که باقیات ارزشمندی برای انقلاب و کشور به یادگار گذاشت؛ در دانشگاه امام صادق(ع) در خدمت مرحوم آیت الله مهدوی کنی و در حزب موتلفه اسلامی نیز عضو شورای مرکزی بود.

وی در کمیته امداد به محرومین خدمت می‌کرد و در تاسیس حوزه های علمیه و ساخت درمانگاه‌ها همت بسیاری گمارد.

شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درگذشت این یار امام و رهبری را تسلیت گفته و برای بازماندگان اجر و صبر و برای او غفران واسعه الهی را مسألت دارد.
 

بر این اساس، مراسم تشییع پیکر مرحوم محمدرضا اعتمادیان فردا پنجشنبه ٢٧دی ساعت١٠ صبح از مقابل حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) واقع در بزرگراه همت بعد از اشرفی اصفهانی، بلوار عدل نرسیده به میرزابابایی کوچه شهید هفت لنگ(گلزاریکم) پ۳۴ برگزار می شود.

2929